OFICJALNIE: Jewgienij Baszkirow wraca po rocznej przerwie. Były zawodnik Zagłębia Lubin zagra w Finlandii

OFICJALNIE: Jewgienij Baszkirow wraca po rocznej przerwie. Były zawodnik Zagłębia Lubin zagra w Finlandii fot. Tomasz Folta / PressFocus
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Vaasan Palloseura

Jewgienij Baszkirow podpisał kontrakt z fińskim Vaasan Palloseura.

Defensywny pomocnik cieszył się nie tak dawno statusem jednego z ważniejszych zawodników w szeregach Zagłębia Lubin.

Niestety w ostatnim roku obowiązywania umowy jego sytuacja w klubie uległa pogorszeniu z dwóch powodów. Najpierw rosyjski zawodnik zerwał więzadło krzyżowe w kolanie, a potem z uwagi na wybuch wojny w Ukrainie podjęto decyzję o natychmiastowym rozwiązaniu z nim kontraktu.

Co prawda 31-letni piłkarz okazał wsparcie napadniętemu krajowi, ale jednoznacznie nie potępił działań podjętych przez jego ojczyznę. Z tego powodu „Miedziowi” wykonali taki drastyczny krok, zostawiając na lodzie gracza wchodzącego w ostatni etap rehabilitacji.

Jewgienij Baszkirow, ze względu na problemy zdrowotne oraz pochodzenie, miał olbrzymie kłopoty ze znalezieniem nowego pracodawcy.

W efekcie dopiero po rocznej przerwie będziemy mogli zobaczyć go na profesjonalnym poziomie za sprawą zawarcia przez niego porozumienia z Vaasan Palloseura.

Były zawodnik rezerw Zenitu Sankt Petersburg, Tom Tomsk, Krylji Sowietow Samara czy Rubina Kazań podpisał z fińskim klubem kontrakt do końca 2024 roku.

- Faktem jest, że piłkarz kalibru Baszkirowa nie uprawiałby swojego zawodu w Finlandii, gdyby nie wyjątkowa sytuacja polityczna. Kiedy otrzymaliśmy informację o zainteresowaniu Baszkirowa przejściem do VPS-u, omówiliśmy tę sprawę zarówno z kierownictwem trenerskim drużyny, jak i z zarządem klubu. Wynik dyskusji był jasny i oczywisty. Zdecydowanie potępiamy agresywną wojnę Rosji w Ukrainie, ale zgodnie z wartościami naszego klubu nie oceniamy, nie mówiąc już o ocenianiu jednostek na podstawie obywatelstwa, ale jest to niezbędne, abyśmy żyli wartościami klubu w naszych codziennych działaniach. Baszkirow udowodnił już w krótkim czasie, że jest zarówno pierwszorzędnym piłkarzem, jak i bardzo lubianym kolegą z w drużynie - powiedział prezes Timo Harri.

- Jestem szczęśliwy. Chcę podziękować klubowi, trenerom, dyrektorowi sportowemu i kolegom z zespołu za ciepłe przyjęcie. Cieszę się, że mogę reprezentować Vaasan Palloseura i nie mogę się doczekać rozpoczęcia nadchodzącego sezonu - przywitał się defensywny pomocnik.

- Rywalizacja w Polsce w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju z wieloma międzynarodowymi zawodnikami była wyjątkowym przeżyciem. Ze względu na obecną sytuację na świecie szczególnie zależało mi na dalszym graniu za granicą. Pomysł z VPS-em i Veikkausliiga zainspirował mnie do podjęcia nowego wyzwania i jestem bardzo zadowolony z tej decyzji. Czuję, że moje doświadczenie pomoże zespołowi. Jednocześnie mogę dzielić się swoją wiedzą z młodymi zawodnikami w drużynie. Moja sytuacja nie jest wyjątkowa i nie można jej porównywać z cierpieniami wojny. Wszyscy odczuwają skutki agresji wywołanej wojną. Gra za granicą jako rosyjski piłkarz jest wyzwaniem, ale fakt, że przybyłem do Vaasa i mogę grać w drużynie takiej jak Vaasan Palloseura, jest wielkim darem - dodał 31-latek.

Fiński klub zakończył minione zmagania w charakterze beniaminka na drugim miejscu w grupie spadkowej.

Pozwoliło wziąć mu to udział w barażach o awans do Ligi Konferencji Europy, gdzie w finale lepszy okazał się zespół FC Haka (0:3, 2:1).

Baszkirow, wraz z kolegami, rozpocznie nowy sezon Veikkausliiga w dniu 5 kwietnia od meczu z FC Lahti.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Santiago Hezze stara się o polskie obywatelstwo Santiago Hezze stara się o polskie obywatelstwo „To jest piłkarski i taktyczny debilizm”, „Są Tottenhamem Ekstraklasy” [WIDEO] „To jest piłkarski i taktyczny debilizm”, „Są Tottenhamem Ekstraklasy” [WIDEO] Wojciech Szczęsny z nieba do piekła i znowu do nieba [WIDEO] Wojciech Szczęsny z nieba do piekła i znowu do nieba [WIDEO] Dlatego Sebastian Staszewski przez 10 lat nie rozmawiał z Robertem Lewandowskim Dlatego Sebastian Staszewski przez 10 lat nie rozmawiał z Robertem Lewandowskim Adam Nawałka skłonny objąć nowy zespół, ale... na pół roku?! Adam Nawałka skłonny objąć nowy zespół, ale... na pół roku?! Ze Śląska Wrocław na Wyspy Brytyjskie. Transfer definitywny Ze Śląska Wrocław na Wyspy Brytyjskie. Transfer definitywny To on ma zostać nowym team managerem reprezentacji Polski. Piłkarze go dobrze znają To on ma zostać nowym team managerem reprezentacji Polski. Piłkarze go dobrze znają

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy