Espanyol domaga się unieważnienia meczu z Atlético Madryt [OFICJALNIE]

Espanyol domaga się unieważnienia meczu z Atlético Madryt [OFICJALNIE] fot. Atletico Universe [Twitter]
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Espanyol

Espanyol poinformował za pośrednictwem opublikowanego komunikatu o chęci anulowania ostatniego spotkania z Atlético Madryt (3:3) z uwagi na niesłusznie uznanego gola strzelonego przez Antoine'a Griezmanna.

Zespół z Barcelony znajduje się w trudnej sytuacji w tabeli LaLigi, ale nie składa jeszcze broni w walce o pozostanie w krajowej elicie, co pokazały jego ostatnie występy przeciwko Rayo Vallecano oraz Atlético Madryt. Pierwsze z nich zakończyło się zwycięstwem, a drugie remisem po fantastycznej pogoni z wyniku 0:3 na 3:3.

Espanyol ma jednak olbrzymie pretensje do sędziów o końcowy rezultat starcia ze stołeczną drużyną. Wynika to z faktu uznania trafienia Antoine'a Griezmanna po interwencji VAR-u w końcowym fragmencie pierwszej połowy.

Wówczas arbitrzy siedzący za monitorem dopatrzyli się przekroczenia futbolówki całym obwodem linii bramkowej po uderzeniu reprezentanta Francji. Podjęli się oni oceny tej sytuacji, ponieważ w Hiszpanii nie ma systemu goal-line, który w ułamku sekundy rozstrzygnąłby całą kwestię.

Ekipa z Katalonii nie była od samego początku przekonana do słuszności podjętej decyzji. Jej złości spotęgowały późniejsze analizy, wskazujące na to, że bramka nie powinna zostać jednak uznana.

Z tego powodu klub zwrócił się do Komitetu Technicznego Sędziów o przekazanie im materiałów, które doprowadziły do przyznania trafienia Atlético Madryt. 

Espanyol spotkał się z odmową, więc teraz domaga się anulowania wspomnianego spotkania z powodu wykorzystania systemu VAR niezgodnie z przyjętym protokołem.

„Otrzymaliśmy odpowiedź od osoby odpowiedzialnej za VAR, pana Carlosa Closa Gómeza, w której informuje nas, że w oparciu o obowiązujące przepisy nie jest możliwe przekazanie nam zdjęć lub rozmów dotyczących podjętych decyzji w pokoju VAR. Potwierdza jednak, że obraz użyty do unieważnienia decyzji sędziego i przyznania Atlético drugiego gola był pokazany w telewizji, pod kątem znanym jako - kamera pająka.

W związku z powyższym RCD Espanyol pragnie oświadczyć, że:

1. Jedyne zdjęcie użyte do przyznania bramki przedstawia perspektywę, z której nie można stwierdzić, czy piłka przekroczyła linię, czy nie. Co więcej, wszystkie analizy własne i osób trzecich, do których mieliśmy dostęp, wykazały, że piłka w żadnym miejscu nie przekroczyła linii bramkowej w całości.

2. Ten sposób postępowania narusza protokół VAR, ponieważ koryguje decyzję sędziego bez jednego rozstrzygającego dowodu na to. Mamy więc do czynienia z sfałszowaniem meczu i ewidentnym zaniedbaniem w stosowaniu zasad i w wykorzystaniu dostępnej technologii, co skutkuje nieodwracalną szkodą dla naszego klubu w wyniku wczorajszego meczu, a co za tym idzie naszej sytuacji w tabela.

3. Ponadto uważamy, że w tym tygodniu ustanowiono precedens, który ustanawia nowy paradygmat w wymierzaniu sprawiedliwości w sporcie w hiszpańskiej piłce nożnej, ponieważ Komisja do spraw Zawodów interweniuje w decyzje podejmowane wcześniej na boisku i w systemie VAR. Po meczu Valencia CF - Real Madryt wspomniany Komitet zrozumiał, że w akcji tego meczu wykorzystanie technologii i dostępnych obrazów przez sędziów VAR - było całkowicie stronnicze i decydujące o błędzie sędziego w ocenie tego, co się wydarzyło. W związku z powyższym zdecydowano się wycofać czerwoną kartkę pokazaną zawodnikowi. Naszym zdaniem ten nowy paradygmat powinien zostać zastosowany w rozpatrywanej sprawie, a także powinien zostać zastosowany przez Komitet, między innymi w meczu, który rozegraliśmy w 33. kolejce na Estadio Ramón Sánchez Pizjuán przeciwko Sevilla FC, w którym uznano pierwszą bramkę Sevilli w akcji poprzedzonej faulem na naszym zawodniku Brianie Olivánie, nie pokazując sędziemu dostępnego rzutu z VAR-u, w którym faul był oczywisty.

4. W związku z powyższym, RCD Espanyol uważa, że jego prawa zostały naruszone, czując się poważnie poszkodowany, z tego powodu przystąpimy do zakwestionowania wczorajszego meczu i zażądamy zawarcia porozumienia w celu jego unieważnienia. Podobnie, RCD Espanyol, w obronie swoich uzasadnionych interesów, bada możliwe dodatkowe działania prawne dotyczące ewentualnych szkód majątkowych wynikających z tego działania. Niezwykle ważne jest, aby wspomnieć, że nie zamierzamy potępiać istnienia ludzkiego błędu, nieodłącznie związanego z samą naturą sportu. To, co RCD Espanyol zarzuca Komisji Zawodów RFEF, to istnienie rażącego zaniedbania ze strony grupy sędziowskiej wyznaczonej do wspomnianego meczu, a konkretnie sędziów VAR wyznaczonych przez RFEF, u których wystąpi rażący błąd, powodujący nieodwracalne szkody dla RCD Espanyol, zarówno ze sportowymi, jak i potencjalnie finansowymi konsekwencjami” - napisano w komunikacie.

Na próżno liczyć na to, że skarga zespołu z Barcelony przyniesie zamierzony efekt. Niemniej jednak ostatnie wydarzenia dobitnie pokazują poważny problem z należytym wykorzystywaniem VAR-u w hiszpańskim futbolu.

Espanyol na dwie kolejki przed końcem sezonu traci trzy punkty do ostatniej bezpiecznej lokaty w tabeli.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Real Madryt już wie, co z przyszłością Karima Benzemy Real Madryt już wie, co z przyszłością Karima Benzemy Legia Warszawa ma nieoszlifowany diament, a Kosta Runjaić chce dać mu szansę Legia Warszawa ma nieoszlifowany diament, a Kosta Runjaić chce dać mu szansę Utalentowany skrzydłowy Lecha Poznań zachwycił. „Czyżby kolejny wielki talent?” Utalentowany skrzydłowy Lecha Poznań zachwycił. „Czyżby kolejny wielki talent?” Gwiazda reprezentacji Polski do lat 17 na celowniku giganta. Ma odejść już latem Gwiazda reprezentacji Polski do lat 17 na celowniku giganta. Ma odejść już latem Lionel Messi i Karim Benzema w jednym klubie? To może być atak marzeń Lionel Messi i Karim Benzema w jednym klubie? To może być atak marzeń João Cancelo otwarty na wielki transfer João Cancelo otwarty na wielki transfer Walerian Gwilia coraz bliżej powrotu z bezbrobocia Walerian Gwilia coraz bliżej powrotu z bezbrobocia

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy