Mistrzostwa Świata w 2022 roku już z systemem automatycznej oceny spalonych?!

Mistrzostwa Świata w 2022 roku już z systemem automatycznej oceny spalonych?! fot. katatonia82 / Shutterstock.com
Redakcja
Redakcja
Źródło: Sky Sports

Arsène Wenger zapowiedział system, który automatycznie oceni, czy zawodnik był na pozycji spalonej.

Obecny szef departamentu rozwoju w FIFA od dawna walczy o zmianę przepisów dotyczących ofsajdu. Ostatnio wnioskował o nieodgwizdywanie spalonego w momencie, gdy gracz atakujący miałby choć jedną część ciała na równi z obrońcą.

Teraz zapowiedział nowy system, który ma być gotowy na Mistrzostwa Świata w Katarze.

- W tej chwili mamy sytuację, w których gracze są umieszczani na wirtualnych liniach i sprawdzamy, czy są na pozycji spalonej, czy nie. Średni czas oczekiwania na decyzję wynosi około 70 sekund, czasami 80 sekund, a gdy sytuacja jest trudna do oceny trochę dłużej - powiedział Francuz.

- Myślę, że zautomatyzowany system będzie gotowy do 2022 roku. Zautomatyzowany oznacza, że sygnał zostanie wysłany bezpośrednio do sędziego liniowego. Arbiter dostanie informację na zegarku, czy zawodnik jest na pozycji spalonej czy nie - wyjaśnił.

- Jest to tak ważne, ponieważ widzimy, jak radość po golach jest później odwoływana z powodu sytuacji marginalnych. Uważam, że to bardzo ważny krok - oznajmił 71-latek.

- Teraz półautomatyczny system trafia najpierw do VAR-u, który sygnalizuje to liniowemu. Bardzo staram się o bezpośredni komunikat, który od razu trafiałby do liniowego - podsumował.

Jeszcze w zeszłym roku FIFA nie chciała odbierać decyzji sędziom. Jednak nowy system nie pokrywa się z zeszłorocznymi deklaracjami.

„FIFA i IFAB zawsze utrzymywały, że ostateczna decyzja należy do sędziego. Technologia jest wprowadzana, aby jak najlepiej wspierać sędziów” - twierdzili.

KACPER SASIAK

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Liga Europy: Potencjalni rywale Legii Warszawa rundzie play-off [OFICJALNIE] Liga Europy: Potencjalni rywale Legii Warszawa rundzie play-off [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Potencjalni rywale Legii Warszawa w rundzie play-off [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Potencjalni rywale Legii Warszawa w rundzie play-off [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Legia Warszawa przed poważnym testem. Komplet par trzeciej rundy eliminacyjnej [OFICJALNIE] Liga Mistrzów: Legia Warszawa przed poważnym testem. Komplet par trzeciej rundy eliminacyjnej [OFICJALNIE] Molde z jednym z największych transferów w historii norweskiej ligi [OFICJALNIE] Molde z jednym z największych transferów w historii norweskiej ligi [OFICJALNIE] Sevilla znalazła następcę Julesa Koundé?! Możliwa diametralna zmiana w kwestii rozmów z Chelsea Sevilla znalazła następcę Julesa Koundé?! Możliwa diametralna zmiana w kwestii rozmów z Chelsea Jonathan Simba w Radomiaku Radom. Awans o pięć szczebli rozgrywkowych [OFICJALNIE] Jonathan Simba w Radomiaku Radom. Awans o pięć szczebli rozgrywkowych [OFICJALNIE] Joachim Andersen odchodzi z Olympique'u Lyon. Z bonusami nawet 20 milionów euro [OFICJALNIE] Joachim Andersen odchodzi z Olympique'u Lyon. Z bonusami nawet 20 milionów euro [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy