Boris Johnson chce zrzucić na Superligę „legislacyjną bombę”

Boris Johnson chce zrzucić na Superligę „legislacyjną bombę” fot. Alexandros Michailidis / Shutterstock.com
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: The Guardian

Utworzenie Superligi wywróciło piłkarską piramidę do góry nogami. Organizatorzy rozgrywek ligowych boją się, że rozłam doprowadzi do obniżenia wartości ekstraklasy i za wszelką cenę próbują temu zaradzić. Wspomóc ich w tym chce Boris Johnson.

Wśród ekip, które tworzą nowy twór na piłkarskiej mapie Europy, znalazły się Arsenal, Chelsea, Manchester United, Liverpool, Tottenham Hotspur oraz Manchester City. Duża część angielskich kibiców sprzeciwia się takiemu działaniu i jawnie protestuje wobec postawy klubowych władz.

W międzyczasie plan pokrzyżowania szyków gigantom futbolu opracowują UEFA, FIFA czy też przedstawiciele krajowych rozgrywek: LaLigi, Serie A oraz Premier League.

Organizatorzy angielskiej ekstraklasy obawiają się, że zawody stracą na wartości, gdy aż sześć drużyn nie będzie walczyć o żaden cel, ponieważ będą one miały zapewniony udział w Superlidze. W związku tym, współpracując z grupami kibicowskimi oraz przedstawicielami rządu, starają się oni znaleźć rozwiązanie dla tej patowej sytuacji.

Jak informuje „The Guardian”, dzisiaj Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, a także Oliver Dowden, minister sportu i kultury, spotkali się z szefami The FA, Premier League oraz członkami grup kibicowskich Liverpoolu, Tottenhamu Hotspur i Manchesteru United.

Podczas swojego wystąpienia premier miał złożyć jasną deklarację.

„Zapewnię pełne wsparcie władzom piłkarskim” – oświadczył, dodając, że potępia plan dwunastu klubów, w tym sześciu z Anglii.

Jednocześnie Anglik wysunął pewną inicjatywę.

„Aby to zatrzymać, powinniśmy zrzucić legislacyjną bombę, i to już” – zaznaczył.

Plany Johnsona popierają inni politycy, jak Keir Starmer z Partii Pracy. A na czym mają one polegać?

Zdaniem „The Guardian” jedna z możliwości to brak zgody na rejestracje piłkarzy z zagranicy. Z kolei Ed Davey z partii Liberalnych Demokratów zasugerował wprowadzenie ustawy, która zobowiązywałaby klubowe władze do uzyskania zgody na udział w Superlidze od fanów posiadających bilety na cały sezon. Inna opcja to przemodelowanie struktury organizacyjnej, której celem byłoby zapewnienie udziałów w klubach grupom kibicowskim.

***

James Milner otwarcie przeciwko Superlidze

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Paulo Fonseca prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym klubem Paulo Fonseca prowadzi zaawansowane rozmowy z nowym klubem Dick Advocaat powraca w roli selekcjonera [OFICJALNIE] Dick Advocaat powraca w roli selekcjonera [OFICJALNIE] Górnik Zabrze: Torcida z komunikatem. „Kto kibica nie szanuje, temu w d… cztery ch…” Górnik Zabrze: Torcida z komunikatem. „Kto kibica nie szanuje, temu w d… cztery ch…” Leon Bailey odchodzi z Bayeru. Kluby doszły do porozumienia [OFICJALNIE] Leon Bailey odchodzi z Bayeru. Kluby doszły do porozumienia [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków [OFICJALNIE] Wisła Kraków: Mateusz Lis blisko odejścia z klubu Wisła Kraków: Mateusz Lis blisko odejścia z klubu Tokio 2020: Wszystkie ćwierćfinały rozegrane. Znamy pary półfinałowe turnieju olimpijskiego Tokio 2020: Wszystkie ćwierćfinały rozegrane. Znamy pary półfinałowe turnieju olimpijskiego

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy