Dziesiąta rocznica śmierci Gary'ego Speeda

Dziesiąta rocznica śmierci Gary'ego Speeda fot. ph.FAB / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

27 listopada mija dziesiąta rocznica śmierci Gary'ego Speeda. Były znakomity piłkarz, reprezentant i selekcjoner Walii popełnił samobójstwo w wieku 42 lat.

Przed dziesięcioma laty obiegła świat bardzo smutna informacja o znalezieniu martwego szkoleniowca kadry „Smoków”, który powiesił się w swoim domu, zostawiając przede wszystkim żonę i dwójkę dzieci.

Dokładne przyczyny targnięcia się na swoje życie przez Gary'ego Speeda nie były początkowo znane, ale później wdowa po słynnym zawodniku i dobrze zapowiadającym się trenerze ujawniła, że jej mąż zmagał się z depresją i już jako 17-latek myślał o popełnieniu samobójstwa.

Walijczyk znajdował jednak w sobie motywację do dalszego życia poprzez piłkę nożną, związek z Louise oraz wychowywanie z nią synów, Eda i Tommy'ego, aż do momentu, w którym zdecydował się odejść z tego świata.

Były pomocnik należał do grona bardzo lubianych graczy w środowisku. Swój największy sportowy sukces odniósł w początkowych latach kariery, kiedy to jako wychowanek Leeds United sięgnął z tym klubem po mistrzostwo Anglii w sezonie 1991/1992.

W późniejszym okresie zaliczył jeszcze pobyt w takich zespołach jak Everton, Newcastle United, Bolton oraz Sheffield United. W każdym z nich odgrywał ważną rolę, co pozwoliło mu między innymi rozegrać łącznie na boiskach Premier League aż 535 spotkań, co do dziś daje mu szóste miejsce w klasyfikacji wszech czasów tych rozgrywek.

Speed zawiesił korki na kołku po kampanii 2009/2010. W jej trakcie przygotowywał się już do objęcia roli menedżera „Szabl” jako grający asystent Kevina Blackwella.

Walijczyk nie nacieszył się jednak zbyt długo sprawowaniem wspomnianej funkcji, ponieważ w grudniu 2010 roku został mianowany na stanowisko selekcjonera kadry narodowej, którą do momentu popełnienia samobójstwa poprowadził w dziesięciu meczach i zaliczył z nią stosunkowo udany finisz eliminacji EURO 2012, który dawał nadzieję na to, że „Smoki” mogą w późniejszym okresie włączyć się na poważnie do walki o awans na mundial w 2014 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Tych 19 spadkowiczów zasługuje na powrót do Premier League Tych 19 spadkowiczów zasługuje na powrót do Premier League OFICJALNIE: Sergio Ramos odchodzi z Paris Saint-Germain OFICJALNIE: Sergio Ramos odchodzi z Paris Saint-Germain Nowa oferta dla Lionela Messiego Nowa oferta dla Lionela Messiego OFICJALNIE: Mecz Girondins de Bordeaux przerwany po ataku kibica [WIDEO]. Koniec marzeń o powrocie do Ligue 1 OFICJALNIE: Mecz Girondins de Bordeaux przerwany po ataku kibica [WIDEO]. Koniec marzeń o powrocie do Ligue 1 Houssem Aouar podpisał kontrakt z nowym klubem. Brakuje tylko komunikatu Houssem Aouar podpisał kontrakt z nowym klubem. Brakuje tylko komunikatu Bayern Monachium wycenił Lucasa Hernándeza. Oczekiwanie na ofertę giganta! Bayern Monachium wycenił Lucasa Hernándeza. Oczekiwanie na ofertę giganta! Bayern Monachium krok bliżej wielkiego transferu. Pozytywne spotkanie Bayern Monachium krok bliżej wielkiego transferu. Pozytywne spotkanie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy