Margaret Thatcher - twórczyni nowoczesnych struktur bezpieczeństwa na stadionach

2013-04-08 19:11:25; Aktualizacja: 11 lat temu
Margaret Thatcher - twórczyni nowoczesnych struktur bezpieczeństwa na stadionach Fot. Transfery.info
Jarosław Matoga
Jarosław Matoga Źródło: Transfery.info

Śmierć Margaret Thatcher to z pewnością wielka strata dla inteligencji brytyjskiej. Ale trzeba też pamiętać, że to właśnie "Żelazna Dama" jest autorką wielkiej rewolucji w angielskim futbolu.

W latach 70. i 80. angielskie drużyny święciły wielkie sukcesy w europejskich pucharach. Za swoimi ukochanymi drużynami ruszały rzesze kibiców, którzy nie byli spragnieni tylko i wyłącznie piłkarskich wrażeń i spektakularnych sukcesów. W europejskich miastach po wizytach brytyjskich kibiców przez wiele kolejnych po meczu tygodni szacowano straty. Widok przechadzających się po mieście kibiców z Wysp Brytyjskich paraliżował wszystkich. Mieszkańcy zostawali w domach, sklepikarze zamykali swoje stoiska. Wtedy Brytyjczycy czuli się bezkarni i mogli się zachowywać zupełnie jak w domu. Centra wielkich miast europejskich podczas wizyt angielskich kibiców dostarczały obrazków znanych z londyńskich przedmieść, gdzie rozwcieczony lub uradowany tłum demolował wszystko co stanęło na ich drodze i wszystkich, którzy mieli odmienną filozofię życia, bądź inną kolorystykę piłkarskiego trykotu. 

Wszechobecne chamstwo, wandalizm i brutalność angielskich kibiców był znany w całej Europie, lecz przede wszystkim władzom miast brytyjskich i całej Angli. Jednak nikt nie odważył się poważniej interweniować. Władze nie podjęły żadnych stanowczych kroków, by skończyć z wybrykami pseudokibiców, a tak naprawdę, prawdziwych bandytów. 
 
Wszystko zmieniło się po tragedii na brukselskim stadionie Heysel. To właśnie po tym akcie bandytyzmu ze strony kibiców Liverpoolu, "Żelazna Dama" postanowiła powziąść stanowcze kroki by wyeliminować chuligaństwo z brytyjskich stadionów. Kilka godzin po tragedii, Margaret Thatcher postanowił podjąć decyzję o wycofaniu angielskich drużyn z rozgrywek europejskich na rok. Jak się później okazało, UEFA przedłużyła dyskwalifikację o pięć lat dłużej. Premier Wielkiej Brytanii zapowiedziała o wiele bardziej stanowcze i surowe kary dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób będą zakłócać spokój publiczny. W ten sposób "Iron Lady" dała kibicom czytelny przekaz: skoro zachowujecie się jak bandyci, będziecie traktowani jak bandyci!
 
W Angli dopiero cztery lata po tragedii, w której zginęło 39 osób, w życie weszła nowa ustawa, która ugodziła w "futbolowych przestępców". Chociaż ostateczna wersja nowego prawa była zdecydowanie bardziej łagodna, niż zakładano wcześniej, to zmianą, która miała najbardziej uderzyć chuliganów było wprawdzenie tak zwanego, "zakazu stadionowego". Kibice, którzy w nieodpowiedni sposób zachowali się podczas meczu musieli liczyć się z karą kilkuletniego, bądź dożywotniego  zakazu wejścia na stadion piłkarski. Później prawo wielokrotnie modifikowano. Pojawił się obowiązkowy monitoring, więcej służb odpowiedzialnych za pilnowanie porządku, system identyfikacji kibiców oraz bardzo odważna decyzja o likwidacji barier pomiędzy trybunami, a boiskiem. Ewentualne wtargnięcie na plac gry groziło grzywnymi, co wystarczająco odstraszyło niesfornych kibiców. 
 
Główne reformy rządu Margaret Thatcher dotyczące kibiców:
 
- Kary za wbiegnięcie na boisko - od 15 tysięcy do 120 tysięcy złotych (dla kibola)
- Kara za bójkę stadionową i niszczenie obiektu - od 22 tysięcy w górę i dożywotni zakaz stadionowy na wszystkie mecze
- Złamanie zakazu stadionowego, niestawienie się na policji - areszt, kara 4 tysiące złotych 
- Kara dla klubu za niezapewnienie bezpieczeństwa - 500 tysięcy złotych i więcej
- Za interwencję policji na stadionie płaci klub
Kwoty podane za "Super Expressem".
 
Margaret Thatcher miała 87 lat. Zmarła w wyniku udaru mózgu. Przez wielu uznawana jest za jedną z najważniejszych postaci świata pozasportowego, która odegrała ogromną rolę w kształtowaniu nowoczesnej piłki nożnej.
Więcej na ten temat: Anglia Margaret Thatcher