Dlaczego piłkarz Premier League z wygasającym latem kontraktem jeszcze nie może rozmawiać z nowym klubem w Anglii?
2023-01-10 21:17:42; Aktualizacja: 1 rok temuPodpisywanie umów z zawodnikami na sześć miesięcy przed końcem kontraktu to niezwykle często stosowana praktyka. Jak wygląda sprawa przedwczesnych umów w Premier League? Jest kilka różnic, o których warto pamiętać.
Przy okazji ostatniego transferu Jacka Butlanda do Manchesteru United w sieci można było się natknąć na informację, jakoby „Czerwone Diabły” starały się początkowo wykorzystać do przeprowadzenia transferu sytuację kontraktową bramkarza.
Wychowankowi Birmingham City 30 czerwca 2023 roku wygasa umowa z Crystal Palace. W tej sytuacji od 1 stycznia, wedle powszechnie znanej zasady, ten mógłby negocjować z innymi klubami bezgotówkowy transfer, pieczętując swoją letnią przeprowadzkę. No właśnie, ale czy wszystko tu się zgadza?
Umowa przedwstępna to oficjalne porozumienie pomiędzy zawodnikiem a klubem, który zobowiązuje się na przeprowadzenie transferu po wygaśnięciu kontraktu piłkarza. Zapis ten pozwala zainteresowanym stronom dokonać ruchu z wyprzedzeniem. Popularne
Co ważne, negocjacje w tej sprawie obydwie strony mogą zainicjować do sześciu miesięcy przed wygaśnięciem aktualnie trwającej umowy.
Zasada ta funkcjonuje w świecie piłkarskim od 1995 roku. Pojawiła się w nim jako część słynnego prawa Bosmana, zezwalającego na swobodne przemieszczanie się zawodowych piłkarzy. Zmniejszyło to bez wątpienia kontrolę klubów, które często w bezkompromisowy sposób traktowały piłkarzy.
Zawodnik z kończącą się umową może podpisać kontrakt z innym zespołem w ramach bezgotówkowej transakcji.
Nad przestrzeganiem tych zasad czuwa FIFA, która w przypadku ich złamania otrzymuje możliwość nałożenia na dany podmiot sankcji.
No dobrze, ale czy Jack Butland mógł już teraz nawiązać współpracę z Manchesterem United i zasilić jego szeregi latem?
Zasada ta odnosi się do drużyn spoza kraju, w którym zawodnik wykonuje swój zawód. Piłkarze z Premier League mogą zatem prowadzić rozmowy z zainteresowanymi stronami tylko poza Anglią. Oczywiście i w tym przypadku istnieje pewna forma zapewnienia sobie transferu wcześniej.
Zawodnik, który chce przejść z jednej angielskiej drużyny do drugiej jako wolny zawodnik, może rozpocząć rozmowy dopiero po wejściu w ostatni miesiąc swojego kontraktu.
Sprawę transferów w Premier League reguluje Angielska Federacja Piłki Nożnej (FA), a nie FIFA. Zresztą podobnie to wygląda również w innych państwach.
FA zrezygnowała z „zasady sześciu miesięcy”, chcąc uniknąć konfliktu interesów między drużynami. Z tego powodu federacja zabrania również wypożyczonym zawodnikom gry przeciwko ich macierzystym klubom w rozgrywkach krajowych.