FIFA z oświadczeniem w sprawie powołania Superligi [OFICJALNIE]

FIFA z oświadczeniem w sprawie powołania Superligi [OFICJALNIE] fot. Taljat David / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: FIFA

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej opublikowała oświadczenie na temat wieści odnoszących się do powołania do życia Superligi przez dwanaście europejskich zespołów.

Kilka minut po północy stało się to, czego wszyscy się obawiali. AC Milan, Arsenal, Atlético Madryt, Chelsea, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madryt oraz Tottenham wydały wspólny komunikat na temat utworzenia Superligi.

Głównym celem tego tworu jest zastąpienie Ligi Mistrzów organizowanej przez UEFA, która na dniach miała przejść gruntowną reformę mającą wejść w życie od sezonu 2024/2025.

Cały konsensus wypracowany przez przedstawicieli europejskiego futbolu w minionych miesiącach stanął jednak pod olbrzymim znakiem zapytania w związku z ogłoszoną decyzją przez dwanaście klubów.

Jeszcze przed pojawieniem się wspomnianego oświadczenia swój sprzeciw wobec powołania do życia takiego tworu wyraziło szereg organizacji z UEFA na czele, które zagroziło wymienionym drużynom usunięciem z krajowych oraz międzynarodowych rozgrywek w przypadku przystąpienia do Superligi.

Teraz swój głos w całej sprawie zabrała także FIFA i przynajmniej na razie stanęła po stronie Unii Europejskich Związków Piłkarskich.

„W świetle kilku próśb mediów, FIFA pragnie wyjaśnić, że opowiada się zdecydowanie za solidarnością w piłce nożnej i sprawiedliwym modelem redystrybucji, który może pomóc w rozwoju piłki nożnej jako sportu, szczególnie na poziomie globalnym, od czasu rozwoju światowej piłki nożnej to główna misja FIFA.

Naszym zdaniem i zgodnie z naszym statutem, wszelkie rozgrywki piłkarskie, zarówno krajowe, regionalne, jak i globalne, powinny zawsze odzwierciedlać podstawowe zasady solidarności, integracji, uczciwości i sprawiedliwej redystrybucji finansowej.

Ponadto organy zarządzające piłką nożną powinny zastosować wszelkie zgodne z prawem, sportowe i dyplomatyczne środki, aby tak się stało. Na tym tle FIFA może wyrazić swoją dezaprobatę jedynie wobec „zamkniętej europejskiej ligi dla uciekinierów” poza międzynarodowymi strukturami piłkarskimi, a nie przestrzeganie powyższych zasad.

FIFA zawsze opowiada się za jednością w światowym futbolu i wzywa wszystkie strony zaangażowane w gorące dyskusje do zaangażowania się w spokojny, konstruktywny i wyważony dialog dla dobra gry oraz w duchu solidarności i fair play. FIFA oczywiście zrobi wszystko, co jest konieczne, aby przyczynić się do zharmonizowanych działań w ogólnym interesie piłki nożnej - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej.

Więcej na temat: Oficjalnie FIFA UEFA Superliga

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Legia Warszawa pożegnała sześciu piłkarzy [OFICJALNIE] Legia Warszawa pożegnała sześciu piłkarzy [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Cracovia - Warta Poznań Ekstraklasa: Składy na Cracovia - Warta Poznań Ekstraklasa: Składy na Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk. Jest debiutant Ekstraklasa: Składy na Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk. Jest debiutant Legia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko Biała. Znamy składy na mecz Ekstraklasy Legia Warszawa - Podbeskidzie Bielsko Biała. Znamy składy na mecz Ekstraklasy Ekstraklasa: Składy na Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa Ekstraklasa: Składy na Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa Wisła Kraków kończy sezon meczem z Piastem Gliwice: Znamy składy Wisła Kraków kończy sezon meczem z Piastem Gliwice: Znamy składy Ekstraklasa: Składy na Śląsk Wrocław - Stal Mielec Ekstraklasa: Składy na Śląsk Wrocław - Stal Mielec

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy