Dziesiąta rocznica śmierci Gary'ego Speeda

Dziesiąta rocznica śmierci Gary'ego Speeda fot. ph.FAB / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

27 listopada mija dziesiąta rocznica śmierci Gary'ego Speeda. Były znakomity piłkarz, reprezentant i selekcjoner Walii popełnił samobójstwo w wieku 42 lat.

Przed dziesięcioma laty obiegła świat bardzo smutna informacja o znalezieniu martwego szkoleniowca kadry „Smoków”, który powiesił się w swoim domu, zostawiając przede wszystkim żonę i dwójkę dzieci.

Dokładne przyczyny targnięcia się na swoje życie przez Gary'ego Speeda nie były początkowo znane, ale później wdowa po słynnym zawodniku i dobrze zapowiadającym się trenerze ujawniła, że jej mąż zmagał się z depresją i już jako 17-latek myślał o popełnieniu samobójstwa.

Walijczyk znajdował jednak w sobie motywację do dalszego życia poprzez piłkę nożną, związek z Louise oraz wychowywanie z nią synów, Eda i Tommy'ego, aż do momentu, w którym zdecydował się odejść z tego świata.

Były pomocnik należał do grona bardzo lubianych graczy w środowisku. Swój największy sportowy sukces odniósł w początkowych latach kariery, kiedy to jako wychowanek Leeds United sięgnął z tym klubem po mistrzostwo Anglii w sezonie 1991/1992.

W późniejszym okresie zaliczył jeszcze pobyt w takich zespołach jak Everton, Newcastle United, Bolton oraz Sheffield United. W każdym z nich odgrywał ważną rolę, co pozwoliło mu między innymi rozegrać łącznie na boiskach Premier League aż 535 spotkań, co do dziś daje mu szóste miejsce w klasyfikacji wszech czasów tych rozgrywek.

Speed zawiesił korki na kołku po kampanii 2009/2010. W jej trakcie przygotowywał się już do objęcia roli menedżera „Szabl” jako grający asystent Kevina Blackwella.

Walijczyk nie nacieszył się jednak zbyt długo sprawowaniem wspomnianej funkcji, ponieważ w grudniu 2010 roku został mianowany na stanowisko selekcjonera kadry narodowej, którą do momentu popełnienia samobójstwa poprowadził w dziesięciu meczach i zaliczył z nią stosunkowo udany finisz eliminacji EURO 2012, który dawał nadzieję na to, że „Smoki” mogą w późniejszym okresie włączyć się na poważnie do walki o awans na mundial w 2014 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Patryk Klimala podpisał kontrakt z nowym klubem OFICJALNIE: Patryk Klimala podpisał kontrakt z nowym klubem Transfery - Relacja na żywo [30/01/2023] Transfery - Relacja na żywo [30/01/2023] Złoty But: Enner Valencia wdziera się do czołówki. Cztery trafienia Ekwadorczyka w jednym meczu [TOP 20] Złoty But: Enner Valencia wdziera się do czołówki. Cztery trafienia Ekwadorczyka w jednym meczu [TOP 20] Mateusz Kowalski jednak nie dla Udinese?! Ma inny preferowany wybór Mateusz Kowalski jednak nie dla Udinese?! Ma inny preferowany wybór Legia Warszawa z hitowym transferem wewnątrz Ekstraklasy Legia Warszawa z hitowym transferem wewnątrz Ekstraklasy Raków Częstochowa: Walerian Gwilia blisko odejścia Raków Częstochowa: Walerian Gwilia blisko odejścia FC Barcelona: Héctor Bellerin blisko opuszczenia klubu FC Barcelona: Héctor Bellerin blisko opuszczenia klubu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy