Norwegia szykuje się do bojkotu Mistrzostw Świata?! Już sześć klubów opowiedziało się przeciwko katarskiemu mundialowi

Norwegia szykuje się do bojkotu Mistrzostw Świata?! Już sześć klubów opowiedziało się przeciwko katarskiemu mundialowi
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Aftenposten

Strømsgodset IF, Viking FK, SK Brann, Odds BK i Rosenborg dołączyły do Tromsø IL poprzez opowiedzenie się przeciwko organizacji najbliższych Mistrzostw Świata w Katarze.

Raport opublikowany przez „The Guardian”, odnoszący się do śmierci poniesionej przez ponad 6500 osób przy pracach budowlanych wykonywanych przy powstawaniu katarskich obiektów piłkarskich na mundial w 2022 roku, wywołał spore poruszenie w niektórych rejonach świata.

Do tej pory najmocniej głos w całej sprawie zabrali Norwegowie, którzy zaczynają coraz śmielej nawoływać do zbojkotowania imprezy we wspomnianym azjatyckimi kraju.

Jako pierwsi otwarcie swój sprzeciw wobec goszczenia największego piłkarskiego turnieju na świecie przez Katar wyrazili przedstawiciele Tromsø IL.

Teraz do „Chłopców” dołączyło pięciu jego ligowych rywali - Strømsgodset IF, Viking FK, SK Brann, Odds BK i Rosenborg, którzy będą starali się wymóc wspólnie stosowną reakcję na turniej u przedstawicieli rodzimego futbolu poprzez nakłonienie ich do odmówienia wyjazdu reprezentacji Norwegii na Mistrzostwa Świata w przypadku wywalczenia na nie awansu.

Dziennikarze „Aftenposten” zaznaczają jednocześnie, że spore poruszenie wywołało włączenie się do całej akcji Rosenborga, ponieważ zarząd największego klubu w kraju odmówił początkowo wzięcia udziału w bojkocie.

Na corocznym spotkaniu przedstawicieli zespołu ta kwestia została jednak poddana pod głosowanie, w którym 202 członków opowiedziało się za sprzeciwem wobec organizacji mundialu w Katarze. Odmienne zdanie na ten temat miało 46 osób.

Prezes Ivar Koteng przekonuje jednak, że ruch wywołany w Norwegii nie przyniesie żadnego efektu, jeżeli w całą sprawę nie zaangażują się mocniejsze piłkarsko kraje w Europie i na świecie.

- Wierzymy, że otwarte sprzeciwienie się czemuś prowadzi do czegoś dobrego. Gdyby wszyscy przyłączyli się do bojkotu, mogłoby to przynieść spodziewany efekt. Norwegia jest jednak bardzo małym narodem piłkarskim i nawet przy wsparciu pozostałych krajów skandynawskich uzyskuje niewielki głos w świecie - przyznał działacz.

Nie można jednak wykluczyć, że w niedalekim czasie do protestu wobec organizacji mundialu w Katarze przyłączy się większa liczba państw oraz zespołów, co wymusi podjęcie stosownych kroków przez władze FIFA, które do tej pory zdają się być głuche i ślepe na wydarzenia mające miejsce u gospodarza mundialu w 2022 roku.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Real Madryt: Luka Modrić z nową umową [POTWIERDZONE] Real Madryt: Luka Modrić z nową umową [POTWIERDZONE] Paratici do przeciwników Superligi: Ja nie wdawałbym się w dywagacje z lekarzem na temat medycyny Paratici do przeciwników Superligi: Ja nie wdawałbym się w dywagacje z lekarzem na temat medycyny Piqué u Valdano. „Naprawdę chcemy, żeby mniejsze kluby zniknęły?” Piqué u Valdano. „Naprawdę chcemy, żeby mniejsze kluby zniknęły?” Wieczysta Kraków gra dalej w Pucharze Polski. Coraz bliżej szczebla centralnego Wieczysta Kraków gra dalej w Pucharze Polski. Coraz bliżej szczebla centralnego Manchester United: Joel Glazer napisał list do kibiców „Czerwonych Diabłów” Manchester United: Joel Glazer napisał list do kibiców „Czerwonych Diabłów” EURO 2020: UEFA wyznaczyła sędziów głównych [OFICJALNIE] EURO 2020: UEFA wyznaczyła sędziów głównych [OFICJALNIE] Tomasz Hajto gotów pomóc swojemu byłemu klubowi Tomasz Hajto gotów pomóc swojemu byłemu klubowi

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy