Mistrzostwa Świata: Koniec fazy grupowej eliminacji także w Afryce. W grze zostało dziesięć drużyn

Mistrzostwa Świata: Koniec fazy grupowej eliminacji także w Afryce. W grze zostało dziesięć drużyn fot. Napoli
Kamil Freliga
Kamil Freliga
Źródło: Transfery.info

Zakończyła się faza grupowa afrykańskich eliminacji do Mistrzostw Świata w Katarze. Był to drugi z trzech etapów, które wyłonią pięciu finalistów przyszłorocznego turnieju.

Na ostateczne rozstrzygnięcia rozstrzygnięcia i pięć reprezentacji, które wywalczą sobie bilety do Kataru, poczekać trzeba do marca. Wtedy rozegranych zostanie pięć dwumeczów, składających się na trzecią, decydującą fazę eliminacji w strefie CAF.

Afrykańskie drużyny walkę o wyjazd na Mistrzostwa Świata rozpoczęły we wrześniu 2019 roku. W pierwszej rundzie kwalifikacyjnej udział wzięły reprezentacje z miejsc 27-54 kontynentalnego rankingu. Utworzył one 28 par i 14 zwycięzców awansowało do fazy grupowej, gdzie czekało już 26 najlepszych drużyn narodowych na Czarnym Lądzie.

Rywalizacja w dziesięciu czterozespołowych grupach zakończyła się dokładnie w tym dniu, co zmagania w Europie. Awans do decydującej fazy eliminacji uzyskali zwycięzcy grup. Z dużą przewagą pierwsze miejsca wywalczyły sobie Mali, Egipt, Senegal i Maroko.

Do ostatniej kolejki toczyła się natomiast walka o awans między Algierią i Burkina Faso. Drużyny te zmierzyły się ze sobą w dniu kończącym rywalizację i padł remis 2:2, co oznacza, że przed szansą wyjazdu do Kataru staną „Lisy Pustyni”. Podziałem punktów zakończył się też mecz Nigerii z Wyspami Zielonego Przylądka, które do wyprzedzenia „Superorłów" potrzebowały zwycięstwa. Nie udało się, więc w trzeciej rundzie zobaczymy Victora Osimhena i spółkę.

W bezpośrednim starciu rozstrzygnęły się też losy pierwszego miejsca w grupie z Kamerunem i Wybrzeżem Kości Słoniowej. Ostatecznie 1:0 wygrali ci pierwsi i to oni będą kontynuować walkę w marcu. Korespondencyjnym pojedynkiem i awansem Tunezji zakończyła się rywalizacja między „Orłami Kartaginy” właśnie a Gwineą Równikową, która nie dała rady Mauretanii.

W tym miejscu opisywaliśmy już, co wydarzyło się w meczu Ghany z Republiką Południowej Afryki. Po sędziowskim skandalu zwycięstwo w grupie zapewniła sobie drużyna „Black Stars”, ale niesmak na pewno pozostanie na długo. Tutaj przeczytać można natomiast o dużej wpadce Demokratycznej Republiki Konga, która przez wykonanie zmian w czterech, a nie trzech dozwolonych do tego celu okienkach, może zostać ukarana walkowerem i nie zakończyć wcale rywalizacji w grupie J przed Beninem.

Na razie jednak przyjąć należy, że w trzeciej, decydującej fazie eliminacji zobaczymy jednak Kongijczyków, a oprócz nich wspomniane reprezentacje Ghany, Tunezji, Nigerii, Kamerunu, Algierii, Mali, Egiptu, Senegalu i Maroka. Spośród nich wszyscy grali już kiedyś na Mistrzostwach Świata.

Najdłużej na ponowną okazję czeka właśnie Demokratyczna Republika Konga, która ostatnio w mundialu udział wzięła w roku 1974, jeszcze jako Zair.

Po fazie grupowej, liderem klasyfikacji strzelców jest Algierczyk Islam Slimani. Piłkarz Lyonu strzelił siedem goli i wyprzedza o dwa między innymi swojego kolegę z kadry Riyada Mahreza, a także czterech innych zawodników, z których dorobek bramkowy powiększyć będą mogli jeszcze Ibrahima Koné z Mali i Ayoub El Kaabi z Maroka.

Piątka finalistów Mistrzostw Świata zostanie w marcu wyłoniona na podstawie wyników dwumeczów z udziałem drużyn, które wygrały swoje grupy.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Adam Hložek zagra w Bundeslidze. Rekord transferowy czeskiej ligi! Adam Hložek zagra w Bundeslidze. Rekord transferowy czeskiej ligi! OFICJALNIE: Śląsk Wrocław zmienia trenera. Mimo osiągnięcia celu... OFICJALNIE: Śląsk Wrocław zmienia trenera. Mimo osiągnięcia celu... Bayern Monachium pilnie pracuje nad drugim transferem letniego okna Bayern Monachium pilnie pracuje nad drugim transferem letniego okna Trudności pokonane. Marcel Lotka odchodzi z Herthy Trudności pokonane. Marcel Lotka odchodzi z Herthy Jesús Imaz o krok od transferu, ale trwa jeszcze ostatnie kuszenie Jesús Imaz o krok od transferu, ale trwa jeszcze ostatnie kuszenie Co łączy Jana Klimenta i Romelu Lukaku? Co łączy Jana Klimenta i Romelu Lukaku? Aurélien Tchouaméni wybrał nowy klub. Hitowy transfer na ostatniej prostej! Aurélien Tchouaméni wybrał nowy klub. Hitowy transfer na ostatniej prostej!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy