15 lat od starcia VfL Wolfsburg - Bayern Monachium. Mecz, który przeszedł do historii [WIDEO]

Źródło: Transfery.info | ESPN [X]

W czwartek 4 kwietnia upłynęło dokładnie 15 lat od pamiętnego spotkania, w którym VfL Wolfsburg zdeklasował Bayern Monachium, a Grafite upokorzył zawodników bawarskiego zespołu.

Celem numer Bayernu Monachium na sezon 2008/2009 było zdobycie drugiego z rzędu mistrzostwa Niemiec. Zespół dowodzony przez Jürgena Klinsmanna był głównym faworytem do sięgnięcia po kolejne już w swojej historii trofeum za zwycięstwo w ligowych rozgrywkach.

Ówczesna kampania przynosiła jednak wiele rozczarowań. Po 25. kolejkach drużyna zajmowała pozycję wicelidera, zdobywając zaledwie 48 punktów, co dawało średnią 1,92 punktu na mecz.

Rozczarowującą dyspozycję, na którą narzekała duża część kibiców Bayernu, chciał wykorzystać VfL Wolfsburg. Jeden z pretendentów do zdobycia tytułu, który wyklarował się w trakcie sezonu, gościł „Bawarczyków” na własnym terenie 4 kwietnia 2009 roku w ramach 26. kolejki.

Oba zespoły przystępowały do tej rywalizacji z identycznej pozycji - po 25 spotkaniach miały 14 zwycięstw, sześć remisów i pięć porażek. Na domiar tego ich bilans bramkowy również był taki sam - 53 gole strzelone i 31 straconych. Zapowiadało się więc ciekawe widowisko, na które czekali fani w całych Niemczech.

W 44. minucie zawodów pierwsze trafienie zanotował napastnik gospodarzy Christian Gentner, lecz przyjezdni potrzebowali tylko kilkudziesięciu sekund, aby odpowiedzieć bramką zdobytą przez Lucę Toniego. Remis utrzymał się do ostatniego gwizdka arbitra w pierwszej połowie. Wówczas nikt nie spodziewał się jeszcze, że ten mecz zapisze się w kartach historii niemieckiego futbolu.

Po przerwie do ataku ruszyli gracze VfL Wolfsburg, a dubletem na przestrzeni czterech minut popisał się Edin Džeko. W ślady Bośniaka poszedł jego kolega - Edinaldo Batista Libano, znany jako Grafite. Brazylijczyk pokonał bramkarza rywali w 74. minucie, ale to, co zrobił chwilę później, zapamiętano na lata.

Napastnik „Wilków” odważył się na indywidualną akcję, mijając kolejnych zawodników Bayernu, którą ukoronował ośmieszającym piłkarzy gości strzałem piłki piętą.

Ostatecznie VfL Wolfsburg pokonał Bayern Monachium aż 5:1. Ten pojedynek utwierdził środowisko związane z klubem z Dolnej Saksonii w przekonaniu, że jest on w stanie sięgnąć po mistrzostwo Niemiec, czego, jak się później okazało, udało mu się dokonać po raz pierwszy i jedyny jak dotąd w historii.