Chelsea deklasuje ligową konkurencję. Nikt nie wydał tyle na prowizje dla agentów [OFICJALNIE]

Chelsea deklasuje ligową konkurencję. Nikt nie wydał tyle na prowizje dla agentów [OFICJALNIE] fot. CloudVisual / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: The FA

Angielska Federacja Piłkarska opublikowała raport przedstawiający sumy wydane na prowizje dla agentów piłkarskich przez kluby z Premier League. Spośród nich najwięcej w dwóch ostatnich oknach transferowych przekazała im... Chelsea.

Zespół ze Stamford Bridge nie szczędzi grosza na wzmocnienia od momentu trafienia w ręce Todda Boehly'ego. Wydawanie dużych kwot na pozyskanie wielu piłkarzy nie przyniosło na razie oczekiwanego rezultatu.

Dobitnie pokazuje to fakt, że drużyna zamieszana w ostatnich latach regularnie w walkę o awans do Ligi Mistrzów okupuje teraz miejsce w środku stawki Premier League.

Jak się jednak okazuje na... naiwności „The Blues” znacząco wzbogacają się nie tylko kluby sprzedające swoich zawodników czy oni sami, podpisując długoterminowego kontrakty, ale także agenci piłkarscy.

Z raportu opublikowanego przez Angielską Federację Piłkarską, obejmującego okres od 1 lutego 2023 do 1 lutego 2024 roku wynika, że Chelsea przekazała pośrednikom transferowym aż 75,14 miliona funtów.

Pod tym względem okazała się rozrzutniejsza od Manchesteru City - około 60,27 miliona funtów, który w poprzednim zestawieniu plasował się na pierwszym miejscu z sumą - 51,5 miliona funtów.

Oba te kluby zdeklasowały z kolei pozostałą konkurencję, ponieważ trzeci Manchester United wydał na prowizje dla agentów, w porównaniu do nich, tylko 34,05 miliona funtów.

W przytoczonym okresie na Stamford Bridge przybyło aż trzynastu nowych zawodników. Wśród nich między innymi Moisés Caicedo, Roméo Lavia, Christopher Nkunku, Cole Palmer, Axel Disasi i Nicolas Jackson.

Z kolei „The Citizens” pochwalili się nabyciem tylko pięciu piłkarzy - Joško Gvardiol, Matheus Nunes, Jérémy Doku Rennes, Mateo Kovačić oraz Claudio Echeverri, co sugeruje, że byli w teorii bardziej dogodnym miejscem do robienia interesów niż „The Blues”.

Po przeciwległej stronie zestawienia znalazł się beniaminek Luton Town, wyglądający mizernie na tle angielskich gigantów, z kwotą wynoszącą tylko 2,02 miliona funtów.

Przy okazji prezentowanych wyżej sum wypada nadmienić, że w Anglii nie weszły w życie restrykcyjne przepisy FIFA ograniczające prowizje agentów do trzech procent od wszystkich wynagrodzeń zawodników powyżej 161 000 funtów i ograniczenie płatności za pośrednictwo w transferach do dziesięciu procent wynagrodzenia.

Trybunał The FA uznał, że wdrożone zmiany naruszają ustawę o konkurencji z 1998 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Wysokość klauzuli Benjamina Šeško ustalona. Tyle będzie kosztował latem Wysokość klauzuli Benjamina Šeško ustalona. Tyle będzie kosztował latem Trzech kandydatów do zastąpienia Xaviego w FC Barcelonie Trzech kandydatów do zastąpienia Xaviego w FC Barcelonie Legia Warszawa zainteresowana niemieckim skrzydłowym Legia Warszawa zainteresowana niemieckim skrzydłowym Chelsea dopięła swego. Słowne porozumienie w sprawie transferu wielkiego talentu Chelsea dopięła swego. Słowne porozumienie w sprawie transferu wielkiego talentu Rafael Benítez rywalem... Marka Papszuna w walce o prestiżową posadę Rafael Benítez rywalem... Marka Papszuna w walce o prestiżową posadę Jagiellonia Białystok ratuje punkt w samej końcówce. Powrót na fotel lidera [WIDEO] Jagiellonia Białystok ratuje punkt w samej końcówce. Powrót na fotel lidera [WIDEO] Sensacyjny zwrot akcji w sprawie José Mourinho. To będzie jego nowy klub?! Sensacyjny zwrot akcji w sprawie José Mourinho. To będzie jego nowy klub?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy