Nie przebił się w Śląsku Wrocław, „To jeden z największych talentów w Bułgarii ostatnich lat”

2025-09-25 21:28:05; Aktualizacja: 2 godziny temu
Nie przebił się w Śląsku Wrocław, „To jeden z największych talentów w Bułgarii ostatnich lat” Fot. Belga/SIPA USA/PressFocus
Karol Brandt
Karol Brandt Źródło: Transfery.info | Jacek Kulig [Twitter]

Śląsk Wrocław po blisko dwóch tygodniach nie zdecydował się na pozyskanie Rosena Bożinowa. Dziś radzi on sobie doskonale w Royal Antwerp, co odzwierciedlają jego liczby z trwającego sezonu.

W listopadzie ówczesny dyrektor sportowy David Balda wypatrzył Bułgara w drugim zespole CSKA 1984 Sofia. Na początku roku zawodnik za zgodą pracodawcy po wcześniejszym ustaleniu ewentualnych warunków transferu przybył na testy.

Najpierw uczestniczył on w treningach zespołu w Polsce, a potem udał się na zgrupowanie do Chorwacji.

Mimo że środkowy defensor zbierał pozytywne opinie, ostatecznie nie zdał on testów. Śląsk Wrocław postanowił, że nie warto inwestować w niego określonej z Bułgarami kwoty.

„Natychmiast zwrócił moją uwagę warunkami fizycznymi, poruszaniem się po boisku, organizacją gry oraz charakterem. Zaraz po meczu chciałem porozmawiać z nim, z agentem i klubem, aby przyjechał na testy jak najszybciej. Testy były potrzebne od samego początku, ponieważ druga liga jest znacznie niższym poziomem niż Polska Ekstraklasa...

(…)

Z jego klubem mieliśmy ustalone warunki finansowe, gdybyśmy zdecydowali się podpisać umowę z Rosenem. Spędził z nami prawie 14 dni, wyglądał dobrze, od razu wpasował się do szatni, widać na nim ogromny potencjał, ale także niedojrzałość na poziomie seniorskim. Uznaliśmy, że obecnie to nie jest poziom adekwatny do tej kwoty finansowej” – Tak podsumował nieudaną operację Balda, zapowiadając możliwy powrót tematu w przyszłości.

Raptem kilka miesięcy później 20-letni dziś stoper za pół miliona euro trafił do belgijskiego Royal Antwerp.

W pierwszym sezonie Rosen Bożinow miał trudności z przebiciem się do składu, ale podczas aktualnej kampanii rozpoczynał wszystkie osiem spotkań w wyjściowej jedenastce, a po drodze zanotował debiut w seniorskiej kadrze Bułgarii.

Jak pisze w swoim poście na temat defensora Jacek Kulig, „To jeden z największych talentów w Bułgarii ostatnich lat”. Na dowód przytacza liczby uzyskane podczas bieżących rozgrywek.

To między innymi 93 procent skuteczności podań, 6,5 wybicia piłki w ciągu 90 minut czy 67 procent wygranych pojedynków powietrznych.

Nim Bożinow wylądował w Antwerpii, chciały go SL Benfica, RSC Anderlecht oraz Palermo FC.