OFICJALNIE: Kamerun pozbawiony prawa organizacji Pucharu Narodów Afryki

OFICJALNIE: Kamerun pozbawiony prawa organizacji Pucharu Narodów Afryki
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: CAF

Komitet Wykonawczy Afrykańskiej Konfederacji Piłkarska zdecydował się odebrać Kamerunowi status gospodarza nadchodzących mistrzostw „Czarnego Lądu”.

Kamerun otrzymał możliwość organizacji zbliżającego się Pucharu Narodów Afryki we wrześniu 2014 roku.

Wówczas wszyscy byli przekonani, że turniej o miano najlepszej drużyny narodowej na „Czarnym Lądzie” odbędzie się zimą 2019 roku i weźmie w nim udział szesnaście najlepszych reprezentacji.

Tuż po rozpoczęciu decydującej fazy eliminacji przedstawiciele CAF zmienili jednak zasady dotyczące terminu rozegrania imprezy oraz liczby jej uczestników.

Duży wpływ na ten stan rzeczy miał sprzeciw poszczególnych reprezentacji, które obawiały się między innymi tego, że ich najlepsi zawodnicy nie zostaną puszczeni przez europejskie kluby na mistrzostwa odbywające się na przełomie stycznia i lutego.

Z tego też powodu Afrykańska Konfederacja Piłkarska zdecydowała się przenieść mistrzostwa na czerwiec i lipiec. Na tym jednak nie poprzestała, ponieważ postanowiła jeszcze na wzór Euro zwiększyć liczbę uczestników z 16 do 24.

Kamerun zgodził się na te korekty i zobowiązał się wypełnić wszystkie zobowiązania. Niestety już pierwsze kontrole wysłanników CAF wykazały szereg opóźnień w kwestii przygotowania całej infrastruktury. Gdyby tego było mało, to w pobliżu dwóch miast-gospodarzy dochodzi do regularnych starć separatystów z władzami kraju.

Te dwa elementy w opinii Komitetu Wykonawczego miały decydujący wpływ na odebranie obrońcom tytułu statusu gospodarza Pucharu Narodów Afryki oraz wznowienie procesu wyboru organizatora turnieju. Każdy kraj może zgłosić swoją kandydaturę do końca grudnia. Nieoficjalnie mówi się, że głównym faworytem do przejęcia imprezy jest Maroko.

Warto także wspomnieć, że poprzednie trzy edycje mistrzostw odbyły się w innych krajach niż pierwotnie to zakładano. Turniej w 2013 i 2017 roku miał zostać rozegrany w Libii, ale ostatecznie rola gospodarzy przypadła odpowiednio Republice Południowej Afryki oraz Gabonowi. Z kolei w 2015 roku z powodu panującej epidemii wirusa Ebola z goszczenia Pucharu Narodów Afryki zrezygnowało Maroko i ten fakt wykorzystała Gwinea Równikowa.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Reprezentacja Polski: Pierwszy wywiad Paulo Sousy w roli selekcjonera. „W drużynie są zawodnicy mający cechy zwycięzców” Reprezentacja Polski: Pierwszy wywiad Paulo Sousy w roli selekcjonera. „W drużynie są zawodnicy mający cechy zwycięzców” OFICJALNIE: Iwajło Petew, były trener Jagiellonii Białystok, poprowadzi kadrę Bośni i Hercegowiny OFICJALNIE: Iwajło Petew, były trener Jagiellonii Białystok, poprowadzi kadrę Bośni i Hercegowiny Ødegaard jednak w Premier League?! Arsenal kusi Norwega Ødegaard jednak w Premier League?! Arsenal kusi Norwega Reprezentacja Polski: Poznaliśmy sztab nowego selekcjonera - Paulo Sousy [OFICJALNIE] Reprezentacja Polski: Poznaliśmy sztab nowego selekcjonera - Paulo Sousy [OFICJALNIE] OFICJALNIE: Kouadio Koné w Borussii Mönchengladbach OFICJALNIE: Kouadio Koné w Borussii Mönchengladbach Reprezentacja Polski: Boniek wybiera selekcjonera - konferencja prasowa [RELACJA NA ŻYWO] Reprezentacja Polski: Boniek wybiera selekcjonera - konferencja prasowa [RELACJA NA ŻYWO] LC Sailors celuje w bycie najlepszym zespołem w regionie. Klub ustanowił zakupowy rekord Singapuru [OFICJALNIE] LC Sailors celuje w bycie najlepszym zespołem w regionie. Klub ustanowił zakupowy rekord Singapuru [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy