OFICJALNIE: Sterling odpowiada na rasistowskie zaczepki

7 miesięcy temu
OFICJALNIE: Sterling odpowiada na rasistowskie zaczepki
fot. FotoPyk

Raheem Sterling uważa, że rasistowskie odzywki kibiców Chelsea wobec niego są tylko częścią większego problemu.

Chelsea wygrała wczoraj z Manchesterem City w meczu na szczycie, ale spotkanie przyniosło również negatywne emocje. Jeszcze w pierwszej połowie Sterling podbiegł za linię końcową, żeby wziąć piłkę. Gdy zbliżył się do trybuny, został obrzucony wyzwiskami przez kibiców gospodarzy, ale jeden z nich przekroczył pewne granice i nazwał Anglika „p********* czarną c***”. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj - https://transfery.info/120445,rasistowski-incydent-w-hicie-premier-league-policja-wszczela-sledztwo.

Sytuację uchwyciły kamery, a śledztwo w sprawie incydentu wszczęła nie tylko Chelsea, ale także policja. Wśród obserwatorów zrodziła się z kolei dyskusja na temat problemu rasizmu na angielskich stadionach. Teraz dołączył do niej sam Sterling, który opublikował na Instagramie swoje oświadczenie. Gracz nie odwołuje się jednak tylko do sytuacji z meczu, ale także ogólnego podejścia mediów do czarnoskórych piłkarzy.

„W związku z tym, co zostało powiedziane podczas meczu z Chelsea, tak jak widzieliście po mojej reakcji, jedyne co mogłem zrobić, to to wyśmiać, ponieważ nie spodziewałem się niczego lepszego” - napisał Sterling na temat samego incydentu.

Do posta dorzucony został zrzut ekranu z wyciętym tytułem artykułu zamieszczonego w styczniu tego roku na stronie „Daily Mail”. Dotyczy on Tosina Adarabioyo, który kupił wtedy dom za 2,25 miliona funtów. W tytule podkreślono, iż 21-latek nie rozegrał wtedy jeszcze ani jednego spotkania w Premier League, co pozwala sądzić, iż tak drogi zakup nie jest zbyt przemyślaną decyzją z jego strony.

Kiedy zestawimy tę informację z późniejszą dotyczącą podobnego zakupu przez białoskórego Phila Fodena, również zawodnika Manchesteru City, widać wyraźnie różnicę w tytułach. W przypadku tego drugiego „Daily Mail” nie rozpisywało się już na temat samego wielkiego zakupu, ale podkreślono, iż piłkarz sprezentował dom swoim rodzicom (choć Adarabioyo uczynił podobnie). Sterling uważa, że takie podejście mediów pobudza postawy rasistowskie w społeczeństwie.

„Dajmy przykład - masz dwóch młodych piłkarzy rozpoczynających karierę, obaj grają dla tej samej drużyny, obaj spisywali się dobrze. Każdy z nich kupuje dom dla swojej mamy, ponieważ poświęciły one wiele czasu i miłości, żeby pomóc im zajść tam, gdzie są. Ale spójrzcie jak gazety przedstawiają takie informacje w przypadku młodego czarnoskórego gracza i w przypadku młodego białoskórego gracza. Uważam, że to nie do zaakceptowania, obaj nie są niczemu winni, ale chodzi tu o sposób, w jaki się o tym mówi.

Tego czarnoskórego chłopaka przedstawia się w złym świetle. To pomaga podsycać rasizm, agresywne zachowania. Zatem, do wszystkich gazet, które nie rozumieją, dlaczego ludzie są rasistami w takich czasach i w takim wieku - jedyne co mogę powiedzieć, to to, żebyście dwa razy pomyśleli kreując czyjś wizerunek, dajcie wszystkim zawodnikom równe szanse”.

Udostępniamy linki do artykułów, do których nawiązywał Sterling (w języku angielskim):
Adarabioyo - https://www.dailymail.co.uk/news/article-5253633/Man-City-footballer-20-25k-week-buys-market-2-25m-home.html;
Foden - https://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-6241313/Manchester-City-starlet-Phil-Foden-buys-new-2m-home-mum.html.ŹRÓDŁO
Instagram
TAGI: Oficjalnie Raheem Sterling Manchester City FC Anglia
| AKTUALNOŚCI | TRANSFERY | PUBLICYSTYKA | REKLAMA | REDAKCJA | KONTAKT | POLITYKA PRYWATNOŚCI
© 2004-2019 TRANSFERY.INFO. Wszelkie prawa zastrzeżone.