Wenger wyjawia rewolucyjne plany. Duże zmiany na mundialu i w systemie ligowym

Wenger wyjawia rewolucyjne plany. Duże zmiany na mundialu i w systemie ligowym fot. Belish / Shutterstock.com
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Kicker

Arsène Wenger porozmawiał z dziennikarzami „Kickera” i zadeklarował, że będzie dążyć do dużych zmian w światowym futbolu.

Od lat związki piłkarzy zwracają uwagę, że zawodnicy są poddawani zbyt dużemu obciążeniu poprzez coraz to nowsze rozgrywki. Kluby oraz reprezentacje grają coraz więcej meczów, co nie daje czasu tak potrzebnego do regeneracji organizmu. Właśnie dlatego tak dużo kontrowersji zrodziło się wokół rozszerzenia formatu Ligi Mistrzów czy Mistrzostw Świata.

Wenger ma jednak konkretne plany, by temu zaradzić. w rozmowie z „Kickerem” szef FIFA do spraw globalnego rozwoju piłki nożnej wyjawił konkretne plany, które mogą zostać wprowadzone nawet w najbliższych latach.

- W swojej karierze nie trenowałem reprezentacji, tylko kluby, ale zawsze miałem wrażenie, że te krótsze okresy nieobecności są raczej niekorzystne dla piłkarzy - zaczął legendarny menedżer Arsenalu, twierdząc, że przerwy reprezentacyjne są zbyt częste.

- To zawsze były chwile niepewności. Jak niby mają się czuć zawodnicy po takim zgrupowaniu? Spójrzmy choćby na miniony sezon - Robert Lewandowski doznał kontuzji w meczu reprezentacji, kiedy sezon klubowy wchodził w najistotniejszą fazę, przez to nie zagrał w ćwierćfinałowym meczu z PSG. Takie zgrupowania ciągną się cały sezon, a kibice też przecież woleliby oglądać mecze, które toczą się o naprawdę wysoką stawkę.

Jakie rozwiązanie widzi zatem Wenger? Francuz ma pewien pomysł, choć może się on wydawać dość kontrowersyjny.

- Jestem za tym, żeby reprezentacje rozgrywały swoje mecze przez cały miesiąc, choćby w październiku. Moim zdaniem powinniśmy mieć tylko jedną, maksymalnie dwie przerwy na mecze drużyn narodowych, zamiast obecnych pięciu. W takiej sytuacji reprezentacja przez cały październik rozgrywałaby wszystkie siedem meczów eliminacyjnych, a turniej finałowy odbyłby się w czerwcu. To niesie za sobą mniej podróży dla piłkarzy, większą przejrzystość rozgrywek i lepszą ciągłość dla wszystkich, nie mówiąc już o mniejszym ryzyku kontuzji.

Warto zauważyć, że były szkoleniowiec mówi tu o siedmiu meczach eliminacyjnych. Choć chce rozgrywania mundialu co dwa lata, w praktyce miałoby to oznaczać zmniejszenie ogólnej liczby meczów.

- Chcemy zmniejszyć liczbę meczów, to bardzo istotne, bo widzimy, że aktualnie bardzo odbija się to na kondycji piłkarzy. Gwarantujemy odpoczynek dla zawodników po każdym turnieju. Wyobraźcie sobie to w ten sposób: w 2026 roku mundial w USA, Meksyku i Kanadzie, w 2027 Mistrzostwa Europy i inne turnieje kontynentalne, w 2028 roku kolejne Mistrzostwa Świata i tak dalej. Do 2024 roku i tak wszystko jest już zaplanowane, dlatego dopiero wtedy moglibyśmy dokonać zmian.

- Chcemy więcej istotnych meczów, więcej meczów pucharowych, a mniej tych kwalifikacyjnych. Tego chcą też kibice. Zamierzamy również zatroszczyć się o większą konkurencyjność. Chcemy otworzyć drzwi reszcie świata, bo teraz do finałów mundialu zawsze dochodzą wyłącznie ekipy z Europy lub Ameryki Południowej.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Premier League: Mecz Watford - Chelsea przerwany [OFICJALNIE] Premier League: Mecz Watford - Chelsea przerwany [OFICJALNIE] Manchester United: Ralf Ragnick spróbuje nakłonić Erlinga Brauta Haalanda na transfer. W nagrodę otrzyma dużą premię! Manchester United: Ralf Ragnick spróbuje nakłonić Erlinga Brauta Haalanda na transfer. W nagrodę otrzyma dużą premię! Raków Częstochowa przygotowany na odejście Marka Papszuna!? Ma kandydata na jego następcę Raków Częstochowa przygotowany na odejście Marka Papszuna!? Ma kandydata na jego następcę Raków Częstochowa: Vladan Kovačević może zaliczyć hitowy transfer do Serie A Raków Częstochowa: Vladan Kovačević może zaliczyć hitowy transfer do Serie A Borussia Dortmund anulowała 67 000 biletów na hitowy mecz z Bayernem Monachium [OFICJALNIE] Borussia Dortmund anulowała 67 000 biletów na hitowy mecz z Bayernem Monachium [OFICJALNIE] Mistrzostwa Świata: Poznaliśmy grupy kwalifikacji w strefie Oceanii. Mecze rozegrane zostaną... w Katarze [OFICJALNIE] Mistrzostwa Świata: Poznaliśmy grupy kwalifikacji w strefie Oceanii. Mecze rozegrane zostaną... w Katarze [OFICJALNIE] Argentyński dziennikarz tłumaczy się z krytycznych słów o Lionelu Messim. Przywołano je podczas gali Złotej Piłki 2021 Argentyński dziennikarz tłumaczy się z krytycznych słów o Lionelu Messim. Przywołano je podczas gali Złotej Piłki 2021

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy