Mundial w 1942 roku - romantyczna dusza futbolu [WIDEO]

Mundial w 1942 roku - romantyczna dusza futbolu [WIDEO]
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: Transfery.info

1942 rok. Sam środek wojennej zawieruchy. Patagonia, Argentyna. Mistrzostwa świata w piłce nożnej. Niemożliwe? Oczywiście, ale powstał na ten temat znakomity film dokumentalny.

"Zaginiony mundial" ("il Mundial Dimenticato") to opowieść o niesamowitym turnieju rozegranym gdzieś w okolicach granicy argentyńsko-chilijskiej. Nierozstrzygniętego turnieju, o którym "nie wiedziały sportowe organizacje i przez dekady pozostawał tylko legendą", jak podkreślają twórcy.
 
Półtoragodzinny film z gwiazdorską obsadą (Gary Lineker, Roberto Baggio, Jorge Valdano) zawiera to, co w piłce kochamy: zwroty akcji, akrobatyczne popisy, konflikty charakterów i ponadludzkie zdolności zawodników.
 
Jeżeli zastanawiacie się, kto wynalazł technologię goal-line; jakim wynikiem zakończył się finałowy mecz niemieckich nazistów z indianami Mapuche; czy też kto wygrał emocjonalną rywalizację o piękną fotografkę żydowsko-niemieckiego pochodzenia, koniecznie obejrzyjcie ten film, stanowiący esencję romantycznej duszy futbolu nieskażonego komercją.
 
 
 
A co się naprawdę wydarzyło?
W 1939 roku, jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wrześniowej, FIFA otrzymała dwie aplikacje od państw zainteresowanych organizacją mistrzostw. Pierwszym były Niemcy, drugim Brazylia. Adolf Hitler miał zamiar wykorzystać rosnącą popularność piłki jako element propagandy Trzeciej Rzeszy, podobnie jak Igrzyska Olimpijskie w 1936 roku w Berlinie.
Wybór nie został dokonany przed wybuchem wojny, a rozgrywki zostały odwołane. Przywrócono je dopiero w 1950 roku - niespodziewanie w ostatnim, decydującym o wszystkim meczu gospodarze Brazylijczycy ulegli Urugwajczykom.
Więcej na temat: Mistrzostwa Świata MŚ 1942

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Robert Lewandowski strzelił więcej niż się spodziewano. Znaleziono jego gole w... A-Klasie Robert Lewandowski strzelił więcej niż się spodziewano. Znaleziono jego gole w... A-Klasie Endrick za 100 milionów euro?! Palmeiras chce pokrzyżować gigantom plany Endrick za 100 milionów euro?! Palmeiras chce pokrzyżować gigantom plany Paulo Dybala: Ruszyła ofensywa. Zastąpi gwiazdę w Premier League?! Paulo Dybala: Ruszyła ofensywa. Zastąpi gwiazdę w Premier League?! Adama Traoré opóźnia transfer do Tottenhamu. Liczy jeszcze na zwrot akcji! Adama Traoré opóźnia transfer do Tottenhamu. Liczy jeszcze na zwrot akcji! Transfery - Relacja na żywo [27/01/2022] Transfery - Relacja na żywo [27/01/2022] POTWIERDZONE: Zenit przeprowadza bardzo duży transfer. 20 milionów euro na stole! POTWIERDZONE: Zenit przeprowadza bardzo duży transfer. 20 milionów euro na stole! OFICJALNIE: Wilfried Bony wraca do gry w piłkę. Jego wybór budzi kontrowersje OFICJALNIE: Wilfried Bony wraca do gry w piłkę. Jego wybór budzi kontrowersje Victor Osimhen do Premier League?! Napoli wyceniło swoją gwiazdę Victor Osimhen do Premier League?! Napoli wyceniło swoją gwiazdę

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy