Nie żyje Tomasz Wołek. Publicysta, dziennikarz i pasjonat południowoamerykańskiego futbolu

2022-09-21 11:29:00; Aktualizacja: 1 rok temu
Nie żyje Tomasz Wołek. Publicysta, dziennikarz i pasjonat południowoamerykańskiego futbolu Fot. FotoPyK

W wieku 74 lat zmarł Tomasz Wołek. Dziennikarz, publicysta, działacz opozycji, a także wielki pasjonat południowoamerykańskiego futbolu, którego mogliśmy słuchać przy okazji transmitowanych meczów z Copa América i Copa Libertadores.

Informację o śmierci dziennikarza przekazała jego rodzina w rozmowie z TOK FM, gdzie od 19 lat był stałym gościem Jacka Żakowskiego w piątkowym Poranku Radia TOK FM. Przyczyna śmierci 74-latka nie została podana do publicznej wiadomości.

Tomasz Wołek przyszedł na świat w dniu 14 października 1947 roku w Gdańsku i w tym też mieście ukończył studia z zakresu historii, co umożliwiło mu podjęcie pracy nauczyciela w szkole średniej.

W międzyczasie dał się też poznać jako opozycyjny działacz poprzez branie udziału w wiecach studenckich. Działał też w Ruchu Młodej Polski i Solidarności. Podczas stanu wojennego publikował artykuły w pismach podziemnych.

W świecie sportu pierwsze kroki stawiał w charakterze rzecznika prasowego Lechii Gdańsk i Arki Gdynia. Później nawiązał współpracę między innymi z „Piłką Nożną” oraz Telewizją Polską, z której został wyrzucony w 1977 roku za publikowaniem w drugim obiegu.

Po upadku komunizmu w Polsce sprawował między innymi funkcję redaktora naczelnego „Życia Warszawy” i „Życia” oraz współpracował z „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”.

Ponadto zasłynął jako jedna z pierwszych osób, która przeprowadziła wywiad z zatrzymanym chilijskim generałem Augusto Pinochetem, oskarżonym w Hiszpanii o zbrodnie przeciw ludzkości.

Był autorem kilku książek o tematyce katolickiej, jak również prac poświęconych piłce nożnej, zwłaszcza południowoamerykańskiej - „Copa América” czy „Mexico Catolico”.

Jako pasjonat tamtejszego futbolu stał się ekspertem oraz komentatorem meczów transmitowanych w polskiej telewizji przy Copa América i Copa Libertadores.

Za swoją działalność otrzymał Nagrodę Kisiela w 1997 roku i został odznaczonym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku.