Mistrzostwa Świata: Dlaczego sędziowie doliczają tak dużo minut?

Źródło: OptaJohan | Transfery.info | ESPN

Trwające Mistrzostwa Świata są wyjątkowe pod wieloma względami. Do jednych z nich zalicza się doliczanie przez sędziów... pokaźnej liczby minut do regulaminowego czasu gry.

W kwietniu bieżącego roku dziennikarze „Corriere dello Sport” opublikowali szokujące informacje o pomyśle FIFA dotyczącym przedłużenia długości trwania spotkań na mundialu w Katarze z 90 do 100 minut, by w ten sposób wpłynąć na rozwiązanie kwestii niewystarczalnego efektywnego czasu gry w meczach piłkarskich.

Futbolowa centrala zareagowała momentalnie i zapewniła, że nie planuje wprowadzenia żadnych zmian w przepisach gry na Mistrzostwach Świata i jakichkolwiek innych rozgrywkach.

FIFA dotrzymała na tym polu słowa, ale jednocześnie w doniesieniach włoskiego dziennika znalazło się trochę prawdy, ponieważ sędziowie wyznaczeni do prowadzenia spotkań na turnieju o miano najlepszej ekipy globu zostali w szczególny sposób uczuleni na wszelakiego typu przerwy w rywalizacji odnoszące się nie tylko do kontuzji, przeprowadzonych zmian, weryfikacji VAR czy opieszałości w wznowieniu gry, ale też np. celebracji po bramkach.

Na efekty nie przyszło nam zbyt długo czekać, co pokazał już drugi dzień imprezy w Katarze, w którym to spotkania z udziałem Anglii i Iranu, Senegalu i Holandii oraz Stanów Zjednoczonych i Walii zostały przedłużone w sumie o... 59 minut.

Blisko połowa tego czasu przypadła na pierwszy mecz, gdzie z powodu przerwy spowodowanej urazem bramkarza Alirezy Bejranwanda sędzia doliczył do pierwszej części aż czternaście minut.

Z kolei drugą połowę arbiter wydłużył formalnie o dziesięć, ale weryfikacja VAR i gol strzelony przez Mehdiego Taremiego w trzynastej minucie doliczonego czasu sprawiły, że spotkanie z udziałem obu ekip trwało w sumie nie 90 a... 119 minut.

- Jeśli chcesz mieć więcej aktywnego czasu, musisz być gotowi na taki dodatkowy czas. Pomyśl o meczu, w którym strzelono trzy bramki. Świętowanie jednej trwa zazwyczaj półtorej minuty, więc przy trzech zdobytych bramkach traci się pięć lub sześć minut. Chcemy dokładnie obliczyć doliczony czas na koniec każdej połowy. W dużej mierze zajmuje się tym czwarty sędzia. Odnieśliśmy na tym polu sukces w Rosji i spodziewamy się tego samego w Katarze - powiedział wcześniej Pierluigi Collina, szef komisji sędziowskiej FIFA.

Efektem ubocznym postępowania arbitrów jest ustanowienie dwóch rekordów pod względem najpóźniej zdobytych bramek w historii Mistrzostw Świata w meczu, nie licząc dogrywek. Dotychczasowy rekordzista José Augusto Torres z 1966 roku został wyprzedzony przez Davy'ego Klaassena (98:17) i wspomnianego Taremiego (102:30).