Mistrzostwa Świata: Amerykański dziennikarz zatrzymany przez stadionową ochronę za... tęczową koszulkę

Mistrzostwa Świata: Amerykański dziennikarz zatrzymany przez stadionową ochronę za... tęczową koszulkę fot. Grant Wahl [Twitter]
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Grant Wahl [Twitter]

Grant Wahl napotkał spore problemy z dostaniem się na Ahmed bin Ali Stadium, gdzie odbywa się mecz Stanów Zjednoczonych z Walią, z powodu nałożonej na siebie tęczowej koszulki.

Katar nie może pozbyć się negatywnych opinii odnośnie sprawowania funkcji gospodarza rozpoczętych Mistrzostw Świata ze względu na łamanie praw człowieka oraz negatywny stosunek do osób o odmiennej orientacji seksualnej.

Państwo z Azji stara się różnymi sposobami pozbyć tej „negatywnej łatki”. Nie ułatwiają mu tego jednak różnego rodzaju incydenty.

Z jednym z nich musiał się zmierzyć dziennikarz Grant Wahl, który został zatrzymany przez ochronę w momencie podjęcia próby dostania się na Ahmed bin Ali Stadium, gdzie odbywa się mecz Stanów Zjednoczonych z Walią, z powodu nałożenia czarnej koszulki z piłką otoczonej tęczą.

Osoby odpowiedzialne za dbanie o porządek na obiekcie uznały, że osoba współpracująca ze stacją CBS Sports oraz redakcją „New York Times” może swym ubiorem sprowokować Katarczyków. Dlatego nakazano mu zmianę ubioru. Amerykanin odmówił i dopiero po pojawieniu się na miejscu szefa ochrony został wpuszczony na stadion po blisko półgodzinnym przetrzymaniu go na bramce dla dziennikarzy.

„Kiedy przybyłem pod wejście dla mediów na stadion, aby relacjonować dzisiejszy mecz Mistrzostw Świata pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Walią w tęczowej koszulce z piłką wspierającą społeczność LGBTQ, ochroniarze odmówili mi wpuszczenia i zatrzymali mnie na 25 minut i ze złością zażądałli żebym zdjął koszulkę.

«Musisz zmienić koszulę» – powiedział mi jeden ze strażników. «To nie jest dozwolone».

Związki osób tej samej płci są w Katarze nielegalne. Ale FIFA jasno powiedziała, że tęczowa flaga będzie mile widziana na mundialu. Reżim Kataru powiedział jednak bardzo niewiele na ten temat, budząc obawy, że na miejscu sytuacja będzie wyglądać inaczej.

Wysłałem pospiesznie tweeta i chwilę po opublikowaniu go jeden ze strażników siłą wyrwał mi telefon z rąk. Minęło prawie pół godziny. Jeden z ochroniarzy powiedział mi, że moja koszula jest «polityczna» i nie jest dozwolona. Inny ciągle odmawiał oddania mi telefonu. Inny strażnik krzyknął na mnie, gdy stał nade mną – siedziałem już na krześle – że muszę zdjąć koszulę. Powiedziałem mu, że nie.

«Możesz to ułatwić. Zdejmij koszulę» – powiedział jeden z nich. Odpowiedziałem mu, że nie, dodając, że moja koszula nie jest w żaden sposób polityczna. Mój przyjaciel Andrew Das, reporter «New York Times», przeszedł obok i poinformowałem go, co się dzieje. Jego też zatrzymali. W końcu strażnicy kazali mi wstać, odwrócić się i spojrzeć w stronę kamery CCTV nad nami.

«Czy jesteś z Wielkiej Brytanii?» zapytał jeden ze strażników. - Nowy Jork - powiedziałem. To stawało się irytujące. Przyjechałem wcześniej, żeby mieć wystarczająco dużo czasu na obejrzenie meczu Holandia - Senegal, a teraz tego mi brakowało.

W końcu wypuścili Andy'ego. A potem podszedł do mnie dowódca ochrony. Powiedział, że mnie przepuszczają i przeprosił. Uścisnęliśmy sobie dłonie.

Jeden z ochroniarzy powiedział mi, że po prostu próbują mnie chronić przed fanami w środku, którzy mogą zrobić mi krzywdę za noszenie koszulki” - zrelacjonował całe zdarzenie Wahl.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] To on ma najwięcej czystych kont spośród polskich bramkarzy To on ma najwięcej czystych kont spośród polskich bramkarzy „Na tle innych obrońców w Ekstraklasie wygląda jak piłkarz z innej bajki”. Mateusz Święcicki pochwalił piłkarza „Na tle innych obrońców w Ekstraklasie wygląda jak piłkarz z innej bajki”. Mateusz Święcicki pochwalił piłkarza Dramat w meczu Ligue 2. Piłkarz Bordeaux w stanie ciężkim Dramat w meczu Ligue 2. Piłkarz Bordeaux w stanie ciężkim Ekstraklasa: Składy na Widzew Łódź - Górnik Zabrze [OFICJALNIE] Ekstraklasa: Składy na Widzew Łódź - Górnik Zabrze [OFICJALNIE] To dwóch kandydatów na nowego menedżera Liverpoolu oprócz Xabiego Alonso To dwóch kandydatów na nowego menedżera Liverpoolu oprócz Xabiego Alonso Groźna sytuacja w meczu II ligi. Piłkarz padł na murawę Groźna sytuacja w meczu II ligi. Piłkarz padł na murawę Tomasz Hajto o gwieździe Legii Warszawa. „Na dzisiaj ciągnie ją w dół” Tomasz Hajto o gwieździe Legii Warszawa. „Na dzisiaj ciągnie ją w dół”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy