Lionel Messi wzniósł trofeum w czarnej pelerynie. Co symbolizuje biszt?

2022-12-19 08:05:51; Aktualizacja: 2 lata temu
Lionel Messi wzniósł trofeum w czarnej pelerynie. Co symbolizuje biszt? Fot. Cao Can/Xinhua/PressFocus
Piotr Różalski
Piotr Różalski Źródło: Transfery.info | Sky Sports

Nieprześcigniony Lionel Messi doczekał się w końcowym etapie kariery upragnionego Pucharu Świata. Wzniósł go po zwycięskim konkursie rzutów karnych. Wielu obserwatorów z kolei zastanawiało się, co symbolizowało nakrycie na koszulce meczowej piłkarza podczas uroczystej celebracji.

Lionel Messi to autor dwóch z trzech trafień podczas samego finału mundialu. Ofensywny pomocnik wpisał się na listę strzelców w 23. i 108. minucie rywalizacji z Francją. Ogólnie na całym turnieju zawodnik Paris Saint-Germain zanotował siedem goli i trzy asysty.

Jeszcze przed głównym ceremoniałem gracz z „dziesiątką” na plecach został wybrany najlepszym piłkarzem Mistrzostw Świata.

W blaskach jupiterów i pirotechniki była gwiazda FC Barcelony szykowała się do wzniesienia trofeum imienia Julesa Rimeta, aż nagle poczuła się delikatnie skonsternowana. Na sekundy przed eksplozją radości katarski emir Tamim ibn Hamad Al Sani nałożył na 35-latka specjalne okrycie wierzchnie zwane „bisztem”.

Biszt to płaszcz, tudzież peleryna, odgrywający wielką symbolikę w krajach arabskich (głównie w Katarze, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich). Oznacza on uhonorowanie osoby w królewski sposób. Zakłada się go tylko na specjalne okazje. 

Wykonuje się go z wielbłądziego włosa oraz koziej wełny.

Po paru minutach siedmiokrotny zdobywca Złotej Piłki oczywiście zdjął biszt i dalej cieszył się z wielkiego sukcesu bez żadnych nawiązań do arabskiej tradycji.

Taki sposób uznania od gospodarzy MŚ mocno zdziwił angielskie osobistości. Były napastnik Gary Lineker poczuł się zniesmaczony, że peleryna została nałożona na koszulkę drużyny narodowej.

Z kolei reporter Sky Sports Kaveh Solhekol przekazał, że sam Messi zgodził się na taki obrządek i organizatorom nie należą się słowa krytyki za wyjątkowe podejście wobec głównego bohatera.

Mistrzostwa w Katarze były pierwszymi w historii w regionie Bliskiego Wschodu.