Francja ustanawia nowy rekord! Gibraltar rozbity

Francja ustanawia nowy rekord! Gibraltar rozbity fot. Philippe Lecoeur/FEP/Icon Sport/SIPA USA/PressFocus

Reprezentacja Francji rozbiła Gibraltar aż 14:0 w meczu eliminacyjnym EURO 2024. Dla urzędujących wicemistrzów świata jest to najwyższe zwycięstwo w historii oficjalnych spotkań piłkarskich.

Zespół „Trójkolorowych” zmaga się ze sporymi kłopotami zdrowotnymi podstawowych piłkarzy lub znajdujących się wysoko w orbicie zainteresowań selekcjonera Didiera Deschampsa.

Mimo to dysponuje on na tyle szerokim zapleczem, że bez większych kłopotów był w stanie stworzyć silną oraz konkurencyjną drużyną na arenie europejskiej oraz światowej.

Dobitnie przekonali się o tym w sobotni wieczór Gibraltarczycy, którzy już po pierwszych minutach rywalizacji przegrywali 0:2.

Następnie po kilkunastu minutach przerwy stracili trzeciego gola autorstwa Warrena Zaïre-Emery'ego i musieli kończyć mecz w osłabieniu po czerwonej kartce pokazanej Ethanowi Santosowi za brutalny atak na nogi 17-letniego pomocnika.

Kontynuowanie rywalizacji z rywalem tej klasy o jednego piłkarza mniej nie wróżyło niczego dobrego, co pokazywał wynik 0:7 do przerwy.

Po niej reprezentacja Francji nie spuściła z tonu i zaaplikowała rywalowi kolejne siedem trafień.

Pozwoliło jej to nie tylko przebić wyczyn z 1995 roku, kiedy to także w eliminacjach Mistrzostw Europy rozbiła Azerbejdżan 10:0, ale także poprawić rekord Starego Kontynentu, ustanowiony przez Niemcy, którzy w 2006 roku pokonali San Marino 13:0 w ramach kwalifikacji EURO 2008.

W spotkaniu przeciwko Gibraltarowi na listę strzelców wpisywali się Kylian Mbappé (trzy razy), Oliver Giroud (dwa razy), Kingsley Coman (dwa razy), Marcus Thuram, Warren Zaïre-Emery, Jonathan Clauss, Youssouf Fofana, Adrien Rabiot, Ousmane Dembélé oraz... Ethan Santos, autor samobójczego trafienia.