OFICJALNIE: Portsmouth wraca do Championship po 12 latach

OFICJALNIE: Portsmouth wraca do Championship po 12 latach fot. Andy Thomas/Focus Images/MB Media/PressFocus
Piotr Trochimowicz
Źródło: Portsmouth FC

Dzięki zwycięstwu w domowym meczu z Barnsley 3:2, Portsmouth zapewniło sobie awans do Championship na dwie kolejki przed końcem sezonu.

Chociaż drużyna gospodarzy jako pierwsza straciła gola już w szóstej minucie, zdołała szybko doprowadzić do wyrównania po bramce, którą zdobył Kusini Yengi.

W drugiej połowie Barnsley ponownie wyszło na prowadzenie dzięki Johnowi McAtee’emu, którego brat James gra obecnie w Sheffield United w ramach wypożyczenia z Manchesteru City.

Portsmouth zdołało jednak odwrócić losy spotkania za sprawą rzutu karnego wykorzystanego przez Colby’ego Bishopa i decydującego trafienia Conora Shaughnessy’ego z 89. minuty.

Po końcowym gwizdku na murawę Fratton Park wbiegli kibice świętujący awans. Później celebracja przeniosła się do pobliskiego baru O'Neill's, gdzie przemowę wygłosił kapitan zespołu Marlon Pack, który w barwach Portsmouth zagrał już jeden mecz w Championship.

Portsmouth w latach 2003-2010 występowało w Premier League i w sezonie 2007/2008 triumfowało w Pucharze Anglii. Następnie zespół ten spędził dwa sezony na poziomie Championship i jeden w League One. Później przez cztery lata grał w League Two, zanim udało mu się powrócić na trzeci szczebel ligowy w Anglii.

Zawodnikiem tego klubu w sezonie 2005/2006 był znany z występów w reprezentacji Polski Emmanuel Olisadebe, ale zagrał tylko w dwóch meczach.

W tabeli League One drugie miejsce, które również gwarantuje bezpośredni awans, zajmuje aktualnie Derby County z trzema punktami przewagi nad Boltonem Wanderers.