Katarska policja zabroniła Anglikom przebierania się za krzyżowców

Katarska policja zabroniła Anglikom przebierania się za krzyżowców fot. Shutterstock
Paweł Hanejko
Paweł Hanejko
Źródło: Robert Carter [Twitter]

Kibice reprezentacji Anglii zostali wezwani, by w kolejnych dniach nie prowokować ludności muzułmańskiej i w związku z tym, mają zaniechać noszenia zbroi i strojów kojarzących się z wyprawami krzyżowymi.

Wyprawy krzyżowe miały miejsce pomiędzy XI a XII wiekiem, a ich celem było odzyskanie przez chrześcijan Grobu Chrystusa w Jerozolimie z rąk muzułmanów. Uczestnicy wypraw byli określani krzyżowcami.

Powody bitew były głównie religijne, chęć przy okazji występowały też inne czynniki w tym polityczne i ekonomiczne.

Co wspólnego z Mistrzostwami Świata mają te fakty historyczne? Okazuje się bowiem, że w Katarze pojawili się angielscy kibice, którzy podążają za swoją drużyną narodową po całym świecie. Ich stroje były rzekomo powiązane z wyprawami krzyżowymi. Fakty są jednak takie, że czerwony krzyż świętego Jerzego to przecież nic innego, jak część angielskiej flagi.

Mimo to sytuacja mocno nie spodobała się gospodarzom turnieju. Uznali oni bowiem, że tego typu zachowanie jest obraźliwe i godzi w uczucia religijne tubylców. Może to dodatkowo prowokować do większych zajść.

Organizacja antyrasistowska Kick It Out ostrzegła fanów.

„Doradzaliśmy kibicom, którzy biorą udział w Mistrzostwach Świata w Katarze, by nie nosili takich strojów, jak te rycerskie lub przedstawiające krzyż. Zalecenia wydane przed turniejem jasno informowały, że warto zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i nie prowokować tamtejszych fanów” - czytamy.

Film, na którym pojawiają się mężczyźni w kolczugach, obiegł ostatnio media społecznościowe. Panowie w związku ze strojem nie zostali wpuszczeni na stadion.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Pogoń Szczecin przeprowadziła pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Pogoń Szczecin przeprowadziła pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Reprezentacja Polski gra z Francją w 1/8 finału Mistrzostw Świata: Znamy skład [OFICJALNIE] Reprezentacja Polski gra z Francją w 1/8 finału Mistrzostw Świata: Znamy skład [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Najlepszy piłkarz brazylijskiej ligi zagra w Premier League  OFICJALNIE: Najlepszy piłkarz brazylijskiej ligi zagra w Premier League  Wieczysta Kraków po byłego juniorskiego reprezentanta Holandii Wieczysta Kraków po byłego juniorskiego reprezentanta Holandii Czy xG rzeczywiście mówi, że Polska nie zasłużyła na wyjście z grupy? Czy xG rzeczywiście mówi, że Polska nie zasłużyła na wyjście z grupy? Reprezentacja Polski gra z Francją. Przewidywane składy! Reprezentacja Polski gra z Francją. Przewidywane składy! Faworyci starali się nie przemęczać. Argentyna i Holandia w ćwierćfinale Mistrzostw Świata Faworyci starali się nie przemęczać. Argentyna i Holandia w ćwierćfinale Mistrzostw Świata

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy