Dwugłos w sprawie nieuznanego gola Roberta Lewandowskiego. Komitet stwierdził prawidłowość decyzji

2024-11-11 13:45:28; Aktualizacja: 1 tydzień temu
Dwugłos w sprawie nieuznanego gola Roberta Lewandowskiego. Komitet stwierdził prawidłowość decyzji Fot. Canal+ Sport
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Mundo Deportivo

W Hiszpanii nie milkną echa kontrowersyjnej decyzji o nieuznaniu trafienia Roberta Lewandowskiego w wyjazdowym meczu Barcelony z Real Sociedad (0:1). Komitet Techniczny Sędziów (CTA) uważa, że werdykt o anulowaniu gola Polaka został podjęty prawidłowo.

Zespół „Dumy Katalonii” zanotował trzecią porażkę w tym sezonie i pierwszą bez zdobycia choćby jednej bramki. To efekt skutecznie prezentującej się defensywy zespołu z Kraju Basków w niedzielny wieczór oraz... decyzji o anulowaniu trafienia Roberta Lewandowskiego z trzynastej minuty rywalizacji.

Wówczas kapitan reprezentacji Polski w dość szczęśliwych okolicznościach skierował futbolówkę do bramki rywala. Jego radość nie trwała jednak zbyt długo, bo Guillermo Cuadra Fernández po otrzymaniu informacji z VAR-u anulował swój wcześniejszy werdykt, wskazując na to, że napastnik znajdował się na pozycji spalonej.

Pierwsze telewizyjne powtórki tej sytuacji w żadnym stopniu nie rozwiały naszych wątpliwości. Dopiero na narysowanych liniach dało się dostrzec wysunięty czubek buta atakującego, choć w mediach nie brakowało głosów o popełnieniu błędu przez system Hawk-Eye, który potraktował korki Nayefa Aguerda, jako Lewandowskiego.

Miały to nawet sugerować słowa wypowiedziane przez arbitra do trenera Hansiego Flicka przed rozpoczęciem drugiej odsłony rywalizacji.

Wedle „Mundo Deportivo” Komitet Techniczny Sędziów (CTA) po przyjrzeniu się ocenie sytuacji stwierdził, że nie popełniono w tym wypadku błędu.

Ma to wynikać z faktu, że do interpretacji wydarzenia użyto dziesięciu dodatkowych kamer, z których obraz nie jest dostępny w trakcie telewizyjnej realizacji. I na podstawie wszystkich dostępnych ujęć system Hawk-Eye mógł co do milimetra ocenić położenie korków obu piłkarzy w ciągu 25 sekund na podstawie 29 punktów na ciele zawodników.

W ten sposób potwierdzono prawidłowość działania technologii oraz wykluczono wystąpienie rażącego błędu, który wpłynąłby na końcowy rezultat pojedynku.