2024-07-02 20:11:50; Aktualizacja: 2 dni temu
EURO 2024: Holendrzy nie pozostawili złudzeń. Pewny awans do ćwierćfinału [WIDEO] Fot. ANP/SIPA USA/PressFocus
Norbert Niebudek Źródło: Transfery.info

Reprezentacja Holandii pokonała Rumunię (3:0) w meczu 1/8 finału tegorocznych Mistrzostw Europy. Jedną bramkę zdobył Cody Gakpo, a dubletem popisał się Donyell Malen. Tym samym zespół dowodzony przez Ronalda Koemana awansował do ćwierćfinału turnieju.

Niżej notowani Rumuni weszli w mecz bez żadnych kompleksów. Podopieczni Edwarda Iordănescu starali się zakładać wysoki pressing, wymuszając na rywalu popełnienie błędu na własnej połowie.

Z czasem jednak inicjatywę zaczęli przejmować Holendrzy. Po kwadransie gry ekipa „Oranje” całkowicie kontrolowała przebieg spotkania. Grupowi rywale Polaków dopięli swego w 20. minucie.

Futbolówka powędrowała na lewą flankę wprost pod nogi Cody'ego Gakpo. Gracz na co dzień występujący w Liverpoolu podjął próbę dryblingu, zszedł do środka i oddał silne uderzenie na bliższy słupek, nie dając większych szans na interwencję rumuńskiemu golkiperowi.

Na kilka minut przed końcem podstawowego czasu gry pierwszej połowy meczu mogliśmy odnotować polski akcent. Na murawie pojawił się reprezentujący barwy Rakowa Częstochowa Bogdan Racovițan. 24-latek wszedł w miejsce kontuzjowanego Vasile'a Mogoșa. Defensor nie będzie jednak długo rozpamiętywał tego występu.

W trakcie pierwszej odsłony konfrontacji Holendrzy mieli kilka dogodnych sytuacji, aby podwyższyć skromne prowadzenie, lecz ich skuteczność pozostawiała wiele do życzenia. Z drugiej strony gdy wydawało się, że podopieczni Ronalda Koemana trafią w końcu po raz drugi, wówczas na wysokości zadania stawała rumuńska defensywa dowodzona przez Radu Drăgușina.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Holendrzy wciąż dyktowali warunki, szukając kolejnego trafienia. Świetną ku temu okazję miał między innymi Memphis Depay. Chwilę później z bramki cieszył się Cody Gakpo, ale jego radość przerwał gwizdek arbitra głównego, który po analizie przeprowadzonej przez arbitrów na wozie VAR odgwizdał pozycję spaloną.

Wreszcie jednak drużyna pod wodzą Ronalda Koemana zapewniła sobie spokój ducha. W 83. minucie ogromny błąd popełniony przez Radu Drăgușina wykorzystał Cody Gakpo, wykładając piłkę do Donyella Malena. Wprowadzony z ławki rezerwowych 25-latek nie miał z kolei żadnych problemów z umieszczeniem jej w siatce.

Ten sam zawodnik ustalił wynik konfrontacji dziesięć minut później, przeprowadzając indywidualną akcję od połowy boiska. Tym samym występ okrasił zanotowanym dubletem.

Zespół dowodzony przez Ronalda Koemana zasłużenie awansował do ćwierćfinału, pokonując słabiej dysponowanych Rumunów.

Holendrzy pokonali Rumunów, uzyskując awans do ćwierćfinału Mistrzostw Europy. Na tym etapie turnieju przyjdzie im zmierzyć się z lepszym z pary Austria - Turcja.