Legendarny „Don Nacho” zmarł w wieku 103 lat. Złotousty mistrz trenerki

Legendarny „Don Nacho” zmarł w wieku 103 lat. Złotousty mistrz trenerki fot. Wim van Rossem / Anefo
Paweł Machitko
Paweł Machitko
Źródło: AS | Record | Transfery.info

Ignacio Trelles Campos, powszechnie znany w Meksyku pod pseudonimem „Don Nacho”, zmarł w środę rano w Mexico City w wieku 103 lat w wyniku zawału serca.

„Don Nacho” to jedna z największych legend meksykańskiego futbolu. Siedmiokrotnie sięgał on po tytuł mistrza Meksyku, do tego dwa razy poprowadził kadrę narodową w Mistrzostwach Świata (w 1962 i 1966 roku).

Karierę piłkarską zakończył w 1949 roku, potem pracował jako trener aż do 1991 roku, gdy rozstał się z Pueblą. Od tego czasu odpoczywał na zasłużonej emeryturze.

Wciąż należy do niego wiele rekordów, jak największa liczba w roli szkoleniowca w meksykańskiej Primera División (1083) czy największa liczba trofeów w meksykańskiej piłce (15), ale też największa liczba meczów w roli selekcjonera Meksyku (117).

W Meksyku znany był nie tylko z sukcesów boiskowych, ale też powiedzonek.

Przykłady:
„Piłka nożna nie daje słowa honoru na wygranie mistrzostwa”,
„Klasyki gra się z bardzo zimną głową, ale bardzo gorącymi stopami”,
„Trener musi mieć zawsze przygotowaną walizkę”,
„W piłce nożnej, tak jak w życiu, zmiany zawsze są przeprowadzane w celu poprawy”,
„Koszulka Cruz Azul waży tyle, ile ładunek cementu”.

Zobacz również

Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk Sponsor serwisu. Sprawdź promocję w PZBuk OFICJALNIE: Czesi kończą sezon. Ligi od trzeciej w dół anulowane OFICJALNIE: Czesi kończą sezon. Ligi od trzeciej w dół anulowane Mourinho zignorował wytyczne rządu. Sekretny trening Tottenhamu [WIDEO] Mourinho zignorował wytyczne rządu. Sekretny trening Tottenhamu [WIDEO] Ronaldinho wyszedł z więzienia po 32 dniach. Teraz czeka go areszt domowy w... czterogwiazdkowym hotelu Ronaldinho wyszedł z więzienia po 32 dniach. Teraz czeka go areszt domowy w... czterogwiazdkowym hotelu FIFA: Ważne zmiany prawne w związku z pandemią koronawirusa FIFA: Ważne zmiany prawne w związku z pandemią koronawirusa Klopp o kulisach odejścia Coutinho z Liverpoolu Klopp o kulisach odejścia Coutinho z Liverpoolu Heung-min Son przejdzie szkolenie wojskowe. Wiadomo już, co go czeka Heung-min Son przejdzie szkolenie wojskowe. Wiadomo już, co go czeka „Polski Messi” wystąpił w Turbokozaku [WIDEO] „Polski Messi” wystąpił w Turbokozaku [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy