Katar kupił zwycięstwo w meczu otwarcia mundialu?! Fejk rozpowszechniony przez największe media

Katar kupił zwycięstwo w meczu otwarcia mundialu?! Fejk rozpowszechniony przez największe media fot. JOCA_PH / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Marc Owen Jones [Twitter]

Amjad Taha opublikował sensacyjną informację o przekupieniu ośmiu piłkarzy Ekwadoru w celu odniesienia skromnego zwycięstwa przez Katar w meczu otwierającym mundial. Influencer jest jednak znany z rozpowszechniany fałszywych lub niesprawdzonych wiadomości, co nie przeszkodziło w podaniu jej dalej.

Szef regionalny Brytyjskiego Centrum Studiów i Badań nad Bliskim Wschodem z siedzibą w Bahrajnie podzielił się za pośrednictwem Twittera szokującymi wieściami na temat przekupienia ośmiu ekwadorskich piłkarzy przez Katarczyków, którzy za 7,4 miliona euro mieli zgodzić się na stracenie gola w drugiej połowie spotkania otwierającego mundial z gospodarzami, co w konsekwencji miałoby doprowadzić do poniesienia porażki przez ekipę z Ameryki Południowej.

Influencer otrzymał rzekomo potwierdzenie tych wieści od... pięciu Katarczyków i wtajemniczonych w proceder Ekwadorczyków, ale jednocześnie wyraził nadzieję na to, że te doniesienia nie znajdą swojego potwierdzenia w rzeczywistości.

Informacje przekazana przez Amjada Tahę została w pierwszej kolejności opublikowana na łamach „Daily Mail”, które zostało przez niego oznaczone w zamieszczonym na Twitterze wpisie, co w konsekwencji doprowadziło do jej powielania przez inne europejskie oraz światowe media jako źródło podanej wiadomości.

Żadna z redakcji nie pokusiła się jednak o zbadanie sprawy przed publikacją artykułu, bo gdyby to zrobiły, to bardzo szybko doszłyby do wniosku, że rozpowszechniają „fake newsa” na olbrzymią skalę, co unaocznił Marc Owen Jones, specjalizujący się w realiach panujących na Bliskim Wschodzie, który dobrze zna sposób działania Taha i podobnych mu osób, rozpowszechniających nieprawdziwe wieści z regionu uderzające w Katar.

Szef regionalny Brytyjskiego Centrum Studiów i Badań nad Bliskim Wschodem jest znany z otwartego wspierania Izraela oraz krytykowania wszystkich jego przeciwników, w tym gospodarza mundialu, z którym wspomniany kraj nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych.

Ten fakt potwierdzają między innymi jego wcześniej opublikowane tweety odnośnie zabójstwa aktywistki z Emiratów w Londynie przez Bractwo Muzułmańskie, zamachu stanu w Katarze czy przejęcia lotniska w Kabulu.

A teraz do swojej listy może dopisać zmyślenie informacji o sprzedanym spotkaniu, która idealnie wpisuje się w prezentowane przez niego stanowisko w stosunku do azjatyckiego państwa.

To oczywiście jest znane z naruszania i łamania praw człowieka oraz dążenia do osiągania różnych celów w nie do końca czysty sposób, ale w tym przypadku nie należy brać przekazanych wieści na poważnie. 

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Dlatego Real Madryt zrezygnował z transferu Kaia Havertza Dlatego Real Madryt zrezygnował z transferu Kaia Havertza AC Milan rusza po rewelację LaLigi! Rozmowy rozpoczęte AC Milan rusza po rewelację LaLigi! Rozmowy rozpoczęte Mateo Kovačić dogadał się z nowym klubem! Hit na ostatniej prostej Mateo Kovačić dogadał się z nowym klubem! Hit na ostatniej prostej Karim Benzema zaprezentowany w nowym klubie! Tłumy oszalały [WIDEO] Karim Benzema zaprezentowany w nowym klubie! Tłumy oszalały [WIDEO] Manchester United ma pomysł na Masona Greenwooda Manchester United ma pomysł na Masona Greenwooda Liga Mistrzów: Wiemy, kto skomentuje wielki finał w Telewizji Polskiej Liga Mistrzów: Wiemy, kto skomentuje wielki finał w Telewizji Polskiej Wyeliminowali z baraży Wisłę Kraków i... mogą grać na jej stadionie w Ekstraklasie Wyeliminowali z baraży Wisłę Kraków i... mogą grać na jej stadionie w Ekstraklasie

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy