Brazylijskie kluby planują utworzenie nowych rozgrywek wskutek konfliktu z federacją

Brazylijskie kluby planują utworzenie nowych rozgrywek wskutek konfliktu z federacją
Piotr Zelek
Piotr Zelek
Źródło: Globo Esporte

19 klubów brazylijskiej Serie A podpisało we wtorek w Rio de Janeiro dokument, w którym zgadzają się założyć swoje rozgrywki o mistrzostwo kraju, chcąc wykluczyć wpływ federacji CBF na obecny system - poinformował serwis „Globo Esporte“.

Dokument został przekazany kierownictwu CBF na spotkaniu, które odbyło się dziś po południu w siedzibie zarządu. Intencją zainteresowanych jest, aby turniej był organizowany już od przyszłego roku.

Wśród klubów, które grają w Serie A w tym roku, jedynym, który nie podpisał dokumentu był Sport Recife, ale nie z powodu sprzeciwu wobec pomysłu. Klub ten nie ma obecnie prezesa, ponieważ Milton Bivar zrezygnował we wtorek, a nowe wybory nie zostały jeszcze rozpisane.

Wymiana zdań w tej sprawie rozpoczęła się w ostatnich tygodniach. Zyskała ona na sile od czasu, gdy Rogerio Caboclo został usunięty z prezydentury CBF po tym, jak dziennikarze ujawnili skargę o molestowanie seksualne i mobbing z jego strony.

We wtorek rano w Rio de Janeiro liderzy spotkali się w hotelu w Barra da Tijuca, aby przelać na papier ideę i wygłosić przemówienie, które mieli przedstawić na spotkaniu w CBF. Podczas popołudniowego spotkania z tymczasowym prezydentem Antonio Carlosem Nunesem, wiceprezydentami i dyrektorami poruszono inne kwestie, ale utworzenie ligi jest uważane za priorytet przez liderów klubów, którzy chcą również większego udziału w decyzjach podejmowanych przez federację.

Statut CBF przewiduje dwa rodzaje Zgromadzenia Ogólnego, będącego najwyższą instancją CBF: Administracyjne i Wyborcze. To właśnie Walne Zgromadzenie Administracyjne podejmuje decyzje takie jak odwołanie prezesa oraz głosuje nad wydatkami jednostki. Uczestniczy w nim tylko 27 stanowych federacji piłkarskich.

Kluby uczestniczyć mogą tylko w Walnym Zgromadzeniu Wyborczym, które zbiera się po to, aby wybrać prezydenta i wiceprezydentów. Nawet wtedy mają one mniejszą wagę w głosowaniu. Głosy 27 federacji mają wagę 3, głosy 20 klubów Serie A mają wagę 2, a głosy klubów Serie B mają wagę 1. To właśnie o tej koncentracji władzy w rękach federacji stanowych kluby chcą rozmawiać w tym tygodniu.

Aby utworzyć ligę, zgodnie z artykułem 24 Statutu CBF, konieczna jest zgoda Generalnego Zgromadzenia Administracyjnego. Innymi słowy: aby odebrać władzę federacjom stanowym, konieczna jest zgoda tychże federacji.

Próba stworzenia ligi pojawia się w dramatycznym finansowo momencie dla brazylijskich klubów. Według badania przeprowadzonego przez dziennikarza Rodrigo Capelo, całkowite zadłużenie 20 klubów, które rywalizowały w Serie A w 2020 roku, czterech, które awansowały do ekstraklasy w tym roku i Cruzeiro, całkowite zadłużenie ich wszystkich sięga około 8,83 miliarda amerykańskich dolarów. Przychody klubów wynoszą mniej niż połowę tej sumy.

Więcej na temat: Brazylia

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Juventus dopiął swego. Długo wyczekiwany napastnik pozyskany [OFICJALNIE] Juventus dopiął swego. Długo wyczekiwany napastnik pozyskany [OFICJALNIE] Chelsea nie odpuszcza tematu Lukaku. Złożyła już DWIE oferty Chelsea nie odpuszcza tematu Lukaku. Złożyła już DWIE oferty Juventus pozbywa się Meriha Demirala. Odejście Turka kluczem do DWÓCH innych operacji Juventus pozbywa się Meriha Demirala. Odejście Turka kluczem do DWÓCH innych operacji Southampton: Tino Livramento nowym „Świętym” [OFICJALNIE] Southampton: Tino Livramento nowym „Świętym” [OFICJALNIE] Moritz Leitner z nikłymi szansami na grę w Ekstraklasie. Nie przeszedł testów medycznych Moritz Leitner z nikłymi szansami na grę w Ekstraklasie. Nie przeszedł testów medycznych Grzegorz Krychowiak w Krasnodarze [OFICJALNIE] Grzegorz Krychowiak w Krasnodarze [OFICJALNIE] Piłka nożna a demencja starcza. Jak futbol wpływa na starość zawodników Piłka nożna a demencja starcza. Jak futbol wpływa na starość zawodników

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy