Oficjalnie: Deco kończy karierę

2013-08-26 16:04:38; Aktualizacja: 10 lat temu
Oficjalnie: Deco kończy karierę Fot. Transfery.info
Źródło: Terra Esportes

W wieku 35 lat na piłkarską emeryturę odchodzi Deco - wielokrotny reprezentant Portugalii, zwycięzca Ligi Mistrzów z FC Porto oraz Barceloną.

Deco, a właściwie Anderson Luís de Souza urodził się w Brazylii 27 sierpnia 1977 roku. Swoją piłkarską karierę rozpoczynał w Corinthians Paulista, następnie był w kadrze Corinthians Alagoano, w którym nie zagrał jednak ani jednego spotkania. Przeszedł do portugalskiej Benfiki Lizbona i od razu został wypożyczony do Alverki. Zainteresowało się nim Porto - największy rywal Benfiki, w 1999 roku podpisał 4-letnią umowę ze "Smokami".

Z zespołem Porto, kierowanym przez Jose Mourinho, Deco zdobył puchar Ligi Mistrzów  2003/2004 i został uznany najlepszym graczem tych rozgrywek. Ma także w dorobku 3 Mistrzostwa Portugalii. W latach 2004-2008 występował w FC Barcelonie. Z "Dumą Katalonii" wygrał ponownie Ligę Mistrzów oraz między innymi 2 Mistrzostwa Hiszpanii.

Następnie przeniósł się do Chelsea Londyn, gdzie przez 3 lata gry udało mu się zdobyć Mistrzostwo Anglii oraz dwukrotnie Puchar Anglii. Od 2010 roku występował we Fluminense, z którym świętował dwukrotnie zdobycie Mistrzostwa Brazylii. Deco przez wiele lat był także ostoją reprezentacji Portugalii, rozegrał dla niej 75 meczów.

Zawodnik wydał specjalne oświadczenie, w którym wyjaśnił przyczyny zakończenia kariery:

- Z wielkim smutkiem muszę ogłosić, że to koniec mojej profesjonalnej kariery piłkarskiej. Środowy mecz był ostatnim w mojej siedemnastoletniej karierze. Bardzo chciałbym pomóc Fluminense w Brasileirao i awansie do Copa Libertadores, ale nie mogę. Pragnę podziękować drużynie, Celso Barrosowi oraz wszystkim, którzy pracowali ze mną przez ostatnie 3 lata. Razem udało nam się zdobyć 2 Mistrzostwa Brazylii. Byłem bardzo szczęśliwy w tym klubie, chciałbym dalej pomagać Fluminense, ale moje ciało mi na to nie pozwala. Dziękuję wszystkim za zaufanie i sympatię.