Agenci piłkarscy stracą krocie? FIFA zapowiada zmiany!

Agenci piłkarscy stracą krocie? FIFA zapowiada zmiany!
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: FIFA | La Gazzetta dello Sport

FIFA w oficjalnym komunikacie poinformowała o nadchodzących zmianach dotyczących funkcjonowania agentów w piłkarskim świecie.

Międzynarodowa Federacja Piłkarska od wielu lat stara się walczyć z nadużyciami i wykorzystywaniem piłkarzy przez ich przedstawicieli w celach zarobkowych. Jak poinformowano, w 2019 roku agenci na samych prowizjach zarobili 653,9 miliona dolarów, a więc cztery razy więcej niż w 2015 roku. W związku z tym postanowiono położyć temu kres, a wkrótce światło dzienne ujrzą regulacje prawne.

Nim jednak do tego dojdzie, FIFA wypuściła komunikat, w którym przedstawiła proponowane zmiany, które już zostały zaakceptowane przez Komitet Interesariuszy ds. Piłki Nożnej oraz samą Radę FIFA.

Dotyczą one przede wszystkim pełnej kontroli nad każdą operacją transferową, a ma to być możliwe dzięki:

– ustanowieniu limitu prowizji w celu uniknięcia niepomiernych i obraźliwych praktyk;

– ograniczeniu możliwości wielokrotnego reprezentowania w celu uniknięcia konfliktu interesów;

– przywróceniu obowiązkowego systemu licencjonowania dla agentów w celu podniesienia standardów zawodowych;

– utworzeniu izby rozliczeniowej FIFA w celu zagwarantowania większej przejrzystości finansowej;

– ustanowieniu skutecznego systemu rozstrzygania sporów FIFA w celu rozwiązywania konfliktów między agentami, zawodnikami i klubami;

– ujawnianiu i publikowaniu wszystkich prac podjętych przez agentów przy transferach, w celu zwiększenia przejrzystości, poprawy wiarygodności systemu transferów i wsparcia dla wdrażanych przepisów.

„Nadrzędnym celem reform jest poprawa przejrzystości, ochrona dobrobytu graczy, zwiększenie stabilności kontraktów, a także podniesienie standardów zawodowych i etycznych. Innymi słowy, w celu wyeliminowania lub przynajmniej ograniczenia nadużyć i niepomiernych praktyk, które niestety istniały w piłce nożnej” – czytamy w komunikacie.

Podkreślono jednocześnie, że wszelkie zmiany będą wprowadzone w porozumieniu z zainteresowanymi stronami, w tym agentami piłkarskimi.

Przy tym wszystkim warto dodać, że czołowi przedstawiciele zawodników, jak Mino Raiola czy Jonathan Barnett, już zapowiedzieli, że nie godzą się na proponowane zmiany i są gotowi dociekać swoich racji nawet poprzez sąd. Po wprowadzeniu reform agenci nie będą mogli otrzymywać więcej niż dziesięć procent od kwoty transferu, a tym bardziej liczyć na dodatkowe prowizje, stąd ich oburzenie.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Leganés krytykuje przepis umożliwiający transfer Braithwaite'a do Barcelony, ale też chwali postawę piłkarza Leganés krytykuje przepis umożliwiający transfer Braithwaite'a do Barcelony, ale też chwali postawę piłkarza Hit transferowy w Ekstraklasie?! Dimitri Oberlin bliski przenosin do czołowego polskiego klubu! Hit transferowy w Ekstraklasie?! Dimitri Oberlin bliski przenosin do czołowego polskiego klubu! OFICJALNIE: Rafał Pietrzak w Lechii Gdańsk OFICJALNIE: Rafał Pietrzak w Lechii Gdańsk Messi udzielił bardzo ciekawego wywiadu. „Ludzie uważają, że  wybieram selekcjonerów...” Messi udzielił bardzo ciekawego wywiadu. „Ludzie uważają, że wybieram selekcjonerów...” Ajax dopina letni transfer Antony'ego. Skrzydłowy jest już po testach medycznych Ajax dopina letni transfer Antony'ego. Skrzydłowy jest już po testach medycznych Liga Mistrzów: Telewizja Polska wybrała mecze, które pokaże w najbliższych tygodniach Liga Mistrzów: Telewizja Polska wybrała mecze, które pokaże w najbliższych tygodniach Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Boniek namaścił następcę. OFICJALNIE: Marek Koźmiński rozpoczyna walkę o posadę prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy