Legendarny „Don Nacho” zmarł w wieku 103 lat. Złotousty mistrz trenerki

Legendarny „Don Nacho” zmarł w wieku 103 lat. Złotousty mistrz trenerki fot. Wim van Rossem / Anefo
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: AS | Record | Transfery.info

Ignacio Trelles Campos, powszechnie znany w Meksyku pod pseudonimem „Don Nacho”, zmarł w środę rano w Mexico City w wieku 103 lat w wyniku zawału serca.

„Don Nacho” to jedna z największych legend meksykańskiego futbolu. Siedmiokrotnie sięgał on po tytuł mistrza Meksyku, do tego dwa razy poprowadził kadrę narodową w Mistrzostwach Świata (w 1962 i 1966 roku).

Karierę piłkarską zakończył w 1949 roku, potem pracował jako trener aż do 1991 roku, gdy rozstał się z Pueblą. Od tego czasu odpoczywał na zasłużonej emeryturze.

Wciąż należy do niego wiele rekordów, jak największa liczba w roli szkoleniowca w meksykańskiej Primera División (1083) czy największa liczba trofeów w meksykańskiej piłce (15), ale też największa liczba meczów w roli selekcjonera Meksyku (117).

W Meksyku znany był nie tylko z sukcesów boiskowych, ale też powiedzonek.

Przykłady:
„Piłka nożna nie daje słowa honoru na wygranie mistrzostwa”,
„Klasyki gra się z bardzo zimną głową, ale bardzo gorącymi stopami”,
„Trener musi mieć zawsze przygotowaną walizkę”,
„W piłce nożnej, tak jak w życiu, zmiany zawsze są przeprowadzane w celu poprawy”,
„Koszulka Cruz Azul waży tyle, ile ładunek cementu”.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Liverpool: Tsimikas już w drodze do Anglii Liverpool: Tsimikas już w drodze do Anglii Willian przechodzi do Arsenalu. „Done deal” Willian przechodzi do Arsenalu. „Done deal” Legia Warszawa: Szczegóły transferu Kapustki Legia Warszawa: Szczegóły transferu Kapustki Liga Europy: Rozlosowano pary fazy wstępnej Liga Europy: Rozlosowano pary fazy wstępnej Grosicki dementuje doniesienia transferowe. „To tylko wakacje” Grosicki dementuje doniesienia transferowe. „To tylko wakacje” Lech Poznań: Dwa miliony euro za Jóźwiaka Lech Poznań: Dwa miliony euro za Jóźwiaka Liga Mistrzów: Pierwsza runda kwalifikacji rozlosowana. Legia Warszawa zmierzy się z wygranym wtorkowego meczu Liga Mistrzów: Pierwsza runda kwalifikacji rozlosowana. Legia Warszawa zmierzy się z wygranym wtorkowego meczu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy