Za nami pierwsze derby Salzburga. Kibice Austrii z jasnym przekazem z trybun

2023-09-27 10:38:49; Aktualizacja: 9 miesięcy temu
Za nami pierwsze derby Salzburga. Kibice Austrii z jasnym przekazem z trybun Fot. Yuri Turkov / Shutterstock.com
Kacper Adamczyk
Kacper Adamczyk Źródło: Transfery.info

Austria Salzburg przegrała w pierwszym w historii starciu z Red Bullem Salzburg 0:4, ale jej fani osiągnęli swój cel, zwracając uwagę szerszej publiczności na swój klub.

Spotkanie to odbyło się w ramach 1/16 finału Pucharu Austrii. Oczywistym faworytem rywalizacji byli mistrzowie kraju, którzy przybyli na stadion lidera jednej z grup trzeciej ligi. Gospodarze ambitnie walczyli, do przerwy przegrywali tylko 0:1, ale ostatecznie ulegli dość zdecydowanie po golach: Amara Dedicia, Strahinji Pavlovicia i dublecie Amankwaha Forsona. Warto odnotować jeszcze, że poza kadrą gości znalazł się Kamil Piątkowski.

Nie samo rozstrzygnięcie, dość łatwe z góry do przewidzenia, ale kontekst pozaboiskowy był ważny w tym starciu.

W 2005 roku Red Bull przejął Austrię Salzburg, zmieniając jej nazwę, herb i barwy, co rozwścieczyło kibiców, którzy w odpowiedzi założyli nowy klub pod jego dotychczasową nazwą i zaczęli z nim wędrówkę od siódmej ligi.

Wtorkowy mecz był pierwszym pojedynkiem obu drużyn w ich historii i doskonałą okazją dla fanów gospodarzy, aby przypomnieć o tym, co wydarzyło się w 2005 roku. Na plakatach, reklamujących to spotkanie nie znalazł się oficjalny herb Red Bulla Salzburg, tylko czarne koło z białymi literami R oraz B w jego wnętrzu.

W ostatnich dniach kibice z całego kraju wysyłali wyrazy wsparcia dla Austrii, ponieważ Red Bull Salzburg jest znienawidzony przez wszystkich kibiców innych ekip. Zresztą z podobną sytuacją mamy do czynienia w Niemczech i RB Lipsk.

Fani gospodarzy na ten wyjątkowy dla nich mecz przygotowali wiele transparentów oraz imponującą oprawę z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, uderzającym skrzypcami byka, symbol Red Bulla. Towarzyszył jej napis: „W Salzburgu to my gramy pierwsze skrzypce”.

Poza nim na trybunie najzagorzalszych kibiców zawisły jeszcze następujące hasła: „Całe miasto świeci się na fioletowo”, „Pierwszy mecz arcywrogów”, a także „Podzieleni kolorami, ale zjednoczeni mentalnością, dziękujemy za całą solidarność”. To ostatnie odnosiło się do otrzymanego wsparcia ze strony kibiców innych drużyn.