OFICJALNIE: Etuhu zawieszony na pięć lat za próbę ustawienia meczu

2020-04-17 09:19:13; Aktualizacja: 4 lata temu
OFICJALNIE: Etuhu zawieszony na pięć lat za próbę ustawienia meczu
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz Źródło: SvFF | The Guardian

Dickson Etuhu został zawieszony na pięć lat przez Szwedzki Związek Piłki Nożnej za próbę wpłynięcia na końcowy wynik spotkania pomiędzy IFK Göteborg a AIK-iem w 2017 roku.

Były reprezentant Nigerii zakończył swoją przygodę z futbolem przed trzema laty, ale mimo to nie zdołał uniknąć konsekwencji swojego czynu związanego z próbą wpłynięcia na końcowy rezultat spotkania IFK Göteborg a AIK-iem w maju 2017 roku.

Zawodnik reprezentujący w przeszłości barwy takich klubów jak Manchester City, Norwich City, Sunderland, Fulham czy Blackburn zdecydował się wspólnie z Albanem Jusufimi zaoferować ówczesnemu i wciąż obecnemu bramkarzowi drugiej z wymienionych drużyn - Kyriakosowi Stamatopoulosowi aż 160 tysięcy funtów za popełnienie kilku istotnych błędów, które wpłynęłyby na osiągnięcie korzystnego rezultatu przez ekipę z Göteborga.

Były reprezentant Kanady nie przystał na otrzymaną propozycję i poinformował o całym zdarzeniu klub oraz przedstawiciela związku, co wpłynęło na przełożenie meczu.

Obaj panowie trafili przed oblicze sądu. Początkowo zostali uniewinnieni, ale prokuratura odwołała się od pierwszego wyroku, co doprowadziło do skazania emerytowanych już piłkarzy w listopadzie ubiegłego roku na karę grzywny wynoszącą 70 stawek dziennych oraz karę więzienia w zawieszeniu.

Ten werdykt umożliwił Szwedzkiemu Związkowi Piłki Nożnej przeprowadzenie własnego dochodzenia i w efekcie Komisja Dyscyplinarna postanowiła zawiesić Etuhu i Jusufiemu na pięć lat, a to oznacza, że do 13 kwietnia 2025 roku nie mogą pełnić żadnej roli mającej związek ze szwedzkim futbolem.

Nigeryjczyk w momencie popełnienia przestępstwa był wolnym zawodnikiem po tym, jak rozstał się z... AIK-iem. Później reprezentował jeszcze barwy IFK Rössjöholm, w którym zawiesił korki na kołku. W tym samym zespole swoją przygodę z futbolem zakończył jego „partner biznesowy” w styczniu 2019 roku.