Čeferin: Wznowienie pucharów? Maj, czerwiec, lipiec... albo w ogóle

Čeferin: Wznowienie pucharów? Maj, czerwiec, lipiec... albo w ogóle
Karol Brandt
Karol Brandt
Źródło: ZDF

Aktualnie trwa przerwa w europejskich pucharach. Wykorzystując ten czas, Aleksander Čeferin, prezydent UEFA, postanowił udzielić wywiadu, w którym opowiedział o możliwych scenariuszach dotyczących wznowienia rozgrywek.

We wtorek 17 marca odbyła się wideokonferencja z wszystkim zrzeszonymi federacjami w ramach UEFA. Wówczas ustalono, że finały Ligi Europy oraz Ligi Mistrzów odbędą się odpowiednio 24 i 27 czerwca, jednak już po tygodniu okazało się, że dotrzymanie tych terminów z uwagi na pandemię koronawirusa nie będzie możliwe.

Rozgrywki, jak dobrze wiemy, zatrzymały się na etapie 1/8 finału, a obecnie pod uwagę branych jest kilka scenariuszy. Jeden z nich zakłada niedokończenie sezonu, co oczywiście byłoby całkowitą klęską dla organizatorów. Aleksander Čeferin zakłada jednak, że uda się dokończyć rozgrywki, a miałoby to nastąpić najpóźniej do trzeciego sierpnia.

– Mamy różne możliwości na wznowienie Ligi Mistrzów i Ligi Europy w maju, czerwcu, lipcu... albo w ogóle. Decyzja o braku powrotu do gry to też jedna z możliwości. Mamy grupę roboczą, w której przedstawiciele UEFA, lig i klubów zajmują się tymi kwestiami, ale należy pamiętać, że jesteśmy uzależnienie od rządów i ich pozwoleń na wznowienie rywalizacji. 3 sierpnia wszystko musi być zakończone, także europejskie puchary. We wrześniu czy październiku nie możemy już rozgrywać spotkań – oznajmił prezydent UEFA w rozmowie ze stacją ZDF.

– Możemy dokończyć puchary w obecnym systemie lub dokonać tego poprzez jednomeczowe pojedynki z losowaniem, kto gra u siebie... Albo grać na neutralnym gruncie. Final Four czy Final Eight też wchodzą grę. Mamy wiele pomysłów. Sytuacja jest wyjątkowa. Możemy dzielić się dniami meczowymi i terminami z ligami. Musimy być elastyczni. Jeśli kryzys zakończy się wcześniej, zaczniemy wcześniej, ale nie narazimy przy tym zdrowia żadnej osoby – zaznaczył.

– Wszystkie możliwości są otwarte. Jedyną błędną decyzją, jaką możemy teraz podjąć, to powrót do gry z narażeniem zdrowia i bezpieczeństwa piłkarzy. Nie zapominając o kibicach i sędziach. Jeśli jednak będziemy mieć gwarancje bezpieczeństwa, nie widzę problemu we wznowieniu rozgrywek. Wszyscy potrzebujemy sportu, bo on dodaje nam energii. Dzisiaj ludzie są nerwowi i zmęczeni. Futbol to poważny przemysł, chociaż teraz największymi gwiazdami są lekarze i pielęgniarki – uzupełnił.

Słoweniec postanowił także odnieść się do pomysłu Belgów o zakończeniu rozgrywek ligowych na obecnym etapie.

– Uważam, że to nie jest najlepszy schemat działania. Solidarność to nie jest jednokierunkowa ulica. Nie możesz najpierw prosić o pomoc, a potem decydować o czymś samemu. Kluby belgijskie i inne, które myślą o takim rozwiązaniu, są zagrożone brakiem udziału w europejskich pucharach w następnym sezonie – ostrzegł.

Čeferin funkcję prezydenta UEFA sprawuje od września 2016 roku. Na stanowisku tym zastąpił on Ángela Maríę Villara, który po zawieszeniu Michela Platiniego tymczasowo pełnił obowiązki prezydenta.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Ibrahimović opuści Milan i zakończy karierę? Szwed nie wyklucza takiego scenariusza Ibrahimović opuści Milan i zakończy karierę? Szwed nie wyklucza takiego scenariusza Real Madryt: Trwa operacja sprzedażowa. Na wylocie trzech graczy Real Madryt: Trwa operacja sprzedażowa. Na wylocie trzech graczy Austin FC rozpoczyna tworzenie składu. Nowy klub MLS ściągnął pierwszego piłkarza w swojej historii [OFICJALNIE] Austin FC rozpoczyna tworzenie składu. Nowy klub MLS ściągnął pierwszego piłkarza w swojej historii [OFICJALNIE] Manchester City wchodzi do gry o rozchwytywanego skrzydłowego Manchester City wchodzi do gry o rozchwytywanego skrzydłowego OFICJALNIE: Pellegrini nowym trenerem Betisu OFICJALNIE: Pellegrini nowym trenerem Betisu Turgeman jednak nie dla Wisły Kraków?! Turgeman jednak nie dla Wisły Kraków?! Ekstraklasa bez nich będzie uboższa? Jedenastka spadkowiczów godnych uwagi Ekstraklasa bez nich będzie uboższa? Jedenastka spadkowiczów godnych uwagi

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy