OFICJALNIE: PZPN podjął decyzję w sprawie skandalu rasistowskiego na meczu Sandecja Nowy Sącz - Śląsk Wrocław

OFICJALNIE: PZPN podjął decyzję w sprawie skandalu rasistowskiego na meczu Sandecja Nowy Sącz - Śląsk Wrocław fot. Krzysztof Porebski / PressFocus
Mateusz Michałek
Mateusz Michałek
Źródło: Łączy nas piłka

Polski Związek Piłki Nożnej przedstawił werdykt dotyczący spotkania Pucharu Polski pomiędzy Sandecją Nowy Sącz a Śląskiem Wrocław.

Przed tygodniem Śląsk Wrocław dwukrotnie wychodził na prowadzenie w starciu z Sandecją Nowy Sącz, a ta w obu przypadkach odpowiadała. Najpierw na gola Johna Yeboaha zareagował Łukasz Kosakiewicz, a następnie dał on remis zespołowi z województwa małopolskiego po tym, jak bramkę dla Śląska w dogrywce zdobył Caye Quintana.

Do rozstrzygnięcia losów meczu potrzebny był konkurs rzutów karnych i w jego trakcie doszło do rasistowskiego skandalu. Gdy do piłki podszedł Maissa Fall, kibice wrocławskiej drużyny naśladowali odgłosy wydawane przez małpy. Piłkarz Sandecji trafił w słupek, a po tym drużyna zeszła do szatni, solidaryzując się z Senegalczykiem. Śląsk w komunikacie potępił wszelkie objawy mowy nienawiści.

Sprawa trafiła do Komisji ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego, a także Komisji Dyscyplinarnej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Co zdecydowały oba organy?

Ten pierwszy zweryfikował wynik spotkania na walkower na niekorzyść Sandecji. „Obowiązujące przepisy PZPN stanowią, że decyzja o wcześniejszym zakończeniu meczu może być podjęta wyłącznie przez sędziego lub delegata PZPN. Ze zgromadzonej przez Komisję dokumentacji wynika jednoznacznie, że bezpośrednią przyczyną niedokończenia zawodów była odmowa kontynuowania gry przez drużynę gospodarzy” - uzasadniono.

Komisja Dyscyplinarna za zachowanie fanów ukarała z kolei Śląsk zakazem wyjazdów zorganizowanych grup kibiców w wymiarze sześciu miesięcy w rozgrywkach Pucharu Polski w sezonie 2022/2023, a także grzywną w wysokości 190 tysięcy złotych.

„Komisja Dyscyplinarna uznała, iż pomimo zaistnienia przesłanek określonych w art. 67 Regulaminu Dyscyplinarnego, zastosowanie sankcji w postaci walkowera na niekorzyść Śląska Wrocław naruszyłoby zasady sportowej rywalizacji. Komisja uznając odpowiedzialność klubu za zachowanie swoich kibiców stwierdziła, że niezasadnym jest podważanie wyniku osiągniętego na boisku, a adekwatnymi karami są wysoka kara finansowa i zakaz wyjazdowy” - napisano w komunikacie.

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] FC Barcelona nie rezygnuje z mistrza świata FC Barcelona nie rezygnuje z mistrza świata Manchester United zakręci się w okolicach rekordu transferowego Premier League?! Kosmiczna oferta w przygotowaniu Manchester United zakręci się w okolicach rekordu transferowego Premier League?! Kosmiczna oferta w przygotowaniu Transfery - Relacja na żywo [06/02/2023] Transfery - Relacja na żywo [06/02/2023] Złoty But: Coraz większy ścisk w peletonie goniącym Erlinga Brauta Haalanda [TOP 20] Złoty But: Coraz większy ścisk w peletonie goniącym Erlinga Brauta Haalanda [TOP 20] Pierre-Emerick Aubameyang z zaskakującym powrotem?! Nie chodzi o Barcelonę Pierre-Emerick Aubameyang z zaskakującym powrotem?! Nie chodzi o Barcelonę AS Roma negocjuje sprzedaż Nicolò Zaniolo. Włoch otwarty na transfer AS Roma negocjuje sprzedaż Nicolò Zaniolo. Włoch otwarty na transfer Gonçalo Feio: Prezes Motoru Lublin swoją bojaźliwą postawą utrudnia rozwój klubu Gonçalo Feio: Prezes Motoru Lublin swoją bojaźliwą postawą utrudnia rozwój klubu

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy