OFICJALNIE: TOP 14 największych dotychczasowych letnich transferów. Dominacja hiszpańsko-niemiecka!

OFICJALNIE: TOP 14 największych dotychczasowych letnich transferów. Dominacja hiszpańsko-niemiecka! fot. Transfery.info
Norbert Bożejewicz
Norbert Bożejewicz
Źródło: Transfery.info

W wielu europejskich ligach dopiero wraz z początkiem lipca następuje oficjalne otwarcie letniego okienka transferowego. Sporo zespołów liczących się na Starym Kontynencie rozpoczęło jednak zakupowe szaleństwo znacznie wcześniej.

Grubo ponad dwa miliardy euro wydali już przedstawiciele europejskich drużyn na dokonanie zmian w swoich kadrach przed startem nowych rozgrywek.

Blisko 50% tej sumy stanowią transfery gotówkowe za kwoty wynoszące minimum 20 milionów euro.

Do tej pory byliśmy świadkami 32 takich transakcji.

W większości zostały one zrealizowane przez kluby występujące w Hiszpanii (11) oraz Niemczech (8).

Spośród nich postanowiliśmy szczególnie wyróżnić tylko trzynaście z nich, które przynajmniej na razie są największymi letnimi wydatkami na rynku transferowym.

1. Eden Hazard (Chelsea -> Real Madryt) – 100 mln euro

Przeprowadzka reprezentanta Belgii na Estadio Santiago Bernabéu nie była dla wielu zbyt dużym zaskoczeniem. Doświadczony skrzydłowy był już łączony z przenosinami do hiszpańskiego klubu w trakcie poprzedniego letniego okienka transferowego. Wówczas dał się jednak namówić władzom Chelsea do pozostania na Stamford Bridge na jeszcze jeden sezon, aby pomóc zespołowi awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów. „The Blues”, przy dużym wkładzie Hazarda, osiągnęli wyznaczony cel, co pozwoliło 28-latkowi dopiąć wszystkie szczegóły kontraktowe z przedstawicielami „Królewskich”, którzy wydali na jego sprowadzenie tylko lub aż 100 milionów euro. Klub z Premier League z pewnością zainkasowałby większą sumę za reprezentanta Belgii, gdyby nie fakt, że jego dotychczasowy kontrakt ulegał wygaśnięciu wraz z końcem czerwca 2020 roku.

2. Lucas Hernández (Atlético Madryt -> Bayern Monachium) – 80 mln euro

Wszechstronny defensor, mogący występować na pozycji środkowego lub lewego obrońcy, stał się w ostatnich miesiącach jednym z głównych celów transferowych Bayernu Monachium. Władze zespołu z Niemiec nie były zadowolone z postawy prezentowanej przez swoją drużynę w trakcie rozgrywek i już wtedy podjęły decyzję o konieczności dokonania gruntownej przebudowy formacji defensywnej. W nowym sezonie jednym z kluczowych jej elementów ma być Lucas Hernández, który kosztował „Bawarczyków” rekordowe 80 milionów euro. Dla ekipy z Allianz Areny jest to największy wydatek w historii, ponieważ do tej pory ich najdroższym zakupem był inny Francuz - Corentin Tolisso (41,5 miliona euro).

3. Frenkie De Jong (Ajax Amsterdam -> FC Barcelona) – 75 mln euro

Holender za sprawą znakomitych występów w barwach Ajaksu Amsterdam znalazł się na celowniku najbogatszych europejskich klubów. Długo wydawało się, że utalentowany pomocnik zdecyduje się na kontynuowanie swojej kariery w PSG. Na ostatniej prostej do walki o względy zawodnika stanęła jednak FC Barcelona, która najpierw przekonała samego piłkarza do wybrania ich oferty i następnie postanowiła wyłożyć na jego zakup 75 milionów euro plus bonusy wynoszące 11 milionów euro. Sama suma podstawowa oznacza, że Frenkie De Jong stał się najdroższym piłkarzem w historii opuszczającym szeregi Eredivisie oraz graczem, który w wieku 22 lat zmienia klub. Ponadto warto zwrócić uwagę, że po aktywacji bonusów przebije transferowy rekord kraju należący do Virgila van Dijka.

4. Luka Jović (Eintracht Frankfurt -> Real Madryt) – 60 mln euro

Środkowy napastnik ma za sobą bardzo udany pobyt w Eintrachcie Frankfurt, do którego trafił przed dwoma laty na zasadzie wypożyczenia z Benfiki. Klub z Niemiec zapewnił sobie prawo do definitywnego wykupu Serba i przed zakończeniem ostatniego sezonu postanowił z niego skorzystać. Przedstawiciele „Die Adler” mieli jednak świadomość, że nie nacieszą się zbyt długo faktem, że 21-latek został ich pełnoprawnym zawodnikiem, ponieważ już wcześniej znajdował się on pod ścisłą obserwacją Realu Madryt i Barcelony. Ostatecznie pierwszy z wymienionych zespołów okazał się najbardziej konkretny i dzięki temu ekipa z Commerzbank-Areny zarobiła z tytułu sprzedaży Luki Jovicia rekordową dla siebie kwotę, która przekracza nawet dziesięć zsumowanych dotychczasowych największych odejść z klubu.

5. Aaron Wan-Bissaka (Crystal Palace -> Manchester United) - 55 mln euro

Młodzieżowy reprezentant Anglii trafił prezentowanego przez nas zestawienia jako przedostatni. Boczny obrońca należał do jednych z wyróżniających się postaci w szeregach Crystal Palace i stało się jasne, że dla swojego dalszego rozwoju musi przenieść się do lepszej drużyny. Aaron Wan-Bissaka postanowił od razu wykonać duży krok w karierze i zdecydował się zasilić szeregi Manchesteru United. Dla zespołu z Selhurst Park jest to naturalnie najdrożej sprzedany zawodnik w historii, ale niewykluczone, że wkrótce zostanie on poprawiony przez Wilfreda Zahę.

6. Éder Militão (FC Porto -> Real Madryt) – 50 mln euro

Pierwszy letni transferu „Królewskich” przeprowadzony po powrocie Zinédine’a Zidane’a na stanowisko szkoleniowca madryckiego zespołu. Brazylijczyk spędził zaledwie jeden sezon na europejskich boiskach, ale prezentował się na tyle dobrze w drużynie FC Porto, że skłonił przedstawicieli Realu do dania mu szansy występów na Estadio Santiago Bernabéu. Środkowy obrońca, mający za sobą już występy w kadrze narodowej, z pewnością nie pogodzi się od początku swojej przygody z hiszpańskim futbolem z funkcją zmiennika dla Raphaëla Varane’a i Sergio Ramosa.

7. Ferland Mendy (Olympique Lyon -> Real Madryt) – 48 mln euro

Dwukrotny reprezentant Francji wyróżniał się w ostatnich dwóch sezonach bardzo dobrą formę w Olympique’u Lyon i dzięki temu znalazł się pod ścisłą obserwacją kilku czołowych europejskich klubów. Spośród nich największą determinacją związaną z pozyskaniem 24-letniego zawodnika wykazywał się Real Madryt, który dość szybko doszedł do porozumienia z dotychczasowym pracodawcą lewego defensora i doprowadził do finalizacji jego przeprowadzki do stolicy Hiszpanii, gdzie miał za zadanie wskoczyć do składu w miejsce Marcelo.

8. Rodrygo (Santos -> Real Madryt) – 45 mln euro

Na osiem największych dotychczasowych letnich transferów aż pięć należy do „Królewskich”. Ostatni z nich pochłonął najmniej gotówki, ale był zarazem pierwszym przyklepanym zakupem przez przedstawicieli Realu, który zapewnili sobie usługi Rodrygo już przed rokiem. W sumie drużyna z Madrytu przeznaczyła na obecne wzmocnienia nieco ponad 300 milionów euro i wiele na to wskazuje, że wkrótce zbliży się do granicy 400 milionów euro.

9. Raúl Jiménez (Benfica -> Wolverhampton) – 38 mln euro

Reprezentant Meksyku przeniósł się przed startem ostatniego sezonu do Wolverhampton na zasadzie wypożyczenia z opcją definitywnego wykupu z Benfiki. Środkowy napastnik prezentował się na tyle dobrze w barwach „Wilków”, że przedstawiciele angielskiego klubu postanowili wydać rekordową dla siebie sumę, aby zatrzymać go na dłużej w swoich szeregach. Do tej pory Raúl Jiménez może się pochwalić siedemnastoma zdobytymi golami w 44 rozegranych meczach.

10. Kostas Manolas (AS Roma -> SSC Napoli) – 36 mln euro

Grecki defensor rzutem na taśmę wcisnął się do prezentowanego zestawienie na mniej niż dwie godziny przez zakończeniem dnia, dzięki informacji opublikowanej o jego odejściu przez jego dotychczasowego pracodawcę, który poinformował o osiągnięciu pełnego porozumienia z Napoli w kwestii jego sprzedaży. Drużyna ze Stadio San Paolo takim transferem pokazuje, że zamierza stanąć do walki na śmierć i życie z Juventusem o tytuł mistrzowski w nadchodzącym sezonie.

11. Benjamin Pavard (VfB Stuttgart -> Bayern Monachium) – 35 mln euro

Środkowy obrońca za sprawą dobrych występów w Stuttgarcie i przede wszystkim na Mistrzostwach Świata w Rosji znalazł się pod ścisłą obserwacją przedstawicieli Bayernu Monachium, którzy próbowali już zeszłego lata sprowadzić 23-latka na Allianz Arenę. Ostatecznie „Bawarczycy” przystali na propozycję Stuttgartu, który chciał zatrzymać Francuza na jeszcze jeden sezon w swoich szeregach i potem już w trakcie rozgrywek zgodził się na jego sprzedaż po niższej cenie, mimo że wcześniej mógł zarobić na jego odejściu nawet 50 milionów euro.

12. Jasper Cillessen (FC Barcelona -> Valencia) - 35 mln euro

Reprezentant Holandii nie zamierzał w nadchodzących rozgrywkach dalej bronić barw Barcelony, ponieważ nie chciał się już godzić z funkcją rezerwowego. Doświadczony bramkarz, mimo że w ostatnich miesiącach nie pojawiał się zbyt wiele razy na boisku w koszulce „Dumy Katalonii” nie narzekał na brak zainteresowania i ostatecznie postanowił pozostać w Hiszpanii, gdzie będzie reprezentował barwy Valencii.

13. Mats Hummels (Bayern Monachium -> Borussia Dortmund) – 30,5 mln euro

Pierwsze informacje o możliwym odejściu byłego reprezentanta Niemiec z Bayernu Monachium zaczęły pojawiać się w mediach już w trakcie zimowego okienka transferowego, ale dopiero w ostatnich tygodniach głośno zrobiło się o możliwym powrocie defensora do Borussii Dortmund. Władze ekipy z Signal Iduna Park nie mogły nie skorzystać z takiej nadarzającej się okazji i bardzo szybko dopięły formalności związane z ponownym zakontraktowaniem Matsa Hummelsa, ale jednocześnie musiały wydać na niego rekordową dla siebie sumę.

14. Marcos Llorente (Real Madryt -> Atlético Madryt) - 30 mln euro

Defensywny pomocnik otrzymał „zielone światło” od władz Realu Madryt na poszukiwanie sobie nowego pracodawcy, ponieważ nie znalazł się w planach sztabu szkoleniowego na nadchodzący sezon. 24-letni zawodnik nie miał większych problemów ze znalezieniem klubu, ponieważ chętnego na swoje usług znalazł bardzo blisko domu, bo w lokalnym rywalu „Królewskich”, czyli Atlético, gdzie zastąpi odchodzącego Rodriego.

Lista pozostałych letnich transferów potwierdzonych przed końcem czerwca (od 20 milionów euro w górę):

  • Kerem Demirbay (Hoffenheim -> Bayer Leverkusen) – 28 mln
  • Pablo Fornals (Villarreal -> West Ham United) – 28 mln
  • Nico Schulz (Hoffenheim -> Borussia Dortmund) – 27 mln
  • Neto (Valencia -> FC Barcelona) – 26 mln
  • Thorgan Hazard (Borussia Mönchengladbach -> Borussia Dortmund) – 25,5 mln
  • Julian Brandt (Bayer Leverkusen -> Borussia Dortmund) – 25 mln
  • Wesley Moraes (Club Brugge -> Aston Villa) – 25 mln
  • André Gomes (FC Barcelona -> Everton) – 25 mln
  • Franck Kessié (Atalanta -> AC Milan) – 24 mln
  • Danny Ings (Liverpool -> Southampton) – 22,2 mln
  • Giovani Lo Celso (PSG -> Betis) – 22 mln
  • Alex Meret (Udinese -> Napoli) – 22 mln
  • Paco Alcácer (FC Barcelona -> Borussia Dortmund) – 21 mln
  • Bryan Cristante (Atalanta -> AS Roma) – 21 mln
  • Felipe (FC Porto -> Atlético Madryt) – 20 mln
  • Emil Audero (Juventus -> Sampdoria) – 20 mln
  • Mateo Politano (Sassuolo -> Inter Mediolan) – 20 mln
  • Leandro Tossard (KRC Genk -> Brighton) – 20 mln

Zobacz również

Relacje transferowe na żywo [LINK] Relacje transferowe na żywo [LINK] Manchester City wybrał już następcę Pepa Guardioli?! „Pełne przekonanie” Manchester City wybrał już następcę Pepa Guardioli?! „Pełne przekonanie” OFICJALNIE: Łukasz Fabiański „powołany” na EURO 2024 OFICJALNIE: Łukasz Fabiański „powołany” na EURO 2024 OFICJALNIE: Dušan Kuciak wraca do Ekstraklasy. Zaskakujący transfer stał się faktem OFICJALNIE: Dušan Kuciak wraca do Ekstraklasy. Zaskakujący transfer stał się faktem OFICJALNIE: Julian Nagelsmann zdecydował. Całkowity zwrot akcji OFICJALNIE: Julian Nagelsmann zdecydował. Całkowity zwrot akcji Gwiazda Górnika Zabrze mogła trafić do Rakowa Częstochowa. Marek Papszun zablokował transfer Gwiazda Górnika Zabrze mogła trafić do Rakowa Częstochowa. Marek Papszun zablokował transfer Bayern Monachium bez kibiców na hit Ligi Mistrzów?! Ostrzeżenie nie wystarczyło Bayern Monachium bez kibiców na hit Ligi Mistrzów?! Ostrzeżenie nie wystarczyło Pavol Staňo zachwycony graczem Górnika Zabrze. „Może być wart kilkanaście milionów euro” Pavol Staňo zachwycony graczem Górnika Zabrze. „Może być wart kilkanaście milionów euro”

Najnowsze informacje

Ekstra

Ekstra

Nasi autorzy