Mistrz Szkocji w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Znamy skutki wykluczenia Rosji z europejskich pucharów

2022-05-02 21:26:12; Aktualizacja: 2 lata temu
Mistrz Szkocji w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Znamy skutki wykluczenia Rosji z europejskich pucharów Fot. Ververidis Vasilis / Shutterstock.com
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: Transfery.info | UEFA

Komitet Wykonawczy UEFA podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję o zawieszeniu wszystkich rosyjskich zespołów w organizowanych przez siebie rozgrywkach. A to pociąga za sobą daleko idące zmiany w rozstawieniu poszczególnych ekip w Lidze Mistrzów, Lidze Europy oraz Lidze Konferencji Europy.

Europejska centrala futbolowa stanęła na wysokości zadania i w obliczu trwającej wojny za naszą wschodnią granicą nie złagodziła swojego stanowiska wobec Rosji. Tym samym ten kraj nie będzie miał żadnego swojego przedstawiciela w międzynarodowych zmaganiach na Starym Kontynencie w sezonie 2022/2023.

Podtrzymanie decyzji wydanej w lutym bieżącego roku przez UEFA pociąga za sobą daleko idące konsekwencje w postaci rozstawienia poszczególnych zespołów w organizowanych przez siebie pucharach.

I tak w Lidze Mistrzów największym beneficjentem wykluczenia Rosji jest Szkocja, która z uwagi na zajmowanie jedenastego miejsca w rankingu UEFA dostanie automatycznie miejsce dla mistrza kraju (najprawdopodobniej Celtic) w fazie grupowej elitarnych rozgrywek.

W ten sposób Szachtar Donieck będzie czekał z utęsknieniem na odpadnięcie z trwającej edycji turnieju Villarrealu, ponieważ w ten sposób przeskoczy także do grona pewnych uczestników Ligi Mistrzów w następnym sezonie. Na razie taka sytuacja nie ma miejsca, dlatego musimy trzymać się faktów, a te nakazują „Górnikom” grę w fazie play-off w ścieżce mistrzowskiej, gdzie miejsce szkockiej drużyny zajmie najlepsza ekipa z Turcji - Trabzonspr.

Natomiast w trzeciej rundzie na jej pozycję wskoczy mistrz Cypru (Apollon lub APOEL), a do drugiej mistrzowie Szwajcarii (FC Zürich) oraz Chorwacji (prawdopodobnie Dinamo Zagrzeb). 

Drobne przesunięcia nastąpią też w ścieżce niemistrzowskiej, gdzie z automatu z drugiej do trzeciej fazy kwalifikacyjnej przeskoczą wicemistrzowie Austrii (Sturm Graz) oraz Szkocji (najprawdopodobniej Rangersi).

Zmiany będą miały miejsce także w Lidze Europy oraz Lidze Konferencji Europy. W przypadku pierwszych z nich zdobywcy Pucharu Danii oraz Turcji zameldują się w fazie play-off. Natomiast do trzeciej rundy wskoczy zwycięzca Pucharu Serbii z drugiej fazy eliminacyjnej Ligi Konferencji Europy.

Z największą liczbą korekt mamy do czynienia w ostatnich pod względem ważności rozgrywkach na Starym Kontynencie, gdzie zdobywcy krajowych pucharów z Czech, Chorwacji i Szwajcarii przeskoczą z drugiej do trzeciej rundy eliminacyjnej oraz z Polski, Słowenii, Słowacji, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburga, Bośni i Hercegowiny, Irlandii, Północnej Macedonii oraz Armenii z pierwszej do drugiej.

W przypadku naszego kraju wiemy już, że ewentualne wywalczenie mistrzostwa Polski przez Raków Częstochowa sprawi, że przeskok o jedną fazę kwalifikacyjną zaliczy wicemistrz - Lech Poznań lub Pogoń Szczecin. Analogicznie będzie wyglądała sytuacja w przypadku klubów z innych wymienionych wyżej państw startujących w Lidze Europy czy Lidze Konferencji Europy (w niektórych przypadkach miejsce wicemistrzów mogą zająć trzecie drużyny z ligi).

Oczywiście wszystkie powyższe informacje są aktualne na obecny dzień i z pewnością rozstawienia ulegną jeszcze zmieniom z uwagi na wyniki osiągane przez poszczególne kluby w trwających pucharach.

W naszym przypadku wszelakie rozstrzygnięcia nie wpłyną już na żadne przetasowania, a to oznacza, że mistrz Polski rozpocznie zmagania od pierwszej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzów, wicemistrz/zdobywca Pucharu Polski od drugiej fazy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji Europy, a trzecia i czwarta siła naszej ligi od pierwszej w tych samych rozgrywkach.