OFICJALNIE: Polska będzie się starać o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku

OFICJALNIE: Polska będzie się starać o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku fot. BikerBarakuss / Shutterstock.com
Kacper Adamczyk
Kacper Adamczyk
Źródło: prezydent.pl | Transfery.info

Podczas II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem prezydent Andrzej Duda, w towarzystwie ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka oraz prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Radosława Piesiewicza, ogłosił, że Polska będzie ubiegać się o letnie Igrzyska Olimpijskie.

To będzie pierwszy taki przypadek w historii polskiego sportu, ponieważ nasz kraj nigdy nie ubiegał się o organizację najważniejszej sportowej imprezy na świecie. W tym roku w Małopolsce odbyły się Igrzyska Europejskie, które rządzący potraktowali jako test, czy Polska jest w stanie udźwignąć bycie gospodarzem multidyscyplinarnej imprezy dużego kalibru. Został on oceniony przez nich pozytywnie. W związku z tym postanowili pójść o krok dalej, o czym zresztą mówiło się już od dłuższego czasu.

Prezydent w swoim wystąpieniu stwierdził, że pod względem infrastrukturalnym nasz kraj w 2036 roku będzie „w stu procentach gotowy” do organizacji tak dużego przedsięwzięcia z uwagi na to, jak dobrze będą wyglądały wówczas jego możliwości komunikacyjne.

Andrzej Duda w najbliższych dniach przygotuje list do prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha, który ma stać się oficjalnym początkiem walki o przyznanie nam miana gospodarza imprezy. List ten 6 października na ręce szefa MKOL-u przekaże Radosław Piesiewicz.

W najbliższych latach letnie Igrzyska Olimpijskie zorganizują kolejno: Paryż (2024), Los Angeles (2028) oraz Brisbane (2032). Do tej pory swoją chęć do organizacji zawodów w 2036 roku zgłosili: Meksyk (Guadalajara, Mexico City, Monterrey, Tijuana), Indonezja (Nusantara) oraz Turcja (Stambuł). Prawdopodobnie zainteresowanych państw będzie jednak więcej, bo mówi się chociażby o wspólnej propozycji Niemiec (Berlin) i Izraela (Tel Awiw), ofercie Indii (Ahmedabad) czy Kataru (Doha). W przypadku Polski medialne informacje głoszą, że głównym ośrodkiem imprezy byłaby Warszawa.

Kandydatury można zgłaszać do końca 2025 roku, a oficjalna decyzja zapadnie rok później. Co ciekawe, wówczas Thomas Bach nie będzie już prezydentem MKOL-u.

Warto przypomnieć, że w Igrzyskach Olimpijskich w piłce nożnej rywalizuje 12 seniorskich reprezentacji kobiet oraz 16 drużyn narodowych mężczyzn do lat 23, wspartych przez maksymalnie trzech starszych zawodników. W przypadku pań z Europy na tej imprezie pojawiają się trzy ekipy, tym razem będą to Francja plus dwie najlepsze z właśnie rozpoczętej Ligi Narodów. Natomiast u panów za kwalifikacje służą Mistrzostwa Europy do lat 21, skąd awans uzyskują półfinaliści.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] WAŻNE: Rekrutacja do Transfery.info. Szukamy redaktora/redaktorki newsów, redaktora/redaktorki działu Ekstra oraz specjalisty/specjalistki od social mediów WAŻNE: Rekrutacja do Transfery.info. Szukamy redaktora/redaktorki newsów, redaktora/redaktorki działu Ekstra oraz specjalisty/specjalistki od social mediów Szczegóły transferu następcy Vladana Kovačevicia. Raków Częstochowa ubił dobry interes Szczegóły transferu następcy Vladana Kovačevicia. Raków Częstochowa ubił dobry interes Prezes klubu Rafała Gikiewicza oszalał! Znokautował sędziego. Natychmiastowa reakcja związku [WIDEO] Prezes klubu Rafała Gikiewicza oszalał! Znokautował sędziego. Natychmiastowa reakcja związku [WIDEO] Raków Częstochowa interesował się i rozmawiał z ważną postacią z Jagiellonii Białystok [POTWIERDZONE] Raków Częstochowa interesował się i rozmawiał z ważną postacią z Jagiellonii Białystok [POTWIERDZONE] Stanowisko Werderu Brema w sprawie przyszłości Dawida Kownackiego Stanowisko Werderu Brema w sprawie przyszłości Dawida Kownackiego OFICJALNIE: Zaskakujący ruch na zapleczu Ekstraklasy. Trener zwolniony po poniesieniu... trzech porażek w 17 ligowych meczach OFICJALNIE: Zaskakujący ruch na zapleczu Ekstraklasy. Trener zwolniony po poniesieniu... trzech porażek w 17 ligowych meczach Raków Częstochowa potwierdził pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE] Raków Częstochowa potwierdził pierwszy zimowy transfer [OFICJALNIE]

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy