OFICJALNIE: Drugi duży powrót do Ekstraklasy. Awans ŁKS-u Łódź!

OFICJALNIE: Drugi duży powrót do Ekstraklasy. Awans ŁKS-u Łódź! fot.
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

ŁKS Łódź za sprawą zwycięstwa odniesionego nad GKS-em Jastrzębie (2:0) zapewnił sobie awans do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.

Ekipa z województwa łódzkiego pięła się krok po krok po poszczególnych szczeblach i w końcu wypełniła swój główny cel w postaci wywalczenia upragnionej promocji na grę w Ekstraklasie.

Drużyna prowadzona przez Kazimierza Moskala nie była wymieniana w gronie głównych faworytów do wywalczenia awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej, ale jako pierwszoligowy beniaminek nie zamierzała się bić tylko o spokojnie utrzymanie na zapleczu elity i za sprawą znakomitej serii zapoczątkowanej w październiku 2018 roku sukcesywnie powiększała swój dorobek punkty, co w efekcie pozwoliło jej ostatecznie zapewnić sobie drugie miejsce w Fortuna I liga i zachować matematyczne szanse na wyprzedzenie pierwszego Rakowa Częstochowa (cztery punkty straty na dwie kolejki przed końcem sezonu i siedem punktów przewagi nad trzecią Stalą Mielec).

ŁKS po raz ostatni gościł w Ekstraklasie w sezonie 2011/2012, który zakończył się dla zespołu balansującego na granicy upadłości spadkiem, co w konsekwencji doprowadziło potem do upadłości klubu w trakcie pierwszoligowych rozgrywek i konieczności rozpoczęcia marszu w polskiej hierarchii piłkarskiej od IV ligi.

Dwukrotny mistrz Polski bez większych problemów wygrał grupę łódzką i następnie na aż trzy lata zakotwiczył na czwartym poziomie rozgrywkowym, który opuścił dość szczęśliwie w 2017 roku po tym, jak Drwęca Nowe Miasto Lubawskie nie otrzymała licencji na grę w II lidze.

ŁKS na tym poziomie spisywał się już bardzo przyzwoicie i od samego początku sezonu liczył się w grze o awans na zaplecze Ekstraklasy, który ostatecznie wywalczył po zajęciu drugiego miejsca, które zajęła także i teraz.

Drużyna z Łodzi sięgała w przeszłości dwukrotnie po mistrzostwo kraju w 1958 i 1998 roku. Ponadto ma na swoim koncie zwycięstwo w Pucharze Polski w 1957 roku.

Warto również wspomnieć, że swoją przygodę z futbolem w tym klubie rozpoczynali między innymi Marek Saganowski, Tomasz Wieszczycki, Paweł Golański, Łukasz Madej czy Adam Marciniak. Ponadto jego barwy reprezentował też znany szerszemu gronu kibiców - Paulinho czy komentator TVP - Tomasz Jasina.

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy