Głośny protest w Bundeslidze. Kibice przerwali mecz Borussii Dortmund z Freiburgiem fot. Vitalii Vitleo / Shutterstock.com
Piotr Różalski

Spotkanie otwierające 21. kolejkę Bundesligi między Borussią Dortmund a Freiburgiem zostało przerwane na dłuższą chwilę przez kibiców. Na murawie pojawiły się piłki tenisowe oraz monety.

Arbiter główny Harm Osmers wstrzymał na dziesięć minut rozgrywany w piątkowy wieczór mecz na Signal Iduna Park. Zgromadzeni na trybunach fani wrzucili na płytę boiska przedmioty w ramach protestu przeciwko planom sprzedaży praw medialnych niemieckiego futbolu.

Kibice swoje niezadowolenie wyrazili w pierwszej połowie, wysyłając za ogrodzenie piłki tenisowe z napisem: „Nein” (pol. „Nie”) oraz setki monet, symbolizujący obraz nadchodzących zmian na rynku transmisyjnym.

Na jednym z sektorów za bramką zawisł także ogromny transparent głoszący hasło: „nie dla inwestorów w DFL (Niemieckiej Lidze Piłkarskiej)” oraz parę pomniejszych, takich jak choćby „zwiększone dochody, upadające wartości”.

Sprzeciw został wyrażony wskutek głosowania przedstawicieli klubów Bundesligi i 2. Bundesligi w sprawie sprzedaży ośmiu procent udziałów w prawach medialnych prywatnym podmiotom na okres 20 lat.

24 z 36 klubów okazało się zwolennikami takiego posunięcia, pozwalającemu DFL na wypracowanie umowy wartej nawet miliard euro.

Sam mecz zakończył się pewnym zwycięstwem gospodarzy 3:0. Dwie bramki zdobył Donyell Maalen po podaniach od Niclasa Füllkruga.

W końcówce pojedynku asystent przypieczętował trzy punkty BVB po zagraniu od wypożyczonego z Chelsea Iana Maatsena.

Podopieczni Edina Terzicia umocnili się na czwartym miejscu w tabeli, tracąc 12 punktów do prowadzącego Bayeru Leverkusen.