Klub Wayne'a Rooneya ukarany za naruszenie „Rooney rule”. Czym jest ta zasada?

2022-11-04 09:47:54; Aktualizacja: 2 lata temu
Klub Wayne'a Rooneya ukarany za naruszenie „Rooney rule”. Czym jest ta zasada? Fot. YiAN Kourt / Shutterstock.com
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: DC United

Władze Major League Soccer postanowiły ukarać DC United kwotą 25 tysięcy dolarów za naruszenie „Rooney rule”. Zakłócenia wynikły z zatrudnienia na stanowisko trenera, nomen omen, Wayne'a Rooneya.

MLS to mocno wyróżniająca się liga piłkarska, której znaczenie zyskuje na wartości z roku na rok pod kątem rywalizacji i rozpoznawalności. Funkcjonowanie pewnych procedur przy zatrudnianiu zawodników lub szkoleniowców zza granicy to dla większości początkujących obserwatorów nadal nieodkryty ląd. Niedawno można było usłyszeć doskonały przykład, na mocy którego jedna z ekip dopuściła się złamania „zasady Rooneya”.

Jak stanowi regulamin MLS, wszystkie kluby zrzeszone w rozgrywkach na najwyższym szczeblu muszą upewnić się, że finałowy etap rekrutacji kandydatów na ważne stanowiska (np. trenera lub kierownika w zarządzie) zawiera dwa lub więcej nazwisk z „niedostatecznie reprezentowanej” grupy etnicznej, w której jeden z przedstawicieli musi być czarnoskóry lub Afroamerykaninem.

Poza ramy tej formalnej czynności wyskoczyli działacze DC United. Minionego lata „Zjednoczeni” dokonywali selekcji na następcę Chada Ashtona. Ostatecznie do pełnienia funkcji trenera pierwszej drużyny wyłoniono Wayne'a Rooneya, który w przeszłości przywdziewał klubowe barwy jako zawodnik w końcowej fazie kariery.

Dyrektorzy ostatniej ekipy Konferencji Wschodniej MLS od początku byli przekonani do tej kandydatury. Po czasie ujawniono jednak nieprawidłowości w trakcie rekrutacji. Mianowicie, jeden z potencjalnych konkurentów o posadę nie został w ogóle rozpatrzony w formalnym wniosku wąskiej grupy finalistów, co kompletnie mija się z regulaminem.

Władze MLS wydały oświadczenie, w którym po ukaraniu DC United napomniał wszystkich pozostałych uczestników o obowiązku zgłoszenia co najmniej dwóch pretendentów w procesie rekrutacyjnym na ważniejsze stanowiska w klubie o wcześniej wspomnianych kryteriach.

Korzenie powstania „Rooney rule” sięgają 2002 roku. Dan Rooney, były właściciel drużyny futbolu amerykańskiego Pittsburgh Steelers, stał się inicjatorem tej zasady w reakcji na zwolnienie dwóch czarnoskórych szkoleniowców w popularnej lidze Stanów Zjednoczonych. Choć statystyki dobitnie pokazywały, że ta grupa trenerów potrafiła uzyskiwać z zespołami lepsze rezultaty, właściciele niechętnie ich zatrudniali.

DC United uszanowało decyzję MLS, podkreślając, że rasowa różnorodność stanowi dla klubu ważny fundamentalną praktykę.

Wayne Rooney zanotował dotychczas złą passę z „Czarno-Białymi”. W 14 meczach odniósł z zespołem zaledwie dwa zwycięstwa, trzy remisy i aż dziewięć porażek.