Mistrzostwa Świata wkrótce co DWA lata?! Afryka popiera pomysł Arabii Saudyjskiej

Mistrzostwa Świata wkrótce co DWA lata?! Afryka popiera pomysł Arabii Saudyjskiej
Piotr Zelek
Piotr Zelek
Źródło: Transfery.info | BBC

Prezydent Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej opowiedział się za organizacją Mistrzostw Świata co dwa lata, mimo że już teraz organizuje mistrzostwa „Czarnego Lądu” w takim samym odstępie czasowym.

Prezydent Patrice Motsepe powiedział, że jego organizacja zdecydowanie popiera propozycję przedstawioną przez Arabię Saudyjską na kongresie FIFA w ubiegłym miesiącu.

- Najwyższy organ CAF uznał za konieczne wyrażenie swojego poparcia dla tej doskonałej rezolucji - powiedział Południowoafrykańczyk po piątkowym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego w Maroku. - Biorąc pod uwagę poważne wyzwania finansowe, brak infrastruktury i obiektów, afrykański futbol mógłby być prawdopodobnie największym beneficjentem rozgrywania Mistrzostw Świata co dwa lata - dodał.

Organizowanie turniejów co dwa lata podwoiłoby dochody, jakie FIFA, która bada wykonalność saudyjskiej propozycji, osiąga ze swoich najbardziej lukratywnych rozgrywek. Afryka ma nadzieję, że każdy wzrost przychodów w końcu trafi do związków członkowskich, które będą mogły wykorzystać te nakłady pieniężne na rozwój sportu.

Motsepe nie wyjaśnił jednak, w jaki sposób Afryka byłaby w stanie zorganizować zarówno występy w Pucharze Świata, jak i Pucharze Narodów Afryki, a także w eliminacjach.

Obecnie finały PNA rozgrywane są w różnych latach, po tym jak CAF przeniosła swój kontynentalny turniej z lat parzystych na nieparzyste w 2013 roku, aby uniknąć rozgrywania turnieju w tym samym roku, co mundial. Jednym z powodów, jakie podano, były słabe wyniki afrykańskich drużyn na Mistrzostwach Świata, chociaż żadna z jej drużyn nie dotarła do ćwierćfinału - najdalszego miejsca, jakie kontynent kiedykolwiek osiągnął - od czasu tej zmiany.

- Oczywiście będziemy musieli przyjrzeć się całokształtowi naszych rozgrywek - powiedział Motsepe, zapytany o to, jak mogłyby funkcjonować odbywające się co dwa lata Mistrzostwa Świata i Puchary Narodów Afryki. - Mundial odbywający się co dwa lata jest rozpatrywany przez FIFA i musi przejść przez odpowiednie procesy. W odpowiednim czasie podejmiemy właściwe decyzje, aby pozycjonować afrykański futbol we właściwy sposób.

Najlepsze drużyny Afryki już teraz stoją przed trudnym rokiem. Rozpoczną go od Pucharu Narodów Afryki w Kamerunie, który został opóźniony przez koronawirusa i dlatego odbędzie się w styczniu i lutym, a zakończą go w listopadzie i grudniu na Mistrzostwach Świata w Katarze.

Propozycja Arabii Saudyjskiej skierowana do członków FIFA podczas zdalnego kongresu w zeszłym miesiącu została przyjęta przytłaczającą większością głosów - 166 krajów członkowskich zagłosowało za, a tylko 22 były przeciwne.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] OFICJALNIE: Derby County karnie spadło na dno tabeli Championship OFICJALNIE: Derby County karnie spadło na dno tabeli Championship UEFA sprzeciwia się mundialowi co dwa lata. Stanowczy komunikat [OFICJALNIE] UEFA sprzeciwia się mundialowi co dwa lata. Stanowczy komunikat [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Miroslav Stoch wreszcie znalazł nowy klub po odejściu z Zagłębia Lubin OFICJALNIE: Miroslav Stoch wreszcie znalazł nowy klub po odejściu z Zagłębia Lubin OFICJALNIE: James Rodríguez w Katarze OFICJALNIE: James Rodríguez w Katarze Ronald Koeman udzielił szczerego wywiadu. „Z Messim na boisku w życiu by tak nie zrobił. Wiedział, że Messi byłby wściekły” Ronald Koeman udzielił szczerego wywiadu. „Z Messim na boisku w życiu by tak nie zrobił. Wiedział, że Messi byłby wściekły” Cristiano Ronaldo zobowiązany do transferu przez swoją matkę. „Chcę cię tam zobaczyć przed moją śmiercią!” Cristiano Ronaldo zobowiązany do transferu przez swoją matkę. „Chcę cię tam zobaczyć przed moją śmiercią!” FC Barcelona: Ronald Koeman wydał oświadczenie przed dziennikarzami i... uciekł z sali konferencyjnej FC Barcelona: Ronald Koeman wydał oświadczenie przed dziennikarzami i... uciekł z sali konferencyjnej

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy