Wielka dziewiątka maluszków. Villarreal tworzy historię i dołącza do małej elity

Wielka dziewiątka maluszków. Villarreal tworzy historię i dołącza do małej elity fot. Christian Bertrand / Shutterstock.com
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: Transfery.info

Topowe kluby zazwyczaj wywodzą się z wielkich miast. Villarreal pokazał jednak, że nie trzeba pochodzić z wielkiej metropolii, by sięgnąć szczytu.

Środowy triumf „Żółtej Łodzi Podwodnej” z pewnością przejdzie do historii. Hiszpańska drużyny pokonała Manchester United po trzymającej w napięciu serii rzutów karnych. I choć Villarreal trudno nazwać małą drużyną, zwycięski skład został zbudowany w mieście, które samo w sobie nie jest raczej szczególnie atrakcyjne dla największych gwiazd.

I nie chodzi tu oczywiście, że w Villarrealu nigdy nie grały gwiazdy, wszak nikomu nie trzeba przedstawiać takich graczy jak Juan Román Riquelme czy Diego Forlán. Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż małe miasteczko nieopodal Walencji ma zaledwie nieco ponad 51 tysięcy mieszkańców.

Swoim triumfem Villarreal dołączył zatem do grona miast, które są „najmniejszymi” zdobywcami europejskich pucharów. I to w nie byle jakim stylu, bowiem patrząc na najmniejsze miasta, w których zaznano międzynarodowego sukcesu piłkarskiego, Liga Europy budzi tutaj największy zachwyt.

Do najmniejszych miast, w których zagościł puchar Ligi Mistrzów, zaliczają się Eindhoven oraz Nottingham. Holenderskie miasto ma zaledwie 235 tysięcy mieszkańców, co i tak jest dużym wynikiem w zestawieniu z Villarrealem. Miasto ze wschodniej Hiszpanii i tak jednak może zostać uznane za duże w zestawieniu z tymi, gdzie wiwatowano na cześć piłkarzy po zdobyciu... Pucharu Intertoto.

Przez słynny turniej przewinęło się nawet kilka większych ekip, ale generalnie był on często szansą dla tych mniejszych, by pokazać się w Europie. Granicy 100 tysięcy mieszkańców nie przekroczyło łącznie u siedmiu triumfatorów tej rozgrywek.

Największym z tego grona jest miasto Udine za sprawą tamtejszego Udinese Calcio, które sięgnęło po trofeum w 2000 roku. Mieszka tam 99 tysięcy ludzi. Ciekawym przypadkiem jest również duński Silkeborg, gdzie mieszkańców jest 48 tysięcy.

Prawdziwym liderem wśród maluszków jest Francja, gdzie takich triumfatorów przytrafiło się aż pięciu. Wymienić tu należy Troyes (62 tysiące mieszkańców, wygrana w 2001 roku), Bastię (48 tysięcy, wygrana w 1997), Auxerre (35 tysięcy, wygrana w 1997), Lens (31 tysięcy, wygrana w 2005) i najmniejsze miasto zwycięzców w historii europejskich pucharów - Guingamp, gdzie mieszka zaledwie siedem tysięcy mieszkańców (triumf w Pucharze Intertoto w 1996 roku).

 Jak zatem widać, Villarreal napisał kawał historii, pokazując, że sukces czeka nie tylko w wielkich miastach. A triumf to wyjątkowy, ponieważ nie ulega wątpliwości, że Liga Europy cieszy się znacznie większym prestiżem niż Puchar Intertoto. Podobnym wyczynem swego czasu popisało się jedynie KV Mechelen, które w 1988 roku wygrało w Pucharze Zdobywców Pucharów przy populacji miasta na poziomie ponad 80 tysięcy mieszkańców.

Najwięksi z najmniejszych, którzy gościli w swoich miastach europejski sukces:

1. Guingamp - 7 tysięcy mieszkańców

2. Lens - 31 tysięcy

3. Auxerre - 35 tysięcy

4. Bastia - 48 tysięcy

5. Silkeborg - 48 tysięcy

6. Villarreal - 51 tysięcy

7. Troyes - 62 tysięcy

8. Mechelen - 86 tysięcy

9. Udine - 99 tysięcy

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Edi Andradina wskazał najważniejszych dla siebie i najlepszych trenerów. „Vanderlei Luxemburgo mówił, że jestem gruby” Edi Andradina wskazał najważniejszych dla siebie i najlepszych trenerów. „Vanderlei Luxemburgo mówił, że jestem gruby” Serie A: Składy na Juventus - Sampdoria. Zmiana w bramce [OFICJALNIE] Serie A: Składy na Juventus - Sampdoria. Zmiana w bramce [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Górnik Zabrze [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Górnik Zabrze [OFICJALNIE] Stefano Pioli: Zakażmy wracania z piłką na własną połowę Stefano Pioli: Zakażmy wracania z piłką na własną połowę Mattia Destro strzelił gola z butelką w ręku [WIDEO] Mattia Destro strzelił gola z butelką w ręku [WIDEO] OFICJALNIE: 23-letni Jonathan Diba-Musangu skazany na 24 lata więzienia OFICJALNIE: 23-letni Jonathan Diba-Musangu skazany na 24 lata więzienia OFICJALNIE: Ostre oświadczenie w sprawie meczu CONCACAF League. Wiceprezydent Surinamu ukarany OFICJALNIE: Ostre oświadczenie w sprawie meczu CONCACAF League. Wiceprezydent Surinamu ukarany

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy