Cud w Stuttgarcie. Szkocja pokonana i teraz Węgry liczą na awans [WIDEO]

2024-06-23 23:04:53; Aktualizacja: 3 miesiące temu
Cud w Stuttgarcie. Szkocja pokonana i teraz Węgry liczą na awans [WIDEO] Fot. Paul Chesterton/Focus Images/MB Media/PressFocus
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info

Szkocja przegrała z Węgrami 0-1 w ramach ostatniej kolejki grupy A EURO 2024. Zwycięskiego gola w samej końcówce strzelił Kevin Csoboth.

Prognozy o rzuceniu wszystkich sił do ataku od początku spotkania były zbyt optymistyczne. Obie ekipy grały na wyczekanie. Pierwsze uderzenie na bramkę nastąpiło w ósmej minucie. Bendegúz Bolla pokusił się o próbę z dystansu, zmuszając Angusa Gunna do trudnej interwencji. Piłka skozłowała tuż przed bramkarzem, ale ten zdołał ją bezpiecznie wybić przed siebie.

Przez pół godziny padł właśnie tylko ten jeden jedyny strzał. Kibice na stadionie w Stuttgarcie doświadczali iście piłkarskich szachów. Na obu połowach boiska panował chaos, wieńczony brzydkimi faulami i próbami zagrożenia bramki rywala ze stałych fragmentów gry.

Na parę minut przed zejściem do szatni najlepszej okazji przy okazji pośredniego rzutu wolnego nie wykorzystał Willi Orbán. Stoper RB Lipsk nie wykorzystał doskonałej miękko wrzuconej piłki od Dominika Szoboszlaia. Futbolówka po główce otarła się o poprzeczkę i opuściła boisko.

Półmetek rywalizacji składał się z zaledwie pięciu oddanych strzałów przez „Madziarów”. Szkoci nie skłaniali się ku konstruowaniu ataków pozycyjnych, a i podopieczni Marco Rossiego nie czuli się w tym aspekcie najlepiej.

Trudno było rozpocząć drugą połowę w jeszcze bardziej monotonnym wydaniu. Inicjatywę w dalszym ciągu wykazywali Węgrzy. Niedługo po wznowieniu od koła środkowego drugim celnym uderzeniem po ich stronie popisał się Roland Sallai, lecz futbolówka ledwo doturlała się do Gunna.

Wyspiarze „łaskawie” pokusili się o kropnięcie piłki z dystansu po raz pierwszy w 53. minucie. Ché Adams znacznie się jednak pomylił.

Po ponad godzinie rywalizacji doszło do dramatycznej sceny z udziałem Barnabása Vargi. Napastnik zderzył się ze szkockim bramkarzem. Stan 29-latka był tak fatalny, że nie dał rady opuścić boiska o własnych siłach. Potrzebna była błyskawiczna interwencja służb medycznych i natychmiastowe przewiezienie zawodnika do pobliskiego szpitala.

W 79. minucie doszło do ogromnej kontrowersji. Pokrzywdzeni poczuli się Szkoci, którym – ich zdaniem – sędzia powinien był podyktować rzut karny za faul Orbána na Adamie Armstrongu. VAR nie zainterweniował.

Przez dziesięć minut doliczonego czasu przez sędziego Facundo Tello wiele do powiedzenia miały obie ekipy. Najgroźniejszej sytuacji nie wykorzystał Kevin Csoboth, który zaledwie trafił w słupek, gdy znajdował się przed nim tylko Gunn. Nieskuteczną finalizacją popisali się także Scott McTominay i Grant Hanley z drugiej strony barykady.

Gdy wydawało się, że nic już do siatki nie wpadnie, nadeszła setna minuta. Nienaciskany Attila Szalai dograł piłkę w pole karne, gdzie skutecznym strzałem popisał się Csoboth, odpokutowując zmarnowaną wcześniej „setkę”.

Tym samym Węgrzy wciąż mają realną szansę na awans do fazy pucharowej dzięki trzem punktom na koncie. Pozostaje im teraz śledzić wyniki z reszty grup, gdyż cztery najlepsze z trzecich miejsc przejdą dalej. Szkocja to druga reprezentacja po Polsce, która żegna się z turniejem w Niemczech.