Euro 2020: Znamy już 17 uczestników. Pozostało siedem niewiadomych!

Euro 2020: Znamy już 17 uczestników. Pozostało siedem niewiadomych! fot. UEFA
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

W ciągu kilku najbliższych dni poznamy pełną listę 20 reprezentacji pewnych udziału w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy oraz uczestników baraży, którzy powalczą o cztery brakujące miejsca.

Właśnie rozpoczęła się ostatnia seria gier eliminacyjnych Euro 2020. Po nich będziemy znali już 20 z 24 drużyn narodowych, które na przełomie czerwca i lipca przyszłego roku powalczą o tytuł najlepszego zespołu na Starym Kontynencie.

W tym momencie znamy już siedemnaście europejskich reprezentacji, które przystąpią do rywalizacji w turnieju odbywającym się na dwunastu stadionach w dwunastu krajach. Tymi ekipami są Anglia, Czechy, Ukraina, Niemcy, Holandia, Chorwacja, Hiszpania, Szwecja, POLSKA, Austria, Turcja, Francja, Belgia, Rosja, Włochy, Finlandia oraz Portugalia.

Do tych drużyn dołączą Szwajcaria (nie może przegrać z Gibraltarem), Dania lub Irlandia (zdecyduje mecz bezpośredni obu zespołów) oraz Walia, Węgry (zdecyduje mecz bezpośredni obu zespołów) lub Słowacja (musi wygrać z Azerbejdżanem i liczyć na remis w starciu Walii z Węgrami).

Dopiero po tych rozstrzygnięciach poznamy uczestników, którzy powalczą o pozostałe cztery miejsca w barażach. Ich dobór z pozoru wydaje się prosty do zrozumienia, ponieważ z każdej dywizji Ligi Narodów do dodatkowej rywalizacji mają przystąpić po cztery najlepsze ekipy, które rozegrają pomiędzy sobą półfinały i następnie finał wyłaniający zespół uzyskujący awans na Euro 2020.

Do tej teorii trzeba było jednak stworzyć dodatkowe zasady, bo przykładowo z Dywizji A awans na Mistrzostwa Europy uzyskała już zdecydowana większość drużyn i obecnie pewna udziału w barażach jest jedynie Islandia.

Zachowując pewien obiektywizm, nie możemy liczyć na to, że dołączy do niej Szwajcaria, dlatego pozostałą trójkę jej przeciwników mają utworzyć zespoły z niższych dywizji, ale tylko te, które uplasowały się w swoich grupach na drugim, trzecim lub czwartym miejscu, ponieważ ich zwycięzcy w razie potknięcia w głównej fazie eliminacyjnej powalczą pomiędzy sobą o bilet na turniej o miano najlepszej drużyny na Starym Kontynencie. Ten sam dobór będzie stosowany w Dywizji B i C aż do wyczerpania liczby możliwości.

Z tego też powodu obecna sytuacja związana z marcowymi barażami o pozostałe cztery miejsca na Euro 2020 wygląda następująco:

Dywizja A - Islandia

Dywizja B - Bośnia i Hercegowina

Dywizja C - Szkocja, Norwegia, Serbia

Dywizja D - Gruzja, Białoruś, Kosowo, Macedonia Północna

Tym samym wiemy już na pewno, że w Mistrzostwach Europy weźmie udział jedna z czterech drużyn wymienionych przy Dywizji D. O to samo, ale z teoretycznie mocniejszymi drużynami powalczą Irlandia Północna, Izrael, Bułgaria czy Rumunia, ale jeszcze nie wiedzą, w której dywizji przyjdzie im powalczyć o bilet na przyszłoroczny turniej, ponieważ muszą poczekać na końcowe rozstrzygnięcia we wszystkich grupach eliminacyjnych.

Zobacz również

Zobacz ostatnie transfery Zobacz ostatnie transfery Reprezentacja Polski: Znamy lokalizacje wszystkich sparingów przed Euro 2020 Reprezentacja Polski: Znamy lokalizacje wszystkich sparingów przed Euro 2020 Leicester City: Brendan Rodgers podpisał nowy kontrakt. Wyższa gaża i klauzula wykupu! Leicester City: Brendan Rodgers podpisał nowy kontrakt. Wyższa gaża i klauzula wykupu! „Corriere dello Sport” odpowiada na lincz. Nowa okładka tłumaczy wszystko! „Corriere dello Sport” odpowiada na lincz. Nowa okładka tłumaczy wszystko! FIFA: Agenci zarobili 591 milionów euro na prowizjach transferowych. Wkrótce ich wpływy zostaną ograniczone! FIFA: Agenci zarobili 591 milionów euro na prowizjach transferowych. Wkrótce ich wpływy zostaną ograniczone! Janczyk wciąż się nie poddaje. Czas na sprawdzian w kolejnym klubie! Janczyk wciąż się nie poddaje. Czas na sprawdzian w kolejnym klubie! Guti już nie chce być nazywany Gutim Guti już nie chce być nazywany Gutim Mbappé skonfliktowany z Tuchelem. Przenosiny do Realu Madryt tuż-tuż?! Mbappé skonfliktowany z Tuchelem. Przenosiny do Realu Madryt tuż-tuż?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy