Wódka i... kabanosy dla PZPN-u na mundialu w Katarze. Związek reaguje na medialne doniesienia [OFICJALNIE]

Wódka i... kabanosy dla PZPN-u na mundialu w Katarze. Związek reaguje na medialne doniesienia [OFICJALNIE] fot. FotoPyK
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Meczyki.pl | PZPN

PZPN zareagował momentalnie na artykuł Tomasza Włodarczyka z Meczyki.pl w sprawie obejścia restrykcyjnego prawa w Katarze w trakcie mundialu, gdzie przedstawiciele związku w hotelu położonym daleko od centrum Doha spożywali alkohol i... zajadali się kabanosami.

Mistrzostwa Świata odbywające się w grudniu 2022 roku były wyjątkowe pod wieloma względami. Najważniejszym z nich był termin rozegrania imprezy zimą z uwagi na klimat panujący w Katarze w okresie letnim.

Ponadto wielkiemu piłkarskiemu świętu nie mógł towarzyszyć alkohol. Wynikało to z restrykcyjnego prawa obowiązującego w muzułmańskim kraju, który dopuścił jego spożywanie tylko w wyznaczonych miejscach i strefach kibica, gdzie cena choćby za piwo nie zachęcała do nabycia najpopularniejszego wśród fanów trunku.

Do tych surowych zasad nie każdy potrafił się dostosować. Pokazuje to artykuł opublikowany przez Tomasza Włodarczyka z Meczyki.pl, z którego dowiadujemy się, że PZPN, przy znaczącym wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Katarze, zorganizował na własny użytek wwiezienie do Kataru znaczących ilości alkoholu i... kabanosów. Warto tu nadmienić, że spożywanie wieprzowiny w muzułmańskim kraju także jest zakazane.

Fakt przetransportowania wódki czy whisky do kraju, w którym odbywał się mundial potwierdził MSZ.

„Przesyłka zawierająca artykuły spożywcze i promocyjne (w tym alkohol) związana była z realizacją powyżej opisanego programu i zawierała oprócz tego artykuły żywnościowe przeznaczone dla polskiej reprezentacji, które były elementem diety polskich zawodników.

Pragniemy zauważyć, że przesyłka nie była pocztą dyplomatyczną. Została nadana przez PZPN i odprawiona przez katarskie służby celne, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami. Wykorzystanie możliwości odbioru przesyłki nadanej przez PZPN przez ambasadę było również związane ze znacznym skróceniem terminu odprawy w warunkach na kilkanaście dni przed inauguracją mundialu, a także przed przyjazdem reprezentacji - w związku z koniecznością zapewnienia produktów dla kucharza polskiej drużyny.

Podkreślamy, że w tym okresie placówka nie odbierała poczty dyplomatycznej skierowanej przez MSZ do Ambasady RP w Dosze.

Po dostarczeniu przesyłki, część artykułów spożywczych, w tym napojów alkoholowych, została odebrana przez przedstawicieli PZPN na cele reprezentacyjne (upominki VIP), a bezpłatne przekazanie przez PZPN i sponsorów artykułów spożywczych placówce (w tym alkoholu) na potrzeby realizacji przedsięwzięć promocyjnych, pozwoliło obniżyć ich koszty.

Należy dodać, że sprowadzanie napojów alkoholowych na cele recepcyjne i promocyjne jest w Dosze praktyką powszechną, stosowaną przez większość przedstawicielstw dyplomatycznych, ze względu na wysokie koszty alkoholu w Katarze oraz niewielki wybór. Procedura importu alkoholu jest ściśle określona przez regulacje katarskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i import tą drogą odbywa się pod pełną kontrolą władz celnych.

Z naszych informacji wynika, że również inne przedstawicielstwa dyplomatyczne korzystały z takich możliwości w celu organizacji swoich przedsięwzięć promocyjnych w czasie mundialu (np. Ambasada Belgii sprowadziła znaczne ilości piwa).

Pomimo powszechnego przekonania, że napoje alkoholowe są w Katarze niedostępne, należy dodać, że sprzedaż tego asortymentu jest prowadzona przez koncesjonowaną przez władze firmę, a z naszych informacji wynika, że również przed mundialem zarówno FIFA jak i federacje krajowe miały możliwość nabywania napojów alkoholowych z tego źródła. W trakcie rozgrywek, alkohol był również serwowany na stadionach w strefach dla gości VIP, w części hoteli, restauracjach oraz niektórych organizowanych przez gospodarzy Fan Zone. Z informacji katarskich władz wynika, iż pomimo wcześniejszych obaw, w trakcie mundialu nie odnotowano żadnych poważniejszych incydentów z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu - napisano w komunikacie opublikowanym na Meczyki.pl.

***

Cały artykuł dostępny - TUTAJ.

***

Następnie towar przeznaczony dla działaczy PZPN-u i gości trafił do Sultan Beach Resort, hotelu oddalonego o 50 kilometrów od centrum Doha, gdzie spożywanie i sprzedaż alkoholu jest zabroniona. Nie przeszkadzało to jednak przedstawicielom naszego futbolu, którzy trzymali zgromadzone wódki i whisky pod kluczem, do którego dostęp miały tylko wyznaczone osoby.

Tomasz Włodarczyk z Meczyki.pl podkreśla, że wódka i whisky nie stanowiły tylko dodatku, bo był on pity w różnych miejscach, w różnych grupach i o różnych porach.

PZPN zareagował momentalnie na treść artykułu, publikując w mediach społecznościowych oświadczenie.

„Szanowny Pan Redaktor wysłał nam pytania kilka minut po 7 i zażądał odpowiedzi do godziny 12, choć inne jednostki miały kilka dni na odpowiedź. Poniżej stanowisko PZPN w tej sprawie.

Współpraca Polskiego Związku Piłki Nożnej z ambasadą RP w Katarze była uregulowana umową partnerską podpisaną przez przedstawicieli obu instytucji. Przedmiotem umowy była współpraca PZPN i Ambasady przy współorganizacji przedsięwzięć w ramach projektu pn. «Promocja polskiej żywności Poland Tastes Good - w czasie trwania Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA 2022».

Celem projektu było umacnianie pozytywnego wizerunku Polski, promocja polskiej gospodarki i rozwój polskiego eksportu produktów sektora rolno-spożywczego oraz poprawa rozpoznawalności polskich produktów w państwie Katar.

Na podstawie umowy PZPN był zobowiązany do zapewnienia udziału swoich przedstawicieli w wydarzeniach w ramach projektu, promowania wydarzenia na kontach w mediach społecznościowych i w bieżących kontaktach, nieodpłatnego przekazania i dostawy Ambasadzie RP wyrobów polskich producentów sektora spożywczego, które zgłosiły chęć udziału w projekcie.

Polskie produkty były dystrybuowane w czasie organizacji recepcji dla kręgów administracji, biznesu, sektora sportu i turystyki (23 i 29 listopada), działania Fan Zone w Ambasadzie (codziennie w czasie fazy grupowej), organizacji Dnia Niepodległości oraz organizacji spotkań i rozmów promujących współpracę z Polską. Dodatkowo część była wykorzystana jako upominki dla VIP w trakcie i po zakończeniu Mistrzostw Świata oraz upominki dla gości zaproszonych przez PZPN i ambasadę na Mistrzostwach Świata” - napisano.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Bayern Monachium ma nowego faworyta do zastąpienia Thomasa Tuchela Bayern Monachium ma nowego faworyta do zastąpienia Thomasa Tuchela Thiago Silva odejdzie z Chelsea. Decyzja zapadła Thiago Silva odejdzie z Chelsea. Decyzja zapadła Motor Lublin będzie zmuszony zmienić trenera?! Motor Lublin będzie zmuszony zmienić trenera?! Kibice powinni modlić się o jego zdrowie? „Dla mnie to najlepszy polski obrońca reprezentacyjny” Kibice powinni modlić się o jego zdrowie? „Dla mnie to najlepszy polski obrońca reprezentacyjny” Vinceny Kompany łączony z nowym klubem Vinceny Kompany łączony z nowym klubem Wieczysta Kraków zainteresowała się drugim byłym napastnikiem Legii Warszawa Wieczysta Kraków zainteresowała się drugim byłym napastnikiem Legii Warszawa 39-letni Thiago Silva z zaskakującym pomysłem. Ma ambitny cel 39-letni Thiago Silva z zaskakującym pomysłem. Ma ambitny cel

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy