Bramkostrzelny Merih Demiral dał Turcji ćwierćfinał EURO 2024 [WIDEO]

2024-07-02 23:10:22; Aktualizacja: 2 dni temu
Bramkostrzelny Merih Demiral dał Turcji ćwierćfinał EURO 2024 [WIDEO] Fot. Bagu Blanco / PRESSINPHOTO/SIPA USA/PressFocus
Łukasz Grzywaczyk
Łukasz Grzywaczyk Źródło: TVP Sport

Turcja pokonała Austrię 2:1 w ostatnim meczu 1/8 finału EURO 2024. Dwa gole strzelił Merih Demiral, a trafienie kontaktowe zanotował Michael Gregoritsch.

W ostatnim meczu 1/8 finału EURO 2024 reprezentacja Austrii zmierzyła się z Turcją. Wyżej notowany zespół Ralfa Rangnicka do starcia podchodził jako zwycięzca swojej grupy z Francją, Holandią i Polską w składzie.

Podopieczni Vincenzo Montelli, po awansie z drugiego miejsca, we wtorkowej rywalizacji nie mogli skorzystać z usług pauzującego za kartki lidera zespołu - Hakana Çalhanoğlu.

Nie przeszkodziło im to jednak, by już 57 sekund po pierwszym gwizdku sędziego zdobyć bramkę otwierającą wynik spotkania. Gola po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i zamieszaniu w polu karnym zdobył Merih Demiral, stając się drugim najszybszym strzelcem w historii EURO. Było to także najszybsze trafienie w historii fazy pucharowej Mistrzostw Europy.

Turcy prowadzący już od pierwszej minuty nie oddali prowadzenia aż do końca pierwszej połowy, choć Austriacy kilkukrotnie postraszyli Merta Günoka.

Bramkarz Beşiktaşu niejednokrotnie ratował swój zespół przed stratą bramki, między innymi w 51. minucie, kiedy to popisał się świetną interwencją, zatrzymując strzał Marko Arnautovicia z niewielkiej odległości. W jednej z ostatnich akcji meczu również wykazał się znakomitą paradą, dając swojej reprezentacji zwycięstwo.

W dalszej części spotkania to „Das Team” starał się przejąć inicjatywę, spychając rywali we własne pole karne i oddając łącznie 21 strzałów w meczu.

Jako że niewykorzystane sytuacje lubią się mścić, Turcy na pół godziny przed końcem podstawowego czasu gry podwyższyli prowadzenie w bliźniaczy sposób. Piłkę po dośrodkowaniu Ardy Gülera z rzutu rożnego na bramkę zamienił znów Merih Demiral.

Zaledwie siedem minut później bramkę kontaktową zdobył Michael Gregoritsch, lecz drugi gol tureckiego defensora okazał się być dla Austriaków ciosem, po którym nie zdołali się już podnieść i odwrócić losów spotkania.

Za sprawą wygranej 2:1 Turcy zmierzą się w ćwierćfinale z Holandią, która chwilę wcześniej pokonała Rumunię 3:0.