Fernando Santos po pomięciu Kamila Glika, Dawida Kownackiego, Grzegorza Krychowiaka czy Kamila Grosickiego: Pytania będą zawsze

2023-05-30 15:18:48; Aktualizacja: 1 rok temu
Fernando Santos po pomięciu Kamila Glika, Dawida Kownackiego, Grzegorza Krychowiaka czy Kamila Grosickiego: Pytania będą zawsze Fot. FotoPyK
Karol Brandt
Karol Brandt Źródło: Transfery.info

Fernando Santos, selekcjoner reprezentacji Polski, ogłosił dzisiaj powołania na mecz towarzyski z Niemcami oraz spotkanie eliminacji do EURO 2024 z Mołdawią. Podczas konferencji prasowej nie zabrakło pytań o nieobecnych.

Przed ogłoszeniem nazwisk kadrowiczów pojawiły się doniesienia, że zaproszenie otrzymali Kamil Glik oraz Dawid Kownacki. Tego ostatniego bardzo domagali się kibice, o pierwszym głównie mówili dziennikarze.

Ostatecznie ani stoper Benevento Calcio, ani napastnik Fortuny Düsseldorf (od przyszłego sezonu zagra w Werderze Brema) nie ma wśród powołanych.

Wielu dziwi także brak Kamila Grosickiego, a sporo kontrowersji wciąż wzbudza pominięcie Grzegorza Krychowiaka.

– Mam ogromny szacunek dla wszystkich piłkarzy, bez wyjątku. Oni zapisali się w historii, ale ja wybieram na tu i teraz. Razem ze swoim sztabem podjąłem decyzje, które wszyscy uważamy za najlepsze – oświadczył Fernando Santos.

– Rozumiem, że niektórzy mogą uznać to za kontrowersyjne czy niesprawiedliwe, ale taki jest futbol. To nic osobistego, po prostu wybieramy to, co naszym zdaniem jest najlepsze dla drużyny – dodał.

– To nie jest żaden wstrząs czy trzęsienie ziemi, tak się dzieje w futbolu na całym świecie. Nie jestem selekcjonerem od dwóch miesięcy, tylko od ponad dwunastu lat. Wiem, jak to wszystko działa. Pytania o powołania będą pojawiać się zawsze, niezależnie od tego, jak lista będzie wyglądała – zauważył

Oprócz wspomnianej czwórki brakuje również Matty’ego Casha. Zawodnik Aston Villi nie jest jednak w stu procentach gotowy do gry, stąd jego absencja.

– Nie mogę czekać aż do 12 czerwca na zawodnika, który nie jest w stu procentach swoich możliwości. Gdyby dotarł na zgrupowanie i nie mógłby grać, mielibyśmy problem z powołaniem następnego zawodnika – wyznał.

***

Reprezentacja Polski na mecze z Niemcami i Mołdawią. Fernando Santos odkrył karty! [OFICJALNIE]

***

Wśród powołanych nie ma żegnającego się z kadrą Kuby Błaszczykowskiego, ale jak wyjaśnił selekcjoner, nie było takiej potrzeby. Planowo ma on zagrać z Niemcami przez 16 minut.

Santos zaznaczył, że bardzo zależy mu na wcześniejszym przyjeździe graczy na zgrupowanie. Docelowo miałby to być już piąty czerwca.