Marotta proponuje rewolucję. „Gdy piłkarz kończy 25 lat, powinien stawać się wolnym zawodnikiem!”

Marotta proponuje rewolucję. „Gdy piłkarz kończy 25 lat, powinien stawać się wolnym zawodnikiem!”
Rafał Bajer
Rafał Bajer
Źródło: La Gazzetta dello Sport

Dyrektor Interu Mediolan, Giuseppe Marotta, zasugerował dość nietypowy pomysł na rewolucję w przepisach transferowych.

Od lat kluby wydają coraz większe sumy w celu pozyskania zawodników, co UEFA stara się kontrolować od czasu wprowadzenia Finansowego Fair Play. Nawet jednak mimo nowych regulacji, ceny na rynku rosną i nie zapowiada się na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. Rośnie przy tym pozycja samych piłkarzy, którzy często w pojedynkę decydują się na przeprowadzkę do konkretnego klubu, mimo iż ten płaci mniej niż pozostali zainteresowani.

Z pomysłem na rewolucję wyszedł transferowy guru Interu Mediolan, Giuseppe Marotta. W rozmowie z dziennikarzami „La Gazzetta dello Sport” wspomina początki swojej pracy w okolicach 1978 roku i przemiany, które następowały wtedy w futbolu. Na tej podstawie wysnuwa wnioski, iż teraz też mogłoby dojść do podobnego przełomu.

- W 1978 roku do siedzib transferowych weszła policja, wszystkie transakcje zostały wstrzymane, a interweniować musiał rząd. Do tamtej pory kluby mogły wymieniać się piłkarzami jak paczkami pocztowymi, zawodnicy nie mieli wyboru, gdzie trafią. W końcu związkowi piłkarzy udało się wymóc, by kontrakty wchodziły w życie dopiero po złożeniu podpisów - wspomina 62-latek.

- Kiedy w życie weszło prawo Bosmana, zawodnicy bez kontraktu mogli odejść nie będąc nic dłużnym klubom, to odwróciło całą sytuację. Wtedy znaleźliśmy się w zupełnym przeciwieństwie tego, czego byłem świadkiem na początku kariery. Rola prezydenta także zmalała, teraz cała grupa menedżerów zarządza strategią i musi działać według Finansowego Fair Play, wszystko się komplikuje.

- Teraz już praktycznie nie ma sytuacji, gdy piłkarz zostaje w jednym klubie przez całą karierę. Im więcej transferów przejdą zawodnicy, tym więcej zarobią. To zupełnie inna sytuacja niż w 1977 roku. Wtedy zawodnik musiał zaakceptować wolę klubu, teraz to kluby oczekują na decyzję piłkarza. Obie sytuacje są skrajne i dlatego uważam je za niewłaściwe.

Co zatem zmieniłby Marotta w prawie transferowym?

- Rozwiązaniem tego byłoby zderegulowanie wszystkiego i obniżenie wartości każdego zawodnika powyżej 25 lat do zera. Wtedy gracz stałby się jak aktor, który może negocjować zarobek za dany film z kimkolwiek chce. To ograniczyłoby koszty inwestycji i względnie pozwoliłoby utrzymać balans finansowy.

Działacz dostrzega wady swojego pomysłu, ale też twierdzi, że niósłby on za sobą także sporo plusów.

- Oczywiście coś takiego faworyzowałoby większe kluby, ale jednocześnie sprzedaże byłyby możliwe do 25. roku życia zawodnika, co uchroniłoby mniejsze zespoły i nagradzałoby je za rozwój młodych piłkarzy.

Zobacz również

Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Zwrot środków za pierwszy przegrany kupon w Betclic nawet do 500 złotych Real Madryt: Znowu kontuzja, znowu Eden Hazard Real Madryt: Znowu kontuzja, znowu Eden Hazard Barcelona i Liverpool z problemami w obronie. Ezequiel Garay zaoferowany obu klubom Barcelona i Liverpool z problemami w obronie. Ezequiel Garay zaoferowany obu klubom Szalona końcówka sezonu w lidze białoruskiej. Mistrz wyłoniony w doliczonym czasie gry [WIDEO] Szalona końcówka sezonu w lidze białoruskiej. Mistrz wyłoniony w doliczonym czasie gry [WIDEO] Prezes Interu jednoznacznie o sytuacji i przyszłości Eriksena Prezes Interu jednoznacznie o sytuacji i przyszłości Eriksena Premier League: Pechowy występ Maupaya z Liverpoolem. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w... 1998 roku Premier League: Pechowy występ Maupaya z Liverpoolem. Ostatni raz coś takiego zdarzyło się w... 1998 roku Messi z coraz większymi szansami na transfer do Premier League?! Manchester City ma konkurencję Messi z coraz większymi szansami na transfer do Premier League?! Manchester City ma konkurencję Premierowy gol Bartosza Białka w Bundeslidze [WIDEO] Premierowy gol Bartosza Białka w Bundeslidze [WIDEO]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy