Euro 2020: Znamy już 17 uczestników. Pozostało siedem niewiadomych!

Euro 2020: Znamy już 17 uczestników. Pozostało siedem niewiadomych! fot. UEFA
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

W ciągu kilku najbliższych dni poznamy pełną listę 20 reprezentacji pewnych udziału w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy oraz uczestników baraży, którzy powalczą o cztery brakujące miejsca.

Właśnie rozpoczęła się ostatnia seria gier eliminacyjnych Euro 2020. Po nich będziemy znali już 20 z 24 drużyn narodowych, które na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku powalczą o tytuł najlepszego zespołu na Starym Kontynencie.

W tym momencie znamy już siedemnaście europejskich reprezentacji, które przystąpią do rywalizacji w turnieju odbywającym się na dwunastu stadionach w dwunastu krajach. Tymi ekipami są Anglia, Czechy, Ukraina, Niemcy, Holandia, Chorwacja, Hiszpania, Szwecja, POLSKA, Austria, Turcja, Francja, Belgia, Rosja, Włochy, Finlandia oraz Portugalia.

Do tych drużyn dołączą Szwajcaria (nie może przegrać z Gibraltarem), Dania lub Irlandia (zdecyduje mecz bezpośredni obu zespołów) oraz Walia, Węgry (zdecyduje mecz bezpośredni obu zespołów) lub Słowacja (musi wygrać z Azerbejdżanem i liczyć na remis w starciu Walii z Węgrami).

Dopiero po tych rozstrzygnięciach poznamy uczestników, którzy powalczą o pozostałe cztery miejsca w barażach. Ich dobór z pozoru wydaje się prosty do zrozumienia, ponieważ z każdej dywizji Ligi Narodów do dodatkowej rywalizacji mają przystąpić po cztery najlepsze ekipy, które rozegrają pomiędzy sobą półfinały i następnie finał wyłaniający zespół uzyskujący awans na Euro 2020.

Do tej teorii trzeba było jednak stworzyć dodatkowe zasady, bo przykładowo z Dywizji A awans na Mistrzostwa Europy uzyskała już zdecydowana większość drużyn i obecnie pewna udziału w barażach jest jedynie Islandia.

Zachowując pewien obiektywizm, nie możemy liczyć na to, że dołączy do niej Szwajcaria, dlatego pozostałą trójkę jej przeciwników mają utworzyć zespoły z niższych dywizji, ale tylko te, które uplasowały się w swoich grupach na drugim, trzecim lub czwartym miejscu, ponieważ ich zwycięzcy w razie potknięcia w głównej fazie eliminacyjnej powalczą pomiędzy sobą o bilet na turniej o miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie. Ten sam dobór będzie stosowany w Dywizji B i C aż do wyczerpania liczby możliwości.

Z tego też powodu obecna sytuacja związana z marcowymi barażami o pozostałe cztery miejsca na Euro 2020 wygląda następująco:

Dywizja A - Islandia

Dywizja B - Bośnia i Hercegowina

Dywizja C - Szkocja, Norwegia, Serbia

Dywizja D - Gruzja, Białoruś, Kosowo, Macedonia Północna

Tym samym wiemy już na pewno, że w Mistrzostwach Europy weźmie udział jedna z czterech drużyn wymienionych przy Dywizji D. O to samo, ale z teoretycznie mocniejszymi drużynami powalczą Irlandia Północna, Izrael, Bułgaria czy Rumunia, ale jeszcze nie wiedzą, w której dywizji przyjdzie im powalczyć o bilet na przyszłoroczny turniej, ponieważ muszą poczekać na końcowe rozstrzygnięcia we wszystkich grupach eliminacyjnych.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Agent Hakimiego wprost: To główna przyczyna transferu Agent Hakimiego wprost: To główna przyczyna transferu OFICJALNIE: Fabian Mrozek piłkarzem Liverpoolu OFICJALNIE: Fabian Mrozek piłkarzem Liverpoolu LaLiga: Ekspert ocenia wzbudzającą kontrowersje sytuację z Sergio Ramosem i Raúlem Garcíą LaLiga: Ekspert ocenia wzbudzającą kontrowersje sytuację z Sergio Ramosem i Raúlem Garcíą Javier Ajenjo Hyjek zagra w Ekstraklasie. Trafi do Piasta Gliwice Javier Ajenjo Hyjek zagra w Ekstraklasie. Trafi do Piasta Gliwice Sancho za 120 milionów i ani euro mniej Sancho za 120 milionów i ani euro mniej Cavani w Romie? Najpierw musi zostać spełniony jeden warunek Cavani w Romie? Najpierw musi zostać spełniony jeden warunek PSG i FC Barcelona ze wstępnym porozumieniem w sprawie Neymara już od kilku miesięcy?! PSG i FC Barcelona ze wstępnym porozumieniem w sprawie Neymara już od kilku miesięcy?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy