EURO 2020 (a właściwie 2021): Znamy już wszystkich uczestników!

W czwartek odbyły się mecze finałowe baraży do EURO 2020, co oznacza, że wiemy już wszystko na temat listy uczestników turnieju, który pierwotnie miał się odbyć kilka miesięcy temu.

Szerząca się pandemia koronawirusa sprawiła, że przygotowywany od wielu miesięcy czempionat musiał zostać przełożony na przyszły rok. Wraz z opóźnieniem z rozpoczęciem imprezy, przesunięte zostały spotkania barażowe.

Tym sposobem ósmego października odbyły się półfinały. Sporym zaskoczeniem było odpadnięcie z walki o awans do fazy grupowej turnieju głównego Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa.

Dzisiaj z kolei miały miejsce mecze finałowe, a na pierwszy ogień poszło starcie Gruzji z Macedonią Północną. Po stronie gospodarzy od pierwszych minut zagrał piłkarz Legii Warszawa Walerian Gwilia, ale nie pomógł on swojej drużynie w awansie. Najważniejsza akcja zawodów została przeprowadzona w 56. minucie, gdy na listę strzelców wpisał się Goran Pandew. Po ostatnim gwizdku napastnik Genoi runął na murawę, nie mogąc powstrzymać łez.

O 20:45 wystartowały trzy następne starcia. O przepustkę na udział w EURO 2020 rywalizowały ze sobą Węgry ze Słowacją, Serbia ze Szkocją i Irlandia Północna ze Słowacją. We wszystkich pojedynkach do końcowych minut utrzymywało się jednobramkowe prowadzenie gości. Wówczas gospodarze doprowadzili do wyrównania, a Węgrzy zdobyli nawet bramkę na 2:1 - jej autorem Dominik Szoboszlai.

W pozostałych spotkaniach czekała nas dogrywka. Słowacy wyszli na prowadzenie w drugiej połowie i go już nie oddali. Nieco dłużej musieliśmy poczekać na poznanie ostatniego finalisty, gdy po rzutach karnych ostatecznie awans zapewniła sobie Szkocja. Początkowo piłkarze strzelali bez zarzutu, aż do nieudanej próby Aleksandara Mitrovicia.

Najbardziej dziwić może eliminacja Serbii, mającej w składzie takich graczy jak Dušan Tadić czy Sergej Milinković-Savić.

Tak już jednak bywa, że gdy jedni rozpaczają, inni się cieszą. Więcej radości ze zwycięstw, a być może także inne niespodzianki, ujrzymy już w czerwcu 2021 roku, gdy wystartują Mistrzostwa Europy. Niewykluczone, że ostatecznie turniej zostanie rozegrany w jednym państwie zamiast dwunastu. Faworytem jest Rosja.

Do grupy, w której znajduje się Polska, dołączyli Słowacy.