Mistrzostwa Świata w 2022 roku już z systemem automatycznej oceny spalonych?!

Mistrzostwa Świata w 2022 roku już z systemem automatycznej oceny spalonych?! fot. katatonia82 / Shutterstock.com
Redakcja
Redakcja
Źródło: Sky Sports

Arsène Wenger zapowiedział system, który automatycznie oceni, czy zawodnik był na pozycji spalonej.

Obecny szef departamentu rozwoju w FIFA od dawna walczy o zmianę przepisów dotyczących ofsajdu. Ostatnio wnioskował o nieodgwizdywanie spalonego w momencie, gdy gracz atakujący miałby choć jedną część ciała na równi z obrońcą.

Teraz zapowiedział nowy system, który ma być gotowy na Mistrzostwa Świata w Katarze.

- W tej chwili mamy sytuację, w których gracze są umieszczani na wirtualnych liniach i sprawdzamy, czy są na pozycji spalonej, czy nie. Średni czas oczekiwania na decyzję wynosi około 70 sekund, czasami 80 sekund, a gdy sytuacja jest trudna do oceny trochę dłużej - powiedział Francuz.

- Myślę, że zautomatyzowany system będzie gotowy do 2022 roku. Zautomatyzowany oznacza, że sygnał zostanie wysłany bezpośrednio do sędziego liniowego. Arbiter dostanie informację na zegarku, czy zawodnik jest na pozycji spalonej czy nie - wyjaśnił.

- Jest to tak ważne, ponieważ widzimy, jak radość po golach jest później odwoływana z powodu sytuacji marginalnych. Uważam, że to bardzo ważny krok - oznajmił 71-latek.

- Teraz półautomatyczny system trafia najpierw do VAR-u, który sygnalizuje to liniowemu. Bardzo staram się o bezpośredni komunikat, który od razu trafiałby do liniowego - podsumował.

Jeszcze w zeszłym roku FIFA nie chciała odbierać decyzji sędziom. Jednak nowy system nie pokrywa się z zeszłorocznymi deklaracjami.

„FIFA i IFAB zawsze utrzymywały, że ostateczna decyzja należy do sędziego. Technologia jest wprowadzana, aby jak najlepiej wspierać sędziów” - twierdzili.

KACPER SASIAK

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Hernán Crespo rozkwita jako trener i obiera kurs na powrót do Europy. Pięć zwycięstw w dziesięć dni Hernán Crespo rozkwita jako trener i obiera kurs na powrót do Europy. Pięć zwycięstw w dziesięć dni Flick jednak nie obejmie reprezentacji Niemiec? Szansa na ciekawy krok w klubowej karierze! Flick jednak nie obejmie reprezentacji Niemiec? Szansa na ciekawy krok w klubowej karierze! Igrzyska Olimpijskie: Rozlosowano grupy piłkarskich turniejów Igrzyska Olimpijskie: Rozlosowano grupy piłkarskich turniejów Piotr Zieliński będzie miał nowego trenera?! Zaawansowane rozmowy Piotr Zieliński będzie miał nowego trenera?! Zaawansowane rozmowy Robert Lewandowski gotowy do gry. Rozpoczyna się walka o rekord Robert Lewandowski gotowy do gry. Rozpoczyna się walka o rekord Superliga nie daje za wygraną. Szykują się pozwy dla angielskich klubów Superliga nie daje za wygraną. Szykują się pozwy dla angielskich klubów Borussia Dortmund znalazła w Bundeslidze następcę Haalanda?! Borussia Dortmund znalazła w Bundeslidze następcę Haalanda?!

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy